«Mūsu no konkurences viedokļa jau tā saspringtajā tirgū ir ienācis pilnīgi jauns spēlētājs, par ko mēs neesam priecīgi.»
To intervijā DB saka atkritumu apsaimniekošanas kompānijas Clean R valdes priekšsēdētāja Ieva Jansone. Viņa norāda, ka nozarei ir ļoti svarīgi valstī beidzot izveidot vienotu juridisko bāzi, kas visiem atkritumu apsaimniekošanas operatoriem liktu darboties pēc vienādiem principiem.
Kādas ir pēdējā laika aktualitātes Latvijas atkritumu apsaimniekošanas tirgū?
Tas, ka somu uzņēmums L&T ir atstājis tirgu un lielākais nozares uzņēmums ir pārgājis Latvijas akcionāru rokās, manuprāt, ir viena no pēdējā laika nozīmīgākajām aktualitātēm. Uzņēmuma tirgus daļas Rīgā ir pilnībā pārmantotas, savukārt Latvijas mērogā esam uzsākuši darbu Daugavpilī, kas šobrīd mums ir otrs lielākais tirgus pēc Rīgas. Savukārt, vērtējot notikumus atkritumu apsaimniekošanas nozarē kopumā, zīmīgu pavērsienu iezīmē Jūrmalas gadījums. Tā rezultātā atkritumu apsaimniekošanas tirgū ir ienācis jauns dalībnieks, kura rīcību mēs šobrīd rūpīgi vērojam.
Ar ko tieši ir zīmīgs Jūrmalas gadījums?
Jūrmalas pašvaldības iepirkumā uzvarējusi bija Eco Baltia vide, kurai noslēgtajā līgumā katru gadu atkritumu apsaimniekošanas maksa bija noteikta ar lejupejošu soli. Līdz ar to šogad uzņēmumam bija jāsāk strādāt par cenu, kas nesedza izmaksas, nerunājot par kaut kādu peļņu, jo īpaši ņemot vērā, ka poligoni savus tarifus paaugstināja. Tā kā konkrētais operators nespēja rast ar pašvaldību vienotu risinājumu, atkritumu apsaimniekošanu Jūrmalā šobrīd nodrošina Jūrmalas namsaimnieks, ko savukārt nopirka kāda mazpazīstama Lietuvas kompānija. Rezultātā no konkurences viedokļa tā jau saspringtajā tirgū ir ienācis pilnīgi jauns spēlētājs, neskatoties uz to, ka Latvijas privātie uzņēmumi bija pilnībā spējīgi nodrošināt visa tirgus apkalpošanu. Tas, ka viens konkrētais operators nav spējis nokārtot savu jautājumu normālu līgumisko attiecību ietvaros, ir novedušas pie šādām būtiskām tirgus izmaiņām.
Vai tas pēc līdzīga principa varētu notikt arī citās Latvijas pašvaldībās?
Es domāju, kamēr mēs nesakārtosim savu juridisko bāzi, kā Latvijas atkritumu operatori darbojas, kamēr mēs nedarbosimies visi pēc vienotiem principiem, lai visās pašvaldībās noteikumi būtu vienādi, šādas situācijas var atkārtoties. Arī Valsts kontroles atzinumā bija minēts fakts, ka, piemēram, vienas pašvaldības atkritumu apsaimniekošanas tarifā ir iekšā lielgabarīta priekšmetu savākšana un konteineru uzstādīšana, bet citās pašvaldībās tas ir atsevišķs maksas pasākums. Trūkst vienotas izpratnes par normatīvo regulējumu redakciju.
Visu interviju Nesakārtotības dēļ tirgū ienāk jauni konkurenti lasiet 10. februāra laikrakstā Dienas Bizness.