Eiropas Konservatīvo un Reformistu (ECR) grupa Eiropas Parlamentā pēc tikšanās ar Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētāju Žozē Manuelu Barrozu izteikusi savu atbalstu atkārtotai viņa kandidatūrai uz šo posteni un mudinājusi pārskatīt Māstrihtas kritērijus.
Eirodeputāts Roberts Zīle (TB/LNNK) norādīja, ka, lai gan Ž.M.Barozzu paustie plāni par ES iekšējā tirgus izveides pabeigšanu un drošas energoapgādes veicināšanu ir Latvijai aktuāli, tomēr ir vēlama ambiciozāka EK priekšsēdētāja pieeja eiro zonas ātrākai paplašināšanai ES dalībvalstīs, kuras tur stabilus valūtas kursus.
Prezidents Ž.M.Barozzu ir piedāvājis savu programmu nākamās Eiropas Komisijas 5 gadu darbībai, kas paredz stiprināt Eiropu kā spēcīgu reģionu globālā pasaulē, lai tā kļūtu par līderi klimata pārmaiņu apkarošanas un energoapgādes drošības, kā arī pasaules finanšu tirgu pārraudzības un regulēšanas lietās.
«Šīs ir jomas, kurās esošās problēmas nav iespējams risināt atsevišķām dalībvalstīm, bet tas ir jādara kopējiem spēkiem, tāpēc ir svarīgi, lai jaunā Eiropas Komisija virzītu savu darbību uz šiem globālajiem mērķiem», norāda Roberts Zīle.
R. Zīle norādīja Ž.M.Barrozu uz nepieciešamību paātrināt eiro ieviešanu Austrumeiropas valstīs, pārskatot vai elastīgāk piemērojot Māstrihtas kritērijus, jo inflācijas līmeņa kritērijs šobrīd tiek izpildīts visās šajās valstīs, kamēr budžeta deficīta līmenis nav izpildāms nevienā jaunajā ES dalībvalstī un arī puse no vecajām dalībvalstīm šobrīd to nespēj izpildīt: Spānijā budžeta deficīts ir virs 10 %, bet Francijā - virs 8 %. «Tāpēc eiro zonas paplašināšana šobrīd nevar notikt, mehāniski un birokrātiski piemērojot Māstrihtas kritērijus», ir pārliecināta deputāts.
«Saprotams, ka Eiropas Komisija nevar grozīt Māstrihtas līgumu, tomēr EK prezidentam būtu apņēmīgāk jāizvirza mērķis panākt Māstrihtas kritēriju pārskatīšanu vai to elastīgāku piemērošanu, ja jau reiz Ž.M.Barozzu piedāvā ambiciozus mērķus ES ekonomikas atveseļošanai. Pie tam attiecībā uz Lisabonas līguma ratifikāciju EK prezidents neietur tik politiski neitrālu pozīciju, tāpēc viņa uzsvērtā neitralitāte Māstrihtas kritēriju sakarā sarūgtina,» norāda Roberts Zīle.