Drīzumā varētu tikt atbalstīts priekšlikums, kas būtībā nozīmētu oficiālu zelta remonetarizāciju.
Jau pērnā gada sākumā Londonas dārgmetālu tirgus asociācija (LBMA) uzstāja, ka banku pārraudzības Bāzeles komitejai jāatzīst zelts par augsti likvīdu aktīvu. To atbalstīja arī plaša finanšu sabiedrības daļa, kā arī Eiropas parlaments, kurš vienbalsīgi lēma, ka vērtspapīru tirgus starpniekiem jāpieņem zelts kā ķīla Eiropas tirgus infrastruktūras (European Market Infrastructure Regulation, EMIR) ietvaros.
Tādējādi augošā zelta kā ķīlas atzīšana regulējamos tirgos liek Bāzeles komitejai pārskatīt savu redzējumu par zeltu kā bankas aktīvu. Pašlaik zelts tiek vērtēts vien 50% apjomā no tirgus vērtības, taču, kā norāda Goldinvest Asset Management pārstāvji, zeltam drīz varētu būt tāds pats statuss kā skaidrai naudai.
«Nav nekādu šaubu par to, ka ASV Finanšu ministrija un FRS negribētu atzīt zelta statusu vienlīdzīgu dolāra statusam, lai neradītu tam konkurenci, taču viņi nevar nerēķināties ar Bāzeles komiteju. No tiem laikiem, kad prezidents Niksons likvidēja dolāra piesaisti zeltam, oficiālā politika ir tāda, ka zeltam vairs nav nekādas naudas lomas. Tādēļ pagrieziens par 180 grādiem un zelta un dolāra statusu pielīdzināšana ir ārkārtīgi nozīmīga. Ir neapstrīdama loģika tajā, lai nesodītu bankas, kas vēlas diversificēt savu bilanci un ķīlas ar zeltu, daudzas no kurām kļūst riskantas sistēmisko stresu periodos,» citējot Gold Money pausto, informē Goldinvest Asset Management.
Patlaban priekšlikums atrodas komentāru sagaidīšanas stadijā, bet maz ticams, ka bankas to noraidīs, jo tas dod iespēju bankas līdzekļu bezriska kreditēšanai un diversificēšanai, vienlaicīgi izvairoties no sankcijām, kas saistītas ar risku novērtēšanu, skaidro Goldinvest Asset Management pārstāvji.
«Šī priekšlikuma realizēšana, bez šaubām, stimulēs banku vēlmi iegādāties zeltu, bet savu klientu nesegtās saistības tās hedžēs Londonā. Tas ir pozitīvi gan komercbankām, gan centrālajām bankām: centrālajām bankām nav nekāda pamatojuma turpināt marginalizēt zeltu savās bilancēs. Tieši otrādi, tās atteiksies no novērtējuma par $42,22 un uzskatīs zeltu par normālu naudas aktīvu,» pauž Goldinvest Asset Management, kas norāda - jo vairāk finanšu institūciju sabiedrība aptvers notiekošā sekas, jo vairāk banku sāks izmantot kreditēšanu, saistītu ar zeltu, un vairāk banku centīsies iegūt savā īpašumā šo aktīvu.