Saeima ceturtdien noraidīja opozīcijās deputātu rosināto mikrouzņēmuma nodokļa saglabāšanu 9% apmērā.
Par grozījumiem balsoja 33 deputāti, pret bija 33 deputāti, bet atturējās - 22.
Opozīcijā esošā partija No sirds Latvijai rosināja atcelt 11.Saeimā pieņemtos grozījumus mikrouzņēmumu nodokļa likmē, paredzot ieviest palielinātu mikrouzņēmumu nodokli - ar apgrozījumu virs 7000 eiro 2015.gadā paredzot ieviest 11% likmi, 2016.gadā - 13%, bet no 2017.gada - 15%.
No sirds Latvijai vadītāja Inguna Sudraba parlamenta sēdē uzsvēra, ka mikrouzņēmumu nodokļa likmes palielināšanai nav ekonomiska pamata un tas ir bijis politisks lēmums, kas pieņemts pretēji nevalstisko organizāciju un nozaru asociāciju viedoklim. Eksperti uzskata, ka gadījumā, ja mikrouzņēmuma nodokļa likme ir virs 13%, tad uzņēmējiem vairs nebūs ekonomiska pamata izvēlēties būt par mikrouzņēmumu nodokļa maksātāju.
«Viens no iemesliem likmes palielināšanai tika minēts, ka mikrouzņēmumu darbiniekiem ir mazas sociālās garantijas, jo daļa mikrouzņēmumu nodokļa maksājuma aizstāj valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas. Taču tikai likmes palielināšana negarantē arī sociālo garantiju palielināšanos. Turklāt pastāv risks, ka daļu ienākumu mikrouzņēmumu nodokļa maksātāji varētu neuzrādīt. Tāpēc ir jāizstrādā citi veidi, kā risināt sociālo garantiju jautājumus, piemēram, nosakot minimālo valsts sociālo obligāto iemaksu līmeni līdzīgi, kā tas noteikts attiecībā uz ienākumiem no autoratlīdzības,» uzskata opozīcijas deputāti.
Tāpat deputāti uzsver, ka pēdējos gados mikrouzņēmumu nodokļa maksātāju skaits ir būtiski palielinājies - tātad liela daļa nodokļu maksātāju ir iznākuši no ēnu ekonomikas un legāli sākuši uzrādīt ienākumus.
Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas priekšsēdētāja biedrs Ingmārs Līdaka (Zaļo un zemnieku savienība) aicināja Saeimu noraidīt opozīcijas priekšlikumu. Viņš atzīmēja, ka mikrouzņēmuma nodokļa izmaiņas ir nepieciešamas un pēc būtības nodokļa likmes saglabāšana 9% apmērā ir atbalstāma.
Līdaka solīja, ka jau tuvākajā laikā Ekonomikas ministrija (EM) iesniegs grozījumus likumā, kas paredzēs terminētu mikrouzņēmuma nodokļa piemērošanu. «EM gatavo alternatīvus grozījumu, kuros, pirmkārt, tiks izstrādāta sarežģītāka shēma. Zemāka likme tiks saglabāta, bet terminēti - kādus trīs gadus pēc izveidošanas, pēc tam mikrouzņēmumam ir jākļūst par normālu uzņēmumu,» teica Līdaka, piebilstot, ka tāpat grozījumi paredzēs mikrouzņēmuma darbinieku sociālo aizsardzību.
Mikrouzņēmuma nodoklis 9% apmērā no apgrozījuma tika ieviests 2010.gada septembrī.
Pagājušā gada novembrī par spīti iebildumiem no uzņēmēju organizācijam Saeima grozīja Mikrouzņēmuma nodokļa likumu, paredzot attiecīgā nodokļa likmes celšanu no 9% līdz 11% 2015.gadā, līdz 13% 2016.gadā un līdz 15% 2017.gadā. Uzņēmēju organizācijas aicinājušās to labot.