Mobilā lietotne "AntiLand" četrarpus gadu laikā kopš 2015. gada vidus lejupielādēta vairāk nekā 23 miljonus reižu un šobrīd tai ir aptuveni 20 miljoni unikālo lietotāju.
"Ir cilvēki, kam ir vairāk nekā viens profils, tāpēc domāju, ka unikālie lietotāji ir apmēram 20 miljoni. Sarunas tiek uzskatītas par aktīvām, ja ir bijusi vismaz viena ziņa mēneša laikā, un šobrīd mums ir 50 miljoni aktīvu sarunu un apmēram simt tūkstoši aktīvu grupu čatu. Lielākā daļa no tiem ir slēgtas sarunu grupas, kur cilvēki sarunājas ar draugiem, ko satikuši aplikācijā, un izveidojuši atsevišķu čatu," stāsta Niks Haļavins, mobilās lietotnes "AntiLand" izstrādātājs. Sākotnēji tās nosaukums bija "AntiChat", bet viņš ir pārliecināts, ka tā ir kas vairāk par tērzēšanas aplikāciju, tāpēc jau vairākus gadus tā zināma ar nosaukumu "AntiLand".
N. Haļavins ir dzimis un dzīvojis Latvijā, bet pēc vidusskolas pārcēlās uz Krieviju, kur studēja Maskavas Valsts starptautisko attiecību institūtā. Studējot otrajā kursā, N. Haļavins izveidoja lielāko biznesa sociālo tīklu Krievijā "Professionali.ru", piesaistīja 1/30 no togad valstī piesaistītā riska kapitāla un 2011. gadā to pārdeva.
Sociālais tīkls joprojām darbojas un tam ir vairāk nekā desmit miljoni lietotāju. Pēc tam viņš izveidoja kolektīvās iepirkšanās portālu "ShopogoliQ.ru" un pēc pusgada to pārdeva. 2015. gadā viņš pārcēlās uz Silīcija ieleju ar jaunu projektu "AntiLand", kas savā attīstības sākumposmā 2016. gadā piesaistīja finansējumu no Latvijas biznesa eņģeļu tīkla LatBAN biedriem.
"Kad Krievija sāka karu ar Ukrainu par Krimu un rublis zaudēja vairāk nekā 50% savas vērtības, es zaudēju daļu savas labklājības. Man bija depresija. Manai mugurai tas nepatika un man bija problēmas ar disku, un saistībā ar to nervs manā kājā bija saspiests. Divus mēnešus es nevarēju staigāt, bet es darīju visu, lai atveseļotos, un vingroju. Patiesībā ceļš uz atveseļošanos bija mācīties "Swift" programmēšanas valodu un izveidot "AntiLand". Es biju iesaistīts jaunā, interesantā un sociālā projektā, un es sāku izveseļoties. Taču es tik un tā septiņus mēnešus nevarēju sēdēt, tāpēc man veica operāciju," atklāj N. Haļavins.
Viņš domā, ka depresija ir tipiska uzņēmēju problēma, jo viņu dzīve visu laiku iet augšup un lejup. "Labi, ka tagad vairāk par to mēdz runāt.
Pirms dažiem gadiem viens puisis Silīcija ielejā izdarīja pašnāvību, jo viņa veidotais sociālais tīkls nespēja konkurēt ar "Facebook".
Tas skan dīvaini, bet uzņēmējiem bizness ir visa viņu dzīve," teic N. Haļavins.
Kad viņš iepriekš bija saskāries ar depresiju, viņš mēdza iet uz bāru un runāt ar nepazīstamiem cilvēkiem. N. Haļavina pieredze liecina, ka tad, kad atklāti runā ar cilvēkiem, var aptvert, ka problēmas nemaz nav tik briesmīgas un atcerēties par labajām lietām. Viņš uzskata, ka godīgas un atklātas sarunas palīdz cīnīties ar sociālām un emocionālām sāpēm.
"Tā kā es nevarēju staigāt, es nevarēju iet uz bāru. Tāpēc es izveidoju aplikāciju, kur anonīmi runāt par manām problēmām ar citiem cilvēkiem. Aplikācijā darbojas karmas sistēma, kas apbalvo cilvēkus par to, ka viņi ir aktīvi un izpalīdzīgi, tāpēc cilvēki vēlas palīdzēt vēl un vēl. Tā šī kopiena pašregulējas un darbojas kā atbalsta grupa.
