Summa, ko ārvalstīs nodarbinātie sūta uz Latviju, pagājušajā gadā pārsniegusi 574 miljonus eiro, liecina Latvijas Bankas aplēses.
Tas ir līdz šim augstākais rādītājs. Tiesa, salīdzinot ar 2012. gadu, pieaugums veido vien 1,1%, un kāpuma temps ir kļuvis daudz gausāks nekā iepriekšējos gados. Arī attiecībā pret Latvijas ekonomiku jau kopš 2010. gada ārvalstīs strādājošo uz Latviju sūtītās summas stabili veido ap 2,5% no iekšzemes kopprodukta. Vienlaikus uz Latviju sūtītās naudas apmērs liek izteikt pieņēmumu, ka Latvijas valstspiederīgo skaits ārzemēs īpaši nesamazinās, bet arī būtisks pieaugums nenotiek.
«Naudas pārsūtījumu pieauguma temps absolūtos skaitļos ir stipri palēninājies. Relatīvos skaitļos tas varbūt pat nedaudz ir samazinājies,» uzsver Ārlietu ministrijas pārstāvis Kārlis Eihenbaums.
Uztur savējos
ANO lēš, ka pērn ārpus savām dzimtajām zemēm dzīvoja 232 miljoni cilvēku jeb 3,1% no kopējā planētas iedzīvotāju skaita. No tiem 90% bija ekonomiski aktīvi un strādāja. Naudas apmērs, kuru uz attīstības valstīm sūtījuši šie nodarbinātie, jau pārsniedzis 400 miljardus ASV dolāru gadā.
Latvijas maksājumu bilancē lēstā naudas daļa, kas no ārzemēs nodarbināto makiem atceļo uz Latviju (tajā ieskaitīts arī jūrnieku atalgojums), augusi katru gadu, bet pusmiljardu eiro pirmo reizi pārsniedza 2012.gadā. Galvenie pārskaitījumu mērķi varētu būt mājās palikušo ģimeņu atbalstīšana un savulaik ņemto kredītu nomaksa. «Ir arī cilvēki, kas plāno savu atgriešanos un iekārto savas dzīves vietas. Var piebilst, ka diaspora izdod naudu arī tepat uz vietas, kad viesojas Latvijā,» atgādina K. Eihenbaums.
Swedbank vecākā ekonomiste Lija Strašuna gan uzsver, ka maksājumu bilancē ietvertās summas ir novērtējums, jo patiesās naudas plūsmas ir ļoti grūti vai pat neiespējami precīzi uzskaitīt.
Ja no IKP šī summa veido 2,5%, tad mājsaimniecību kopējā patēriņā jau 4%. «Tas ir gana nozīmīgs atbalsts daudzām ģimenēm, bet nav kritisks ekonomikai kopumā. Tomēr neapšaubāmi šis atbalsts palielina vietējo iedzīvotāju ienākumus un iespējas tērēt. Turklāt dati rāda, ka šī naudas plūsma ir salīdzinoši stabila,» stāsta L. Strašuna.
Tikmēr Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) Starptautiskās migrācijas nodaļas administrators Džonatans Šalofs pagājušajā nedēļā, iepazīstinot ar rakstu krājumu Coping with Emigration in the Baltic and East European Countries, norādīja – lai gan naudas sūtīšana ir privāta lieta, tomēr valstīm, veidojot diasporas politiku, būtu vairāk jādomā, kā sekmēt šo līdzekļu ieplūšanu uzņēmējdarbībā. Neskatoties uz šo sūtījumu ievērojamo apjomu, līdz šim pārāk maza daļa tiek ieguldīta biznesa veidošanā un attīstībā, norādīja OECD pārstāvis.
Neskaidrie apjomi
Tas, cik daudz Latvijas valstspiederīgo īsti dzīvo un strādā ārvalstīs, joprojām ir visai neskaidrs jautājums. Latvijas Centrālā statistikas pārvalde ir sākusi lietot pilnveidotu metodiku un tā liecina, ka pērn Latviju pametuši 25 tūkstoši cilvēku. Dati par 2013. gadu būs pieejami vasarā. Vienlaikus Latvijas statistiķi neuzskaita, cik daudz cilvēku kopumā pašlaik pastāvīgi uzturas ārpus valsts. Latvijas Universitātes profesora Mihaila Hazana pētījums par migrāciju, kas ir līdz šim apjomīgākais šāda veida darbs, liecina, ka no 2000. līdz 2010. gadam izbraukuši ap 200 tūkstošiem Latvijas valstspiederīgo. Tie ir 9,1% no visiem valsts iedzīvotājiem un 14% no darbspējīgajiem.
