Eiropas Parlamenta (EP) deputātu atbalsts Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētāja Žozē Manuela Barrozu federācijas vīzijai nav viennozīmīgs. Deputāti aicinājuši vairāk uzmanības veltīt sociālajām problēmām, bet eiroskeptiskāki spēki to nosaukuši par slepenu plānu eirodiktatūras pastiprināšanai.
Kā informē EP Informācijas birojs, deputāti aicinājuši EK nākt klajā ar drosmīgākiem priekšlikumiem par nacionālo valstu federāciju. Parlamenta lielākās politiskās grupas aicinājušas nodrošināt spēcīgu ES budžetu, kas veicinātu ieguldījumus un izaugsmi, savukārt labējie politiskie spēki apgalvojuši, ka vajadzīgs «mazāk Eiropas».
Db.lv jau vēstīja, ka trešdien Ž. M. Barrozu, uzrunājot EP nāca klajā ar ierosinājumu Eiropā veidot nacionālu valstu federāciju. Uzruna aizsākusi četru stundu ilgas parlamenta plenārsesijas debates, kurās galvenā uzmanība tikusi veltīta ekonomiskās krīzes sekām un demokrātijas problēmām.
Ž. M. Barrozu nacionālu valstu federācijas ideju kritizējuši gan EP liberāļu grupas vadītājs Gajs Ferhofštads, gan Zaļo politiskās grupas līderis Daniels Kon-Bendits. «Federāla savienība mums jau ir, un tā ir Eiropadome. Mums ir vajadzīga iedzīvotāju savienība,» uzsvēra G. Ferhofštads. «Federācijas vietā ir jātiecas uz Eiropas sabiedriskās telpas izveidi,» piebilda D. Kon-Bendits.
Parlamenta konservatīvie un eiroskeptiķi Komisijas priekšsēdētāja uzrunu vērtēja kritiski, informē EP Informācijas birojs. «Jūs paužat to pašu jau sen apnikušo pieeju «vairāk Eiropas» tā vietā, lai iestātos par labāku Eiropu,» norādīja Eiropas Konservatīvo un reformistu grupas priekšsēdētājs Martins Kalanans. Savukārt Naidžels Faradžs, grupas «Brīvības un demokrātijas Eiropa» priekšsēdētājs, Ž. M. Barrozu vīzijai veltīja pavisam skarbus vārdus, nosaucot to par slepenu plānu pakāpeniskai eirodiktatūras paplašināšanai.
Jau vēstīts, ka Ž. M. Barrozu ierosinājums, visticamāk, atsevišķās ES valstīs izraisīs ievērojamu pretestību. Iebildumi pret Eiropas federācijas veidošanu varētu būt Lielbritānijai, kuras iedzīvotāji vēlas panākt lielāku autonomiju no Briseles.
Savukārt Valsts prezidents Andris Bērziņš uzskata, ka Ž. M. Barrozu redzējums par ES nākotni ir loģisks un pamatots, taču par to vēl nepieciešamas diskusijas.
«EK priekšsēdētāja redzējums par ES nākotni un situācijas vērtējums ir loģisks un pamatots, jo, lai pastāvētu, ES ir jāmainās un jāvirzās uz ciešāku sadarbību. Protams, ir jāsaprot, cik liela varētu būt federālā vara un kā šis process notiks. Par to ir jāzina daudz vairāk un detalizētāk,» prezidenta viedokli pauda viņa preses sekretāre Līga Krapāne.