Rekordaugstais bezdarba līmenis jauniešu vidū ir smagākā Eiropas problēma, atzinusi Vācijas kanclere Angela Merkele, vienlaikus aicinot citas valstis iedvesmoties no Berlīnes pieredzes – lielu uzsvaru liekot uz prakses vietām, ne tikai uz akadēmisko izglītību, lai tādējādi izvairītos no «zaudētās paaudzes» rašanās.
Sarunā ar britu laikrakstu The Guardian A. Merkele skaidroja, ka viņas valsts izmēģinājusi duālu sistēmu – sajaukumu starp mācībām klasē un praksi – kas ir labākais veids, kādā atrisināt jauniešu bezdarbu.
«Jauniešu bezdarbs, iespējams, šobrīd ir smagākā Eiropas problēma. Vācijā mēs iemācījāmies ievērojami samazināt bezdarbu ar strukturālo reformu palīdzību un šobrīd šo pieredzi piedāvājam citām valstīm,» sacīja A. Merkele.
Trešdien Berlīnē paredzēta konference, kurā tiksies Eiropas valstu līderi, lai pārrunātu bezdarba problēmas savienībā. A. Merkele norādīja, ka konference būs par labāko bezdarba samazināšanas pieredzi. Kanclere uzsvēra, ka kopš 2005. gada Vācijai izdevies samazināt savu bezdarba līmeni uz pusi. «Šobrīd mēs esam tādā pozīcijā, lai piedāvātu šo programmu ikvienam jaunietim, kurš to vēlas. Tomēr tā tas nebija vienmēr. Mūsu pieredze mums iemācīja, ka programma nav jāievieš uzreiz,» sacīja A. Merkele.
«Mums nevajadzētu mēģināt jauniešus padarīt par vairāk akadēmiskiem. Vācijā var novērot prasmīgu un ar labu reputāciju apveltītu strādnieku un amatnieku paveikto,» klāstīja A. Merkele. Kanclere aicinājusi jaunos eiropiešus un darba devējus kļūt elastīgākiem un panākt lielāku darba mobilitāti reģionā.
A. Merkele atzina, ka viņa jūt līdzjūtību pret jauniešiem, kuri nespēj atrast darbu. Situācija esot viņas lielākā nožēla saistībā ar eirozonas parādu krīzi. «Man ir žēl tos, kuriem nebija nekādas saistības ar visiem nepareizajiem pagriezieniem ekonomikā – jauniešus un nabadzīgos – tos, kuriem šobrīd jānes viss krīzes smagums. Ir ārkārtīgi nožēlojami, ka daļa ekonomiskās elites uzņemas tik maz atbildības par slikto situāciju,» sacīja Vācijas kanclere.
Kanclere arī atzina, ka, neskatoties uz vispārpieņemto uzskatu par Berlīnes centieniem uzspiest savus ideālus un darbības modeļus Dienvideiropas valstīm, viņa negaida, lai citas valstis strikti pieturētos pie Vācijas modeļa. «Ir pilnīgi normāli, ja valsts vēlas savu ekonomiku strukturēt pilnīgi atšķirīgi no Vācijas. Es vienmēr esmu iepriecināta, kad redzu citus ceļus, kuri ved pie panākumiem. Tomēr nekas nevar noliegt nepieciešamību būt konkurētspējīgiem un strādāt, lai iegūtu labklājību,» klāstīja kanclere.
Db.lv jau vēstīja, ka Eirozonas bezdarba līmenis maijā pieaudzis līdz 12,1%, salīdzinot ar 12% aprīlī, liecina jaunākie dati. Bezdarbnieku skaits eirozonā maijā pieauga par 67 tūkstošiem, līdz 19,2 miljoniem. Savukārt jauniešu bezdarba līmenis bija 23,8%.