Latvijas Restorānu biedrība (LRB) aicina Veselības ministriju un Ekonomikas ministriju savlaicīgi sagatavot viesmīlības nozares darbības plānu rudens un ziemas sezonai.
Plānā jāparedz skaidri nozares darbības nosacījumi un efektīvi atbalsta mehānismi dažādas epidemioloģiskās situācijas un vakcinācijas aptveres apstākļos. LRB uzskata, ka visu interesēs ir radīt tādu nozares atbalsta sistēmu, kas sekmē uzņēmējdarbību, nevis veicina dīkstāvi, un viens no šādiem instrumentiem ir pazeminātā PVN piemērošana, ko uzņēmēju atbalstam jau ieviesušas 20 Eiropas Savienības valstis.
"Nozare uzskata, ka atbildīgajām ministrijām, ņemot vērā jaunākos zinātniskos pētījumus un epidemioloģisko situāciju Latvijā un Eiropā, kā arī Pasaules Veselības organizācijas ekspertu un epidemiologu ieteikumus, ir nekavējoties jāizstrādā skaidri saprotams nozares darbības plāns vismaz tuvākajiem sešiem mēnešiem. Iepriekšējā periodā ilgi diskutētais, kopīgi izstrādātais un valdības apstiprinātais "luksofora" princips diemžēl nekad tā arī netika iedzīvināts, pēkšņi aizstājot to ar grūti realizējamo "koridoru" pieeju. Tāpēc uzņēmēju vidū pastāv nopietnas bažas, ka arī šoruden, strauji mainoties epidemioloģiskajai situācijai, viesmīlības nozares darbības regulējumā atkal varētu iestāties haoss un masveida bankrotu vilnis," uzsver LRB prezidents Jānis Jenzis.
LRB ir sagatavojusi un nosūtījusi vēstuli veselības ministram Danielam Pavļutam un ekonomikas ministram Jānim Vitenbergam, kurā pauž gatavību iesaistīties plāna tapšanā, lai savlaicīgi sagatavotos gaidāmajai rudens un ziemas sezonai, un neradītu uzņēmējiem stresu, bet pārliecību, ka par visu ir padomāts.
Vēstulē LRB uzsver, ka ir jārada mehānisms, kas ātri un precīzi darbojas abos virzienos - nosaka ierobežojumus un nodrošina atbalstu pasliktinoties epidemioloģiskajai situācijai, un arī pretēji - atceļ visa veida ierobežojumus un ļauj pilnvērtīgi strādāt, ja būtiski mazinās saslimstība ar Covid-19 vīrusu. Tāpat LRB norāda, ka ir nepieciešams pārskatīt un kopīgi diskutēt par nozares atbalsta veidiem, jo īstermiņa risinājumi, piemēram, dīkstāves pabalsti, nav ilgtspējīgi.
"Mūsuprāt, gan nozares, gan valsts interesēs ir radīt tādu nozares atbalsta sistēmu, kas sekmē uzņēmējdarbību, nevis veicina bezdarbību. Viens no šādiem instrumentiem ir pazeminātā PVN piemērošana viesmīlības nozarei. Tādejādi valsts sniedz atbalstu tiem uzņēmējiem, kuri reāli strādā un godīgi maksā nodokļus. Mūsuprāt, pazeminātais PVN dotu vismaz trīskāršu pozitīvu efektu - veicinātu reālu uzņēmējdarbību, samazinātu ēnu ekonomikas īpatsvaru, kā arī nodrošinātu nodokļu ieņēmumus valsts budžetā," norāda J. Jenzis.
Saskaņā ar LDDK apkopotajiem datiem - viesmīlības nozare arī Covid-19 pandēmijas laikā nodokļos ir samaksājusi vairāk naudas, nekā saņēmusi dažādās atbalsta programmās - attiecīgi tie ir 120 pret 100 milj. eiro 2020.gadā.