Pat ja tiks atbalstīts opozīcijā esošā Jaunā laika piedāvājums samazināt to Rīgas pašvaldības uzņēmumu skaitu, kuriem būs padomes, neskartas paliks vairākas kompānijas, kuru padomēs šobrīd darbojas domes vadība un tai tuvu stāvošie, raksta laikraksts Dienas bizness.
Tiesa, viņu maciņos nākamgad vajadzētu ieripot mazākas summas, jo, lai gan Rīgas dome lēmusi par 15 % samazināt atalgojumu tikai pilsētas vadībai un deputātiem, nevis tās uzņēmumu vadībai, nākamgad stājas spēkā vairāki likumi un likumu grozījumi, kuru mērķis ir «samazināt finansējuma apjoma atlīdzības izmaksai 15 % no kopējā institūcijai», kas attieksies uz visām valsts un pašvaldības iestādēm, aģentūrām, uzņēmumiem. Tas gan automātiski nenozīmē algu samazināšanu, jo atlīdzību veido arī prēmijas, naudas balvas, piemaksas, pabalsti, dodoties atvaļinājumā utt. Vairāki neoficiāli avoti Db gan ir izteikuši aizdomas - nav izslēgts, ka nauda, kas tiks ietaupīta, samazinot atlīdzību, darbiniekiem varētu tikt kompensēta savādāk, piemēram, ar jaunu dienesta auto. Īpaši tas varētu attiekties uz iestādēm un uzņēmumiem, kas netiek tieši finansētas no valsts vai pašvaldības budžeta.
Padomes vajadzētu saglabāt tikai pieciem pašvaldības uzņēmumiem - SIA Rīgas ūdens, SIA Rīgas satiksme, SIA Rīgas pilsētbūvnieks, SIA Rīgas meži un SIA Rīgas nami -, turklāt nosakot, ka padomē drīkst būt tikai trīs personas, uzstāj Jaunais laiks. Šobrīd Rīgas ūdenī, Rīgas satiksmē un Rīgas mežos ir 7, bet Rīgas namos un Rīgas pilsētbūvniekā - 4 padomes locekļi. Db, pētot amatpersonu deklarācijas par 2007. gadu, secināja, ka šie uzņēmumi ir uzskatāmi par ienesīgākajām papildu ienākumu gūšanas vietām Rīgas domniekiem. Piemēram, Rīgas meži, kas izveidojušies, pērn likvidējot Rīgas mežu aģentūru, 2007. gadā nodrošinājusi papildu ienākumu domes vadībai - Rīgas mērs Jānis Birks (TB/LBNNK) saņēmis 6 300 Ls, bet vicemērs Andris Ārgalis (Tautas partija) - 5 220 Ls. Ienākumi ripojuši arī citu varai pietuvinātu un ietekmīgu deputātu kabatās, piemēram, Andris Ameriks (LPP/LC) te nopelnījis 6 300 Ls, tikpat arī viņa partijas biedrs, bijušais pilsētas galva Gundars Bojārs, savukārt A. Ārgaļa partijas biedram Agnim Kalnkaziņam makā ieripojuši 5220 Ls. Viņam gan lielākus ienākumus, kas ievērojami pārsnieguši viņa deputāta algu, nodrošinājis darbs no miljonos latu mērāmām pašvaldības dotācijām dzīvojošās SIA Rīgas satiksme padomē (8 175 Ls) un pašvaldības aģentūras Rīgas dārzi un parki vadītāja amatā (29.7 tūkst. Ls). Interesanti, ka ienākumus Rīgas mežu aģentūrā guvuši arī vairāki domnieki, kuru vārdi uzņēmuma padomes sarakstā gan nav rodami. Tā Olafs Pulks (Jaunais laiks) un neatkarīgais deputāts Dainis Stalts šajā aģentūrā guvuši citus ienākumus attiecīgi 2 250 Ls un 6 300 Ls apmērā, liecina viņu amatpersonu deklarācijas.
Rīgas satiksmes padomē savus ienākumus papildinājis arī vicemērs Jānis Dinevičs (LSDSP), kas 2007. gadā tur nopelnījis 6 886 Ls. Viņš ieņēmis padomes locekļa amatu un līdz ar to vairākos tūkstošos mērāmu atalgojumu arī Rīgas pilsētbūvniekā. Satiksmes attīstības jautājumus uzrauga arī A. Amerika partijas biedrs Jānis Zaržeckis, kura ienākumi Rīgas satiksmes padomē (8 175 Ls) pārsnieguši viņa ienākumus kā ierindas deputātam. Savukārt cits viņa partijas biedrs, vicemērs Almers Ludviks 2007. gadā pierādīja, ka veiksmīgi var savienot darbu, kā domniekiem tīk uzsvērt, vēlētāju labā, partijā, privātbiznesā, četros pašvaldības uzņēmumos (Rīgas ūdens, Rīgas nami, Rīgas dārzi un parki, Lucavsalas attīstība) un sporta organizācijā. Viņš gan nav pārspējis Tautas partijas vecbiedru Edmundu Krastiņu, kas, pildot 11 amatus, pacenties tikt arī tajos Rīgas pašvaldības uzņēmumos un ar domi saistītās struktūrās, kas visdāsnāk atalgo savus darbiniekus, piemēram, Rīgas ūdenī un brīvostas pārvaldē.
Visu lasiet laikrakstā Dienas bizness.