Eiropas Komisijas (EK) prezidents Žozē Manuels Barrozu aicinājis nepārmest Vācijas kanclerei Angelai Merkelei taupības politikas neveiksmes, norādot, ka krīzes skartajām valstīm jāpārtrauc meklēt vaininieki ārpusē.
«Pie tā, kas notiek Francijā un Portugālē nav vainojama ne Merkele, ne Vācija. Krīze un šo valstu problēmas nav Vācijas politikas vai Eiropas Savienības rezultāts. Tas ir pārlieku lielu tēriņu, konkurētspējas un bezatbildīgas uzvedības finanšu tirgos rezultāts,» EK prezidenta sacīto laikrakstam Welt am Sonntag citē Euobserver. Ž. Manuels Barrozu arī uzsvēra, ka A. Merkele ir viena no retajām, ja ne vienīgā, starp Eiropas līderiem, kura vislabāk saprot, kas kontinentā notiek patiesībā.
Eiropas Savienību nomocījusi dziļā Grieķijas finanšu krīze un augstais bezdarba līmenis, kas atsevišķās valstīs pārsniedzis 25%. Atklājies arī, ka Francijai būs nepieciešams papildus laiks, lai samazinātu budžeta deficītu. Valdot šādiem apstākļiem, aizvien biežāk izskan iebildumi pret izdevumu samazināšanas politiku, aicinot lielāku uzmanību pievērst jaunu darbavietu radīšanai.
EK vadītājs pauda viedokli, ka nav iespējama izaugsme, kas balstīta parādos. Tomēr tajā pašā laikā Eiropas iedzīvotāji saprot, ka pasākumi, kas tikai saistīti ar izdevumu samazināšanu, ir sasnieguši savas robežas gan politiskā, gan arī sociālā jomā. «Tomēr pašreizējais kurss ir pareizs, un mums tas ir jāturpina,» sacīja Ž. Manuels Barrozu, piebilstot, ka Vācijai nevajadzētu slīgt pašapmierinātībā, jo tās ekonomika ir labākā stāvoklī nekā citām ES valstīm, bet gan vairāk liberalizēt savu pakalpojumu un rūpniecības sfēru.
«Apmierinātība ar sevi Vācijai varētu būt bīstama. Mēs nedrīkstam aizmirst, cik cieši savstarpēji saistīta ir Eiropas ekonomika. Vācija bauda priekšrocības, kuras sniedz Eiropas vienotais tirgu,s un stabilais eiro un tāpēc tai atsevišķos aspektos savs tirgus jāatver vairāk,» sacīja Ž. Manuels Barrozu.
Tikmēr bijušais Vācijas finanšu ministrs Oskars Lafontēns aicinājis atteikties no Eiropas vienotās valūtas zonas, lai tādējādi ļautu Dienvideiropai ekonomiski atgūties, kā arī paziņojis, ka šībrīža politika reģionā tuvina katastrofu.
Bijušais ministrs, kurš savulaik bija viens no eiro izveidotājiem, paudis viedokli, ka finansiālu problēmu nomocītajām eirozonas valstīm nav iespējas devalvēt savu valūtu, lai tādējādi pārvarētu ekonomikas krīzi. Tāpat O. Lafontēns aicinājis reformēt Eiropas banku sistēmu, ieviest stingrāku kreditētāju kontroli un atgriezties pie tās Eiropas monetārās sistēmas, kas bija spēkā pirms eiro ieviešanas.