Esmu saņēmis e-pastus no cilvēkiem, kuri ir domājuši par pašnāvību un mēģinājuši to izdarīt, bet pēc pievienošanās "AntiLand", kur saņem atbalstu, vairs par to nedomā un ir laimīgi cilvēki. Piemēram, viena sieviete bija mēģinājusi izdarīt pašnāvību divreiz. Viņai ir trīs bērni, apprecējās jauna un vīrs nebija laipns pret viņu. Viņa nevarēja par to runāt, jo, kad mēģināja, viņš viņu sodīja. Sieviete noslēdzās no citiem cilvēkiem, nevarēja nekur iet, baidījās par saviem bērniem. Kad viņa pievienojās aplikācijai un sāka runāt ar cilvēkiem, saprata, ka ir gudra, skaista. Viņa saņēma atbalstu un pēc deviņiem mēnešiem pameta vīru un sāka jaunu dzīvi.
Viņa mums raksta, ka tas noticis, pateicoties atbalstam aplikācijā. Kad es saņemu šādas vēstules, es saprotu, ka viss, ko esmu darījis, ir tā vērts. Nekas nav tik nozīmīgs kā izglābt kādu dzīvi," uzskata N. Haļavins. Pērn "AntiLand" saņēma "Social Impact Award" Silīcija ielejā.
Pārsvarā "AntiLand" cilvēki vienā aktīvā sarunā pavada aptuveni stundu. Ir desmitiem tūkstoši cilvēku, kuri katru dienu tērzējot pavada vairākas stundas. Citi aplikācijā ienāk ik pa laikam. "Piemēram, es pats arī to nelietoju katru dienu, bet ienāku aptuveni reizi nedēļā, kad gribu parunāt ar saviem draugiem, ar ko esmu iepazinies šeit," saka N. Haļavins.
Vidējais "AntiLand" lietotāju vecums ir 30 gadi. Pirmā laulība starp aplikācijas lietotājiem bija jau tad, kad tā bija lejupielādēta vien desmit tūkstošus reižu. "Ātri vien sapratām, ka to izmanto, lai iepazītos. Šī iemesla dēļ atslēgas vārds par iepazīšanos ir iekļauts tās aprakstā, tāpēc "Google" un "Apple" ir noteicis vecuma ierobežojumu un tā pieejama tikai pieaugušajiem vecumā no 18 gadiem," saka N. Haļavins.
"AntiLand" komandā ir 95 cilvēki, no kuriem 80 ir moderatori. 15 ir līgumdarbinieki, kuri strādā visā pasaulē, tostarp arī Latvijā. N. Haļavins šobrīd dzīvo Silīcija ielejā.
Brīvajā laikā N. Haļavins strādā pie vēl vienas aplikācijas. "Esmu izlasījis visus iespējamos Stenforda un Hārvarda universitāšu pētījumus par to, kā zinātniski definēt laimi. Par to atbild četri hormoni smadzenēs – dopamīns, serotonīns, oksitocīns un endorfīni. Es strādāju pie aplikācijas, kas analizē manus laimes hormonus, balstoties uz to, ko es daru.
Piemēram, es dzīvoju Silīcija ielejā, kur ir saulains laiks, kas pozitīvi ietekmē serotonīnu. Oksitocīna līmeni labvēlīgi ietekmē apskaušanās ar ģimenes locekļiem, bet endorfīni pārsvarā ir saistīti ar fiziskām aktivitātēm, sportu. Dopamīna līmeni ietekmē atalgojuma sajūta, piemēram, darbā, studijās, radošās nodarbēs," viņš teic.
Daudzi cilvēki mūsdienās esot atkarīgi no dopamīna, jo, kad telefonā tiek saņemts kāds paziņojums, palielinās dopamīna deva smadzenēs. Sociālajos tīklos cilvēki redz daudzas ziņas, kam ar viņu nav nekādas saistības, bet ir radies iespaids, ka tās visas ir svarīgas un kaut ko nokavēs, ja visas neizlasīs.
Tāpat dopamīnu palielinot katrs saņemtais "like", bet ne tikai – tas ietekmē arī serotonīnu, jo cilvēks tic, ka viņa sociālais tēls kļūst labāks, iegūst vairāk respekta un cieņas. "Ja vienreiz saņem piecus "like", nākamreiz sagaidi vairāk un, ja saņem tos pašus piecus, iegūsti mazāk apmierinājuma, nekā iepriekš.
Līdz ar to cilvēki par to vien domā kā par gaidām saņemt šo virtuālo atzinību. Digitālā un patiesā atzinība nav viens un tas pats, bet smadzenes vēl nav iemācījušās tikt ar to galā. Man ir izdevies atrast pareizo līdzsvaru starp šiem četriem hormoniem. Es šo aplikāciju izmantoju pusgadu, daudz esmu iemācījies par sevi un to, kā strādā smadzenes. Pirms sešiem mēnešiem es domāju, ka esmu laimīgs, bet tagad esmu 300% laimīgāks," saka N. Haļavins.