Uzņēmēji apšauba Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) godprātību tai piešķirtā Eiropas Savienības finansējuma izlietojumā.
Interešu konflikta nav
Vienā no projekta iepirkumiem, kas noslēdzās novembra beigās, līgumus par «informācijas sniegšanu darba devējiem par darba tiesisko attiecību un darba aizsardzības normatīvo aktu praktisku piemērošanu» nolemts slēgt ar piecām personām, starp tām arī LDDK ģenerāldirektores vietnieci Lieni Vancāni. Viņa piecu gadu laikā par konsultāciju sniegšanu saņems 138.9 tūkst. Ls. Pārējo iepirkumā uzvarējušo personu piedāvātā līgumcena bija 58 - 69 tūkst. Ls, un visu piecu līgumu kopējā summa ir 389 tūkst. Ls. L.Vancāne Db sacīja, ka šajā situācijā interešu konfliktu nesaskata, jo pati iepirkuma komisijā nepiedalījās, bet ar konsultāciju sniegšanu viņa nodarbojusies jau ilgāku laiku.
Izvēlas dārgāko
ESF līdzfinansēto Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) projektu darba drošības jomā īsteno LDDK. Tā īstenošanai LDDK 10.oktobrī izsludināja iepirkumu par darba vides risku novērtēšanu 100 tūkst. darba vietās, darba aizsardzības pasākumu plāna izstrādi un nodarbināto informēšanu par darba aizsardzību. Lai gan kā pretendentu vērtēšanas kritērijs tika noteikta zemākā cena, tika izraudzīta uzņēmumu grupa ar dārgāko piedāvājumu - 2 milj. Ls. Otras pretendentu grupas uzņēmuma SIA Livland valdes loceklis Renārs Krūgaļaužs norāda, ka tā LDDK piedāvāja pasūtījumu veikt par 1.69 milj. Ls. Arī citas pretendentu grupas piedāvājums bija zemāks par iepirkumā uzvarējušo līguma summu, Db sacīja A. Greiškāne, kuras uzņēmums pārstāv šo grupu. R.Krūgaļaužs norāda, ka vēl pirms iepirkuma izsludināšanas nozarē bijušas runas par to, ka līgumu paredzēts slēgt ar noteiktu grupu, kas galu galā konkursā arī uzvarējusi.
Nelūdz paskaidrojumus
Saskaņā ar LDDK iepirkuma komisijas sēdes protokoliem, savus piedāvājumus konkursā bija iesniegušas četras pretendentu grupas, no kurām viena no vērtēšanas tika izslēgta jau pašā sākumā, jo uzņēmumu darba pieredze neatbilda nolikumā noteiktajai. Pārējie pretendenti bija sešu uzņēmumu grupa, starp kuriem lielākā kompānija ir Inspecta Prevention, četru uzņēmumu grupa, starp kuriem lielākais ir Darba vide, un divu uzņēmumu - Livland un FN serviss - apvienība. Abi pēdējie pretendenti no konkursa izslēgti, to pamatojot ar nepatiesu ziņu sniegšanu, proti, aptaujāti atsevišķi šo uzņēmumu klienti, lūdzot apstiprināt to, ka tiem tik tiešām sniegti pakalpojumi. Klientu un pašu uzņēmumu sniegtā informācija par pakalpojumu apjomu atšķīrusies. R.Krūgaļaužs uzsver, ka pretendentiem nekāda papildu informācija netika pieprasīta, lai gan bija iespējams uzrādīt līgumus par attiecīgo pakalpojumu sniegšanu. Apstrīdēt nevar LDDK ģenerāldirektore Elīna Egle Db norādīja, ka iepirkuma komisijas pieņemto lēmumu nav pamata apstrīdēt. Ja kādam no pretendentiem ir iebildumi par iepirkuma norisi, tad šie jautājumi jārisina tiesā, viņa sacīja. E.Egle uzsvēra, ka summa, par kādu tiks slēgts līgums, ir pārāk liela, lai LDDK slēgtu līgumus ar kompānijām, kuru kompetence ir apšaubāma, bet uzņēmumi, kas šobrīd apšauba iepirkuma rezultātus, pieteikumā snieguši nepatiesas ziņas, tādēļ tas, vai Latvijas darba devējiem būs pieejams kvalitatīvs pakalpojums, gulstas uz viņu sirdsapziņas. R.Krūgaļaužs gan uzsver, ka uzņēmuma sniegto pakalpojumu kvalitāte darba drošības jomā atbilst visiem kritērijiem, turklāt tā pārstāvētās pretendentu grupas piedāvājums bijis lētākais, tādēļ kompānija griezusies Iepirkumu uzraudzības birojā, tomēr saņēmusi atbildi, ka birojs nevar iejaukties šī iepirkuma norisē. Šogad pieņemtie noteikumi par iepirkuma procedūru pasūtītāja finansētiem projektiem paredz, ka «savstarpējos strīdus, kas radušies līguma slēgšanas tiesību piešķiršanas procedūras gaitā, preču piegādātājs, pakalpojumu sniedzējs vai būvdarbu veicējs risina ar finansējuma saņēmēju», proti, šajā gadījumā LDDK. Pretendentu grupa, kuru pārstāv Darba vide, nosūtījusi līgumu NVA izvērtēt LDDK rīkoto iepirkumu. Ar līdzīgu lūgumu Labklājības ministrijā, LDDK un citās institūcijās vērsusies arī Livland un FN serviss. NVA informēja, ka par iepirkuma norisi atbildīgi ir projekta īstenotāji, bet iepirkuma norises kārtība nav NVA kompetences ietvaros. LDDK sadarbības partneris iepirkumu komisijā - VDI - Db informēja, ka iepirkumu procedūras pārkāpumi netika novēroti, un tā noritējusi korekti.