Ekonomists Nuriels Rubini (Nouriel Roubini) brīdinājis par ilgstošu lejupslīdi un lēnu atveseļošanos no koronavīrusa pasaules mērogā, ziņo "BBC".
Profesors Rubini, kurš saistībā ar savām prognozēm jau ieguvis iesauku Dr. Pastardiena, tagad paredz, ka atsevišķas darba vietas pēc šīs krīzes vairs neredzēsim.
Pat ja pasaules ekonomika šogad atgūsies no koronavīrusa ietekmes, tā būs "anēmiska".
N. Rubini prognozē, ka sagaidāms "U" veida vai pat tuvāk "L" veida atveseļošanās scenārijs, ko viņš dēvē par "Lielāku depresiju".
"U" veida atveseļošanās nozīmē, ka izaugsme samazināsies un tikai pēc ilgstoša lēnas izaugsmes vai bezizaugsmes perioda gaidāma ekonomikas augšupeja. "L" formas scenārijs ir vēl dramatiskāks - straujš kritums un šāds stāvoklis ilgstoši.
Šādas prognozes saistītas ar darba vietu pazušanu gan bagātajās, gan nabadzīgajās valstīs, noslēdzot ekonomikas, jaunā vīrusa apkarošanas laikā.
"Šīs aizgājušās darbavietas atgriezīsies tikai daļēji, ar zemākām algām, bez pabalstiem, nepilnu darba laiku," uzskata ekonomists.
"Vidējai strādājošai personai būs vēl lielāka nedrošība par darbavietu un ienākumiem," viņš paredz.
Koronavīrusa gadījumu skaits pasaulē pārsniedzis piecus miljonus, daudzām valstīm cenšoties atjaunot aktivitāti ekonomikās. Tieši tas ir galvenais faktors, kas noteiks, vai globālā ekonomika spēs ātri atgūties.
"Jūs varat atvērt veikalus, bet jautājums ir par to, vai pircēji atgriezīsies," norāda ekonomists. "Lielākā daļa tirdzniecības centru Ķīnā joprojām ir tukši. Vācijā veikali ir atvērti, bet kurš vēlas iepirkties?"
Pēc viņa domām, Āzijā izaugsme būs labāka nekā attīstītajās ekonomikās. Taču plaisa starp ASV un Ķīnu palielināsies, un daudzas Āzijas valstis būs spiestas izvēlēties starp abām lielvarām.
"Katra no tām sacīs pārējai pasaulei - vai nu jūs esat kopā ar mums, vai pret mums," paredz N. Rubini. "Vai nu jūs izmantojat manas mākslīgā intelekta sistēmas, manu 5G, manas tehnoloģijas, manu robotiku, vai arī jūs izmantojat to, ko radījis mans konkurents. Tāpēc pasaule kļūs sadalītāka."