Ārlietu ministrija lēš, ka vislielākā izceļotāju kopiena joprojām mitinās Lielbritānijā – ap 100 tūkstošiem cilvēku. Īrijā dzīvo ap 25 tūkstošiem Latvijas valstpiederīgo, Vācijā starp 20 un 30 tūkstošiem. Joprojām nozīmīga ir arī trimdas latviešu diaspora. Tā ASV sevi ar Latviju saista 96 tūkstoši, no kuriem Latvijas pilsoņi ir 15 tūkstoši. «Izmaiņas noteik nepārtraukti. Cilvēki nepaliek uz vietas – daži turpina migrēt uz citām valstīm, citi atgriežas arī Latvijā. Tā Īrijā savā laikā bija reģistrējušies vairāk nekā 50 tūkstoši Latvijas valstspiederīgo, bet tagad uz vietas ir 25 tūkstoši,» situāciju raksturo K. Eihenbaums, piebilstot, ka pēc Latvijas vēstniecības Lielbritānijā novērojumiem pēdējā laikā pastiprinās interese tieši par atgriešanos Latvijā.
Emigrācijas bremzes
Vienlaikus uz Latviju sūtītās naudas apmērs liek izteikt pieņēmumu, ka Latvijas valstspiederīgo skaits ārzemēs īpaši nesamazinās, bet arī būtisks pieaugums nenotiek. Arī migrācijas aplēses liecina, ka pēdējā laika vislielākie izbraukšanas viļņi bijuši pašā krīzes karstumā, kad Latvijā daudzi zaudēja darbu un ienākumus, – proti, 2009. un 2010. gadā. Taču pēc tam cilvēku plūsma uz ārzemēm pamazām mazinājusies.
SEB bankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis uzsver, ka naudas pārskaitījumu pieaugumu turklāt var saistīt ne tikai ar cilvēku skaitu, bet arī ar tendencēm ekonomikā, kurā vērojamais aktivitātes pieaugums ļauj kāpināt pārskaitījumus arī mājās palikušajiem radiniekiem. «Emigrācijas plūsma tuvākajā laikā mazināsies, tomēr neapstāsies. Pamazām parādīsies arī pretējā plūsma. Taču negatīvais saldo varētu saglabāties pietiekami ilgi, jo ienākumu atšķirības tik drīz neizlīdzināsies,» nākotni iezīmē D. Gašpuitis. Viņš prognozē, ka arī naudas pārskaitījumu apmēri tādēļ nākotnē mazināsies, bet neizzudīs. Arī L. Strašuna norāda, ka emigrācijas mazināšanai nepieciešams straujš un ilgtspējīgs ienākumu kāpums Latvijā, jo tieši ienākumu starpība ir iemesls iedzīvotāju izbraukšanai. «Manuprāt, problēmas nesagādā tik daudz emigrācija, cik zemā dzimstība, kas situāciju vēl vairāk pasliktina. Situācija darba tirgū kļūst arvien sarežģītāka. Šo daudzo faktoru kopums radīs nozīmīgus riskus ne tikai izaugsmes, bet arī sociālās un intelektuālās vides attīstībai,» uzsver D. Gašpuitis.
Baltijā mazāk
Latvijas maksājumu bilancē rezidentu no ārvalstīm uz mājām pārskaitītās summas ir lielākās Baltijā. Igaunijas maksājumu bilancē pērn tās tiek lēstas 277 miljonu eiro apmērā. Tas ir par 4,4% vairāk nekā 2012. gadā. Šo naudu Igaunijas valstspiederīgie pamatā nopelnījuši Somijā, no kurienes pēc Igaunijas Bankas vērtējuma nākuši 45% rezidentu maksājumu. Mazākos apmēros nauda pārskaitīta arī no Lielbritānijas, ASV, Zviedrijas, kā arī Vācijas un Norvēģijas.
Vismazāk naudas uz dzimteni pārskaita lietuvieši. Lietuvas Bankas maksājumu bilancē pērn šī summa lēsta vien ap 169 miljoniem eiro. Tiesa, tas ir par 17% vairāk nekā 2012. gadā. Visvairāk lietuviešu strādā Lielbritānijā, Īrijā, bet pēdējā laikā pieaug emigrācija uz Skandināviju, īpaši uz Norvēģiju.
Tāpat kā Latvijā arī pārējās Baltijas valstīs ir problēmas ar precīzu emigrējušo skaita noteikšanu. Piemēram, Igaunijas statistiķi lēš, ka laikā no 2000. līdz 2011. gadam tieši migrācijas dēļ valsts iedzīvotāju skaits samazinājies par 22 tūkstošiem. No vienas puses šis skaitlis tiek apšaubīts kā pārāk mazs, no otras puses Igaunijas specifika saistīta ar to, ka lielākā daļa ārvalstīs nodarbināto strādā kaimiņvalstī Somijā, uz kuru var visai ātri aizbraukt, un tādēļ igauņi tur mēdz pavadīt tikai savas darbadienas, bet brīvdienās dodas mājup. Lietuvā savukārt laikā no 1990. līdz 2011. gadam emigrējušo skaits tiek lēsts pat ap 729 tūkstošiem. Tas savukārt liek apšaubīt, cik pamatotas ir Lietuvas Bankas aplēses par naudas plūsmu no ārzemēs strādājošajiem uz tēvzemi.