Nejauši uzdūros vienam, manuprāt, ļoti interesantam Administratīvās apgabaltiesas spriedumam, kas sašūpoja manu līdzšinējo pārliecību par ārvalsts komersanta filiāles statusu (jānorāda, ka pieteicējs šo spriedumu ir pārsūdzējis, tāpēc, iespējams, Augstākās tiesas Senāts lems savādāk).
Īsumā par lietas būtību (Administratīvās apgabaltiesas sprieduma pilns teksts pieejams šeit. )
- ārvalsts komersants Latvijā nodibinājis ārvalsts komersanta filiāli, bet pēc kāda laika nolēmis izbeigt filiāles darbību Latvijā un izslēdzis no Uzņēmumu Reģistra;
- pēc filiāles izslēgšanas no Uzņēmumu Reģistra, ārvalsts komersants konstatējis, ka filiālei Latvijā bijusi nodokļu pārmaksa, tāpēc ārvalsts komersants Valsts ieņēmumu dienestam (VID) iesniedzis lūgumu atmaksāt pārmaksātos nodokļus;
- VID atteicies atmaksāt pārmaksātos nodokļus un kā galvenie argumenti tika minēti: (a) filiāle saskaņā ar Komerclikuma 24.pantu ir likvidēta, tas ir, filiāle ir beigusi pastāvēt kā tiesību subjekts, un tikai filiālei kā nodokļu maksātājam ir tiesības pieprasīt pārmaksātā nodokļa atmaksu, un, (b) likvidētās filiāles nodokļu pārmaksa tiek dzēsta saskaņā ar likuma „Par nodokļiem un nodevām” 25.1 pantu;
- gan Administratīvā rajona tiesa, gan Administratīvā apgabaltiesa piekrita VID argumentācijai, noraidot pieteicēja prasību atmaksāt pārmaksātos nodokļus.
Man gribētos norādīt uz dažiem aspektiem, kas, iespējams, ļautu nonākt pie citāda vērtējuma:
(a) Komerclikuma 22.pants nosaka „filiāle ir uzņēmuma organizatoriski patstāvīga daļa, kura teritoriāli vai citādi nošķirta no galvenā uzņēmuma un kuras atrašanās vietā attiecīgā komersanta vārdā sistemātiski tiek veikta komercdarbība”. Tiesību teorijā ir atzīts, un, uz šādu argumentu norādīja arī pieteicējs, ka filiāle juridiskā nozīmē ir komersantam piederošās mantas daļa, kuru tas izmanto komercdarbībā un kurā ietilpst gan komersantam piederošās lietas un tiesības, gan viņa saistības, gan arī faktiskās attiecības bez mantiskās vērtības. Tātad, komersantam „pieder” gan tiesības, gan pienākumi, kurus filiāle savas komercdarbības ietvaros ir ieguvusi un filiāles slēgšana pati par sevi nerada šo tiesību/pienākumu izbeigšanos.
(b) Komerclikuma 24. pants nosaka sekojošo „filiāli izslēdz no komercreģistra: 1) pamatojoties uz komersanta pieteikumu par filiāles slēgšanu; 2) ja komersants tiek izslēgts no komercreģistra”. Neviena vārda par likvidāciju, jo filiāles darbības izbeigšanai netiek piemērota likvidācijas procedūra, nav jāinformē ne kreditori, ne arī jāsaņem izziņa no VID par nodokļu nomaksu, jo pastāv uzskats, ka trešo personu intereses netiek skartas. Izslēgšanas procedūra krasi atšķiras no likvidācijas procesa, kas, tomēr, liecina, ka starp terminiem „likvidācija” un „izslēgšana” nav liekama vienādības zīme.
(c) Likuma „Par nodokļiem un nodevām” 25.1 pants nosaka sekojošo „pārmaksātās nodokļa summas pēc tam, kad nodokļu maksātājs likvidēts un izslēgts no nodokļu maksātāju reģistra, dzēš: 1) valsts budžetā pilnīgi vai daļēji ieskaitāmo nodokļu pārmaksas — Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektors, viņa vietnieks vai nodokļu administrēšanas struktūrvienības vadītājs; 2) pašvaldību budžetos ieskaitāmā nekustamā īpašuma nodokļa pārmaksas - attiecīgās pašvaldības”. Tātad, viens no priekšnoteikumiem VID tiesībām ir dzēst pārmaksātās nodokļu summas gadījumā, ja nodokļu maksātājs tiek likvidēts, bet kā jau tas tika minēts, filiāle netiek likvidēta, bet tiek izslēgta, līdz ar to, manuprāt, šajā gadījumā neizpildās kritēriji, lai saskaņā ar šo pantu VID varētu veikt pārmaksāto nodokļu dzēšanu.
Ja pieņemam, ka spriedumā norādītā interpretācija par ārvalsts komersanta filiāles juridisko statusu nodokļu likumdošanas izpratnē paliek spēkā, kas nozīmē, ka filiāles likvidācija (precīzāk „izslēgšana”) atņem ārvalsts komersantam tiesības atgūt pārmaksātos nodokļus, tad, iespējams, tiek pavērts ceļš vienkārši realizējamai iespējai kā izvairīties no nodokļu nomaksas, jo no šāda secinājuma var izrietēt arī nākošais, ka filiāles izslēgšana ārvalstu komersantu atbrīvo arī no nodokļu likumdošanā noteiktajiem filiāles kā nodokļu maksātāja pienākumiem, piemēram, nodokļu parāda samaksas, ja filiālei tādi būtu.