No 2017.gada varētu piemērot jaunu regulējumu maziem uzņēmumiem un uzņēmējdarbības sācējiem, atsakoties no mikrouzņēmuma nodokļa režīma.
Finanšu ministrijas parlamentārais sekretārs Arvils Ašeradens (V) šodien Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēdē sacīja, ka jauns regulējums būtu piemērojams uzņēmumiem, kuri sāk nodarboties ar uzņēmējdarbību, kā arī uzņēmumiem ar zemiem ieņēmumiem. Līdz ar to mikrouzņēmuma nodokļa režīmu varētu transformēt šajos divos virzienos, skaidroja Ašeradens.
Ja nākamgad līdz 1.septembrim Ekonomikas ministrija ar Finanšu ministriju piedāvātu šādu regulējumu, tas varētu stāties spēkā no 2017.gada.
Paredzēts, ka tiks izstrādāts likumprojekts par speciāla vienkāršota nodokļu režīma ieviešanu uzņēmējdarbības sācējiem to sākotnējās darbības posmā. Tāpat plānots veikt grozījumus normatīvajos aktos par specializēta vienkāršota nodokļu režīma ieviešanu maziem un mikrouzņēmumiem ar mazu ikgadēju apgrozījumu, paredzot vienkāršotu grāmatvedības uzskaiti, deklarāciju iesniegšanu un nodokļu nomaksu.
Saeimas komisija šodien diskutēja par plānoto mikrouzņēmumu nodokļa regulējumu.
Kā ziņots, Saeima 8.oktobrī nodeva izskatīšanai komisijās likumprojektu, kas paredz mikrouzņēmuma apgrozījumam līdz 7000 eiro piemērot 5% mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) likmi.
Grozījumi Mikrouzņēmumu nodokļa likumā paredz, ka mikrouzņēmuma apgrozījumam no 7000,01 līdz 100 000 eiro par mikrouzņēmuma saimnieciskās darbības pirmo, otro un trešo taksācijas gadu kopš MUN maksātāja statusa iegūšanas likme būs 5%, bet, sākot ar saimnieciskās darbības ceturto taksācijas gadu kopš MUN maksātāja statusa iegūšanas, mikrouzņēmumu nodokļa likme būs 8%.
2015.gadā ir noteikta 9% MUN likme visam mikrouzņēmuma apgrozījumam līdz 100 000 eiro gadā - gan apgrozījumam līdz 7000 eiro, gan apgrozījumam no 7000,01 eiro līdz 100 000 eiro.
Tāpat likumā paredzēts mainīt MUN sadali pa budžeta kontiem, proti, izslēgts valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) konts un lielākā daļa MUN novirzīta iedzīvotāju ienākuma nodokļa kontā.
Likuma grozījumu mērķis ir nodrošināt ilgtspējīgu valsts sociālās apdrošināšanas politiku, paredzot MUN maksātāju darbiniekiem, kuri aktīvi piedalās ekonomiskajā dzīvē, vismaz minimālu valsts sociālās apdrošināšanas līmeni, un novērst MUN režīma izņēmuma modeļa izmantošanu nodokļu optimizācijas nolūkā.
Likumprojekts paredz sašaurināt MUN tvērumu, izslēdzot no tā VSAOI, nosakot, ka MUN ietver uzņēmumu ienākuma nodokli un iedzīvotāju ienākuma nodokli, tostarp iedzīvotāju ienākuma nodokļa daļu par darbinieku (arī īpašnieku), kā arī uzņēmējdarbības riska nodevu.
Savukārt valdība iepriekš vienojās no nākamā gada 37 nozarēm nepiemērot mikrouzņēmumu nodokļa režīmu.