Latvijas maksājumu bilances tekošajā kontā pērnā gada decembrī jau otro mēnesi pēc kārtas veidojās neliels pārpalikums 1,3 miljonu latu apmērā, liecina Latvijas Bankas (LB) dati.
Salīdzinājumā ar novembri tekošā konta pārpalikums samazinājās, jo pieauga preču ārējās tirdzniecības deficīts, bet to šo pieaugumu tikai daļēji kompensēja pakalpojumu tirdzniecības pozitīvā saldo palielinājums, skaidro LB ekonomiste Ieva Braukša.
Decembrī salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi samazinājās gan preču eksports, gan imports. Kopējais preču ārējās tirdzniecības negatīvais saldo palielinājās līdz 125,2 miljoniem latu, kas gan nepārsniedza tā vidējo mēneša līmeni. Savukārt pakalpojumu ārējās tirdzniecības pozitīvais saldo pieauga līdz 86,3 milj. latu, jo palielinājās ārvalstniekiem sniegto pārvadājumu, finanšu un informācijas un datorpakalpojumu vērtība.
Ārvalstu investoru uzņēmumu gūtā peļņa salīdzinājumā ar iepriekšējiem mēnešiem nedaudz samazinājās un bija mazāka par pozitīvo saldo, ko veido atlīdzība nodarbinātajiem, līdz ar to ienākumu kontā decembrī bija neliels pārpalikums 1,9 miljonu latu apmērā.
Kārtējo pārvedumu konta pozitīvais saldo decembrī būtiski nemainījās un veidoja 38,3 miljonus latu. Decembrī no Eiropas Savienības fondiem tika saņemti 110,5 miljoni latu.
Finanšu kontā decembrī veidojās neliels negatīvs saldo 26,5 miljonu latu apmērā. Ārvalstu tiešās investīcijas Latvijā pieauga par 74,2 miljoniem latu. Mēnešu dati liecina, ka ārvalstu tiešās investīcijas Latvijā 2012. gada 4. ceturksnī salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni ir pieaugušas un veidoja 4,5% no prognozētā IKP. Gada nogales maksājumu bilances statistikā atspoguļojās arī decembrī veiktā atlikušā Starptautiskā Valūtas fonda aizdevuma atmaksa un starptautiskajos finanšu tirgos veiktā obligāciju emisija.
Operatīvie dati liecina, ka 2012. gadā kopumā tekošā konta deficīts ir bijis mazāks nekā pirms gada (tas veidoja 273,5 milj. latu jeb 1,8% no prognozētā IKP). Tekošā konta deficīta samazināšanos pērn ietekmēja straujais preču eksporta pieaugums, kā arī pakalpojumu (īpaši pārvadājumu sektoru) attīstība.