Igauņi labprāt vēlētos savā valstī ieviest tādu pašu labklājīgas valsts modeli, kāda ir Somijā, līdz galam neizvērtējot Somijas sistēmas patieso cenu un sekas, norāda Somijas uzņēmējs Simo Hamalainens, kas darbojas Igaunijā.
Ja Igaunijā būtu tikpat lielas minimālās algas, kā Somijā, lielākā daļa igauņu būtu bez darba, viņš uzskata.
««Trīspusējā sistēma», kas ir Somijā, nozīmē, kā ministru prezidentam ir jāapstiprina likumi, ko izstrādājusi valdība un kas nevar tikt izmainīti, jo par to pieņemšu iepriekš ir slēgta vienošanās ar arodbiedrībām. Tādā veidā rodas situācija, ka organizācijas, kas atspoguļo vien trešdaļas valsts iedzīvotāju viedokli, pieņem lēmumus, kas pēcāk attiecas uz visu nāciju,» atsaucoties uz Igaunijas biznesa laikraksta Aripaev uzņēmēja S. Hamailainena teikto, vēsta BBN.
Pēc viņa domām, kopējais produktivitātes un algu pieaugums Igaunijā ir daudz straujāks nekā Somijā tādēļ, ka Igaunijā nepastāv spēcīgas arodbiedrības. «Problēmas sakne Somijā slēpjas tajā, ka kompānijas nav spējīgas ātri reaģēt uz situāciju tirgū un samazināt darbaspēku, jo to liedz iepriekš slēgtie ilgtermiņa līgumi,» skaidro Somijas uzņēmējs.
«Arodbiedrības ir ļoti kāras uz streikošanu – ik gadu Somijā notiek simtiem nelegālu streiku. Arodbiedrības ir draudējušas uz pusi slēgt autobusu un gaisa satiksmi, tai skaitā to, kas veido savienojumus ar ostām un citām valstij nozīmīgām infrastruktūras vienībām,» S. Hamalainens min Skandināvijas valsts problēmas.