Strasbūra, 5. septembris - Eiropas Parlamenta (EP) Transporta komitejas deputāts Roberts Zīle, komentējot Parlamenta šodien pieņemto rezolūciju par Eiropas Komisijas 2006. gada novembrī ieviestajiem ierobežojumiem šķidrumu pārvadāšanai aviopašažieru rokas bagāžā, norāda, ka, lai gan vajadzība pēc pasažieru drošības garantēšanas un jebkādu iespējamo risku novēršanas ir liekama pirmajā vietā, tomēr spēkā esošie ierobežojumi būtu regulāri pārskatāmi un uzlabojami. "Pēc gandrīz gada, kopš ierobežojumi ir stājušies spēkā, Komisijai ir pienācis laiks izvērtēt, vai ieviestie noteikumi gan papildu izmaksu, gan pasažieriem radīto neērtību un zaudējumu ziņā ir samērojami ar no tiem iegūto pievienoto vērtību", norāda deputāts. "Tomēr, Parlaments, šodien nobalsojot par ieteikumu šos noteikumus atcelt, ja Komisija nekonstatē neapstrīdamus faktus par labu regulas saglabāšanai, ir pārsteidzīgi uzņēmies politisku atbildību par lidojumu drošības līmeņa pazemināšanos."
R. Zīle: "Lielākā problēma, kuras dēļ cieš pasažieri, ir informācijas trūkums. Jāatzīst, ka ieviešot šos papildu drošības pasākumus, netika paredzēta pietiekama skaidra un efektīva pasažieru informēšanas kārtība par jaunajiem noteikumiem, lai cilvēki jau laicīgi zinātu, kas drīkst atrasties viņu rokas bagāžā, un kas - nē. Eiropas lielākajās lidostās, piemēram, Frankfurtē un Amsterdamā, pasažieriem joprojām katru nedēļu tiek konfiscēti vairāki tūkstoši litru alkoholisko un parfimērijas šķidrumu", uzsver deputāts.
Otra, pēc Zīles domām, nopietnākā problēma skar tax-free veikalos iegādātās preces. "Šie noteikumi attiecas uz visiem pasažieriem, kas izlido no ES lidostām uz jebkuru vietu pasaulē, arī uz tranzīta pasažieriem. Kamēr ES lidostās esošie tax-free veikali ar īpaši aiztaisāmiem maisiņiem nodrošina nepieciešamās drošības prasības pasažieru iegādātajiem šķidrumiem, lidostās ārpus ES nav prasību pirkumus iesaiņot īpašā iesaiņojumā. Līdz ar to, ielidojot ES, pasažieriem preces tiek konfiscētas. Eiropas Komisijai ir jāatrod veids, kā saskaņot drošības prasības ar ne-ES valstu lidostām, lai neciestu nedz tax-free veikali, nedz pasažieri. Viens no risinājumiem varētu būt īpaša, ar trešajām valstīm saskaņota formāta iepakojuma ieviešana tax-free veikalos iegādāto šķidrumu drošai pārvadāšanai", skaidro R. Zīle.
Parlaments aicina Eiropas Komisiju un ES dalībvalstis vairāk atbalstīt pētījumus, lai atrastu efektīvākus līdzekļus un veidus sprāgstvielu noteikšanai šķidrumos. Roberts Zīle: "Lidostās kontrolējot rokas bagāžas šķidrumus ar rentgena iekārtu, nevar konstatēt, vai šķidrums ir sprāgstviela. Līdz ar to pasažieriem tiek konfiscēti jebkādi šķidrumi, kuru tilpums pārsniedz 100 ml, neatkarīgi no tā, vai tas ir ūdens vai kas cits".
Parlaments savā rezolūcijā arī norāda, ka ieviestie drošības pasākumi netiek vienlīdz stingri īstenoti visās ES lidostās. R. Zīle atzīst: "Lidostu drošības kontroles ne visur ir konsekventas: viela, kas tiek uzskatīta par bīstamu vienā lidostā, var netikt par tādu atzīta citā. Piemēram, kausētais siers. Pie tam nav viennozīmīgas skaidrības par noteikumu piemērošanu attiecībā uz medikamentiem, un lidostu dienesti noteikumus mēdz interpretēt dažādi. Tāpēc Parlaments pieprasa šīs Regulas konsekventu izpildi visās lidostās, jo tikai tad šiem ierobežojumiem ir nozīme".
* * *
2006. gada 6. novembrī ES lidostās spēkā stājās Eiropas Komisijas ieviesti drošības pasākumi, lai kontrolētu un ierobežotu šķidrumu pārvadāšanu lidmašīnās. Šo pretterorisma drošības pasākumu mērķis ir novērst riskus un apdraudējumus, ko varētu radīt lidmašīnu salonā ienestu šķidru sprādzienbīstamu vielu pielietošana.
Ierobežojumi paredz, ka drošības kontroles punktos aviopasažieru bagāža, papildus aizliegto priekšmetu pārbaudei, tiek pakļauta arī šķidrumu pārbaudei. Pasažieri savās rokas bagāžās var pārvadāt šķidrumus mazā apjomā: to maksimālā ietilpība nedrīkst pārsniegt 100 ml, pie tam kopējais mazo iepakojumu tilpums nedrīkst pārsniegt 1 l. Šķidrumu tilpnēm jābūt iesaiņotām caurspīdīgā, atkārtoti attaisāmā un aiztaisāmā plastikāta maisiņā, kas atsevišķi uzrādāms lidostas drošības kontroles punktā.
Papildu informācijai:
Guna Zaķe
telefons:
+ 32 2 2847224 (Briselē)
+ 33 3 88177224 (Strasbūrā)
gsm: + 32 484925924; + 371 29127433
fakss:
+ 32 2 2849224 (Briselē)
+ 33 3 88179224 (Strasbūrā)
www.ep-uen.lv