Maijā maksājumu bilances tekošais maksājumu konts turpināja priecēt ar salīdzinoši niecīgo iztrūkumu, kas piecos mēnešos bija izdilis vien 28,8 miljonus latu lielumā, skaidro SEB bankas eksperts Dainis Gašpuitis.
Pērn deficīta apmērs bija 154,6 miljoni latu. Lielākais uzlabojums teju 100 miljonu apjomā vērojams preču bilancē - ja pērn preču bilances deficīts bija 698 miljoni, tad šogad tas bija jau 600 miljonu latu. Preču bilanci ļāva uzlabot par 8,7% pieaugošais eksports, kamēr imports pieauga par 3,9%. Skaitlis joprojām gan saglabājas iespaidīgs, taču šo iztrūkumu turpina kompensēt pakalpojumu bilance, kurā šajā laika periodā bija izveidojies pārpalikums 445 miljonu apmērā. Tātad savu nekonkurētspēju preču tirdzniecībā Latvija kompensē ar peļņu no pakalpojumu sektora, uzsver eksperts.
Šo abu grupu kopējā bilance piecos mēnešos saglabājusi iztrūkumu 155 miljonu latu apjomā.
Kā papildus bonuss bija Latvijā ienākošie ES fondu līdzekļi 187 miljonu latu apmērā, kas atspoguļojas kārtējā pārvedumu kontā, un pavelk uz augšu arī visu bilanci. Tas apliecina ES fondu lielo nozīmi mūsu spējā turēt maksājumu bilanci rāmjos un sniedz attīstības iespējas, norāda eksperts.
Krīzes periodā bilancei strauji atveseļoties ļāva arī ienākumu konta saldo uzlabošanās, uzsver D. Gašpuitis, norādot, ka arī šā gada piecos mēnešos ienākumu konta deficīta samazināšanās ir devusi pozitīvu ietekmi.
Tomēr šī pozitīvā ietekme ir ar visai nosacītu pozitīvu efektu, viņš saka, jo, pirmkārt, tas liecina par nerezidentu uzņēmumu peļņas, lai arī nelielu, bet kritumu. Tas nozīmē arī iespējamo peļņas reinvestēšanas kritumu un attīstības perspektīvas, jo reinvestētā peļņa ir viens no nozīmīgiem ārvalstu investīciju avotiem. Otrkārt, samazinājās banku procentu maksājumi. Tas, lai arī mazinājis naudas aizplūdi no Latvijas, apliecina kredītportfeļa samazināšanās tendenci, kas arī var atspoguļoties izaugsmes perspektīvās, norāda eksperts.