Rietumu bankas tīrā auditētā peļņa pērn bija 53,5 miljoni eiro, savukārt koncerna auditētā 2013.gada peļņa bija 62,3 miljoni eiro, paziņojumā medijiem informē banka.
Šonedēļ akcionāru sapulce nolēma izmaksāt 50% no bankas tīrās peļņas dividendēs. Pārējā peļņa ir atstāta bankas rīcībā. Rietumu bankas pagājušā gada pārskata vadības ziņojumā teikts, ka iepriekšējos gados banka izmaksāja dividendes 25% apmērā no gada peļņas.
Rietumu bankas akcionāru sapulcē tika apstiprināts Rietumu bankas gada pārskats par 2013.gadu, kā arī auditora KPMG Baltics slēdziens. Apstiprinātajā pārskatā ir iekļauti Rietumu bankas bankas atsevišķie un koncerna konsolidētie finanšu pārskati par 2013.gadu.
Pagājušajā gadā ievērojami palielinājās visi galvenie Rietumu bankas bilances rādītāji. Saskaņā ar pārskata datiem koncerna tīrā auditētā peļņa 2013.gadā bija 62,3 miljoni eiro, tajā skaitā bankas tīrā auditētā peļņa - 53,5 miljoni eiro. Bankas aktīvu apjoms pārsniedza 2,9 miljardus eiro, klientu depozītu apjoms - 2,6 miljardus eiro, kapitāls un rezerves - 272 miljonus eiro. Kapitāla pietiekamības rādītājs - 18,49%.
Par auditoru 2014.gadam akcionāru sapulce apstiprināja uzņēmumu KPMG Baltics.
Bankas pagājušā gada pārskatā norādīts, ka koncernam ir plaša pieredze Eiropas