Iekšējā devalvācija Latviju ir paglābusi no Krievijas Lielā Lāča, kas citādi uzmestos par izpircēju.
Tā slavenais ASV ekonomists un profesors Nuriels Rubini šo pēcpusdien Helsinkos pēc Evli Bank rīkotā investīcijām veltītā semināra sacīja preses konferencē.
Kā jau Rubini gaisotnei piestāv, konferences nosaukums bija visai provokatīvs – «Kā misters Pastardiena vērtē pašreizējo ekonomisko situāciju?». Rubini savā attieksmē pievienojās tiem daudzajiem, kas pēdējos mēnešos aizvien skaļāk skandina par tiešām koordinētas un vienprātīgas stratēģijas nepieciešamības, kā izķepuroties no globālajām valsts parādu problēmām un draudošajiem valstu defoltiem eirozonā.
G20 valstu forums pēc viņa domām ir piemērots šādas stratēģijas izstrādei, tikai pašreizējā attieksme drīzāk liekot domāt par G0 – proti, forumam aizvien nav ticamu priekšlikumu samilzušās krīzes risināšanai, toties valstu starpā ir lielas pretrunas par monetāro un fiskālo politiku un pasaules finanšu plūsmas uzraudzību. Ja gaidāmajā G20 samita laikā 3. un 4. novembrī nenotiks radikāla pārmaiņa šai stagnācijā, ekonomists paredz «lielāku ekonomisko un politisko konfliktu».
Tāpat Rubini kritizēja Eiropas Centrālās bankas paaugstināto kredītlikmi, nosaucot to par «traku». Viņaprāt, Eiropā ir nepieciešams masīvs fiskālais stimuls un vājāks eiro.
Par spekulācijām, vai Grieķijai nevajadzētu izstāties no eirozonas Rubini sacīja, ka tas agrākais varētu notikt pēc diviem gadiem. Ar vai bez eiro, galvenais jautājums ekonomista vērtējumā «ir par ekonomisko politiku ilgstošā laika posmā».
Tas tika attiecināts arī uz Latviju. Jautāts par Latvijas izredzēm pievienoties eirozonai, Rubini tās vērtēja visai atturīgi, sakot, ka arī spēcīgākiem pretendentiem kā Polijai iestāšanās eirozonā tagad noteikti prasītu vairāk, nekā formālos Mārstrihtas kritērijus vien. Turklāt iekļūšanai eirozonā nevajadzētu būt pašmērķim – galvenais ir veiksmīga ekonomika, kāda ir gan valstīs ar, gan bez eiro.
Komentējot Latvijā veikto iekšējo devalvāciju, Rubini sacīja, ka tā acīmredzot paglābusi valsti no Krievijas Lielā Lāča pakalpojumiem, kas pretējā gadījumā visdrīzāk tiktu piedāvāti. Tiesa, tautā noskaņojums šādu politiku viennozīmīgi neatbalsta, ar ko ekonomists skaidroja «prokrievisko partiju» labos panākumus nesenajās vēlēšanās.