Latvijas maksājumu bilances tekošajā kontā šogad janvārī izveidojies pārpalikums – šāda situācija Latvijā nav bijusi vismaz kopš 2000. gada, liecina Latvijas Bankas dati.
«Lai gan tas bija ļoti neliels – tikai 0.5 miljoni latu jeb apmēram 0.04 % no IKP šajā periodā, tā tomēr ir ievērības cienīga ziņa. Šajā desmitgadē līdz šim tekošā konta pārpalikums nebija reģistrēts nevienā mēnesī,» atzina Swedbank vadošais sociālekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš, piebilstot, ka tekošā konta pārpalikums janvārī apliecina, ka Latvijas ekonomika vienlaikus strauji sabalansējas un strauji «atdziest». Diemžēl panākt pirmo bez otrā palīdzības šādā pasaules tirgus situācijā nav iespējams, tā viņš.
Šā gada laikā bija gaidāma tekošā konta deficīta samazināšanās un varbūt pat pārpalikums atsevišķos periods, tekošā konta nonākšana plusu «teritorijā» jau janvārī ir neliels pārsteigums. P. Strautiņš atzina, ka galvenais iemesls ir ļoti strauja gan preču, gan pakalpojumu importa samazināšanās. Preču imports gada laikā samazinājies par 35 %, bet pakalpojumu imports par 22 %. Preču importu samazina investīciju un ilglietošanas patēriņa preču importa samazināšanās, savukārt pakalpojumu importu visdrīzāk samazina taupīšana uz ārzemju ceļojumu rēķina. Preču eksports ir samazinājies par 27 %, kas ir ļoti nepatīkami, taču vispārējai situācijai pasaules tirdzniecībā atbilstoši. Patīkams pārsteigums ir pakalpojumu eksporta pieaugums par 10 %.
«Acīmredzot par to jāpateicas galvenokārt tranzītam, pirmajos divos mēnešos Latvijas lielākās ostas — Rīgas ostas kravu pārkraušanas apjoms pieaudzis,» tā P. Strautiņš. Eksperts norādīja, ka sarūkošā uzņēmumu rentabilitāte Latvijā samazina ārvalstu investoru ienākumus, tāpēc ienākumu konta debets (naudas aizplūde) bijis mazāks nekā pirms gada, kamēr ienākumu konta kredīts (naudas ieplūde) bijis visu laiku lielākais. Iespējams, ka ārzemēs strādājošie pārskaita lielākas summas dzimtenē grūtībās nonākušajiem radiniekiem, pieļauj P. Strautiņš. Kārtējo maksājumu konts, kā jau ierasts, bijis ar pārpalikumu, kas atbilst tipiskam līmenim.
Eksperts pieļauj, ka ļoti iespējams, atsevišķos turpmākajos mēnešos tekošais konts atkal būs ar deficītu. Janvārī panākto pārpalikumu nodrošināja patīkami pārsteigumi pakalpojumu eksportā un ienākumu kontā, kas var neatkārtoties. «Taču nav arī jāšaubās, ka preču tirdzniecības deficīts turpinās samazināties (janvārī tas bija mazākais kopš 2005. gada aprīļa), tāpēc, ja šogad būs tekošā konta deficīts, tas būs ļoti neliels. Ir visai liela iespēja, ka šogad kopumā būs tekošā konta pārpalikums,» domā P. Strautiņš.