Jūnijā cenas pieauga par 0.7%, galvenokārt dēļ degvielas un pārtikas, kas bija jau mazliet mazāk nekā maijā un pērn jūnijā. Līdz ar to 12 mēnešu inflācijas līkne pagriezās mazliet uz leju.
Krītošā pirktspēja beidzot ievieš korekcijas apģērbu un apavu, kā arī mājokļa iekārtu cenās. Tomēr pagaidām tas nav novērojams pilnīgi visos sektoros. Vēl joprojām uz notiekošajiem procesiem ekonomikā pasīvi reaģē viesnīcu un restorānu nozare, kas ilgtermiņā uzturot šādu cenu politiku izjutīs lielāku un straujāku apgrozījuma kritumu.
Attīstības sabremzēšanās Latvijas kaimiņvalstīs nozīmē, ka tūristu skaits tuvākajā laikā mazināsies. Bet pat ja izdosies to noturēt tūristu skaitu, tad saskaroties ar Latvijas cenām vidējie tēriņi kritīsies noteikti. Bet tas nenozīmē, ka tūristi pieņems zemāku pakalpojumu kvalitāti. Līdz ar to agri vai vēlu arī šajā segmentā krītošais patēriņš ieviesīs savas korekcijas. Jūnijā joprojām cenas pieauga alkoholam un tabakai. Cenu pieaugumu alkoholam galvenokārt veidoja maksas pieaugums par alu. Turpmāk tirgotājiem ir ļoti piesardzīgi jāīsteno cenu politiku, lai patēriņš nekristu tālākos mīnusos, bet cenu pazemināšana ir viens no pasākumiem, lai to panāktu. Turklāt konkurence šajā sektorā arvien turpina palielināties.
Gada otrajā pusē inflācija nostāsies lejupejošā fāzē, un tā pamatā būs iekšējie faktori, respektīvi, krītošais iedzīvotāju un uzņēmēju ekonomikas vērtējums un tirgū valdošā piesardzība, kā arī sezonālie faktori. Sagaidāms, ka jūlijā un augustā inflācijas jomā valdīs līdzīgas tendences un gada inflācija skaitlis turpinās kristies. Septembrī inflāciju varētu paaugstināt izdevumi izglītībai, no oktobra – pieaugošās gāzes un siltuma cenas. Joprojām nezināmais faktors ir degvielas cenas, bet, runājot par pārtikas cenām, te ir saredzamas iespējas tām vairs neturpināt augt dēļ krītošā patēriņa. Tomēr šie pāris iespējamie kāpumi neizbojās kopējo inflācijas samazināšanās tendenci.
Īpaši liela nozīme jāpiešķir tam, ka ir mainījusies inflācijas būtība. Patēriņa inflāciju ir nomainījusi izmaksu inflācija, kura ir tikai sākumstadijā, bet ar pieaugošu tendenci. Turklāt tā kļūst par globālu fenomenu, ko virza pārtikas un energoresursu cenu pieaugums pasaulē. Tendences un notikumi pasaulē liecina, ka pārtikas cena būtiski nesamazināsies. Turpmākā cenu attīstību noteiks graudaugu ražas un turpmākās naftas cenas. Ja naftas cenas turpinās augt, tad arī pieprasījums pēc graudaugiem biodīzeļa ražošanai augs, kas savukārt palielinās pārtikas saražošanas izmaksas. Naftas cenām vidējā termiņā, pēc starptautisko institūciju aplēsēm, ja arī ir iespējas samazināties, tad pavisam nedaudz.
Tam pamatā ir ne OPEC valstu nespēja ievērojami palielināt naftas ieguvi tuvākos piecus gadus, bet OPEC valstis naftas ir apmierinātas ar pašreizējo cenu līmeni un ieguvi neplāno palielināt. Līdz ar to ir visas iespējas, ka naftas un līdz ar to saistītās izmaksas turpinās pieaugt, tādejādi kurinot globālo inflāciju. To veicina arī vājais dolārs un zemās dolāra likmes. Līdz šim naftas cenu pieaugumu uz savu peļņas rēķina amortizēja ražotāji un tirgotāji, bet arvien vairāk šo iespēju limits tiek izsmelts, kas turpmāk sāks atspoguļoties pakalpojumu un produktu gala cenā. Līdz ar to globālās inflācijas ēra, ko rada naftas cenu spiediens, ir sākusies. Vissmagāk tos izjutīs jaunattīstības un strauji augošās valstis, īpaši Āzijā. Tas nozīmē, ka pasaules fabrika – Āzija, preču veidā inflāciju eksportēs pa visu pasauli, tai skaitā arī uz Latviju.
Tātad ārējo faktoru ietekme uz pašmāju inflāciju saglabāsies ļoti augsta, kas mazina cerības par strauju un drīzu inflācijas būtisku samazināšanos, arvien attālinot to dienu, kad Latvijā tiks ieviests eiro. Turpmāka inflācijas samazināšanās būs atkarīga no izmaksu inflācijas veicinošo faktoru turpmākās attīstības pasaulē.
Šogad SEB banka prognozē gada vidējo inflāciju 15.5 ‐ 16% līmenī, bet nākamgad tā varētu būt gandrīz uz pusi mazāka (8 ‐ 9%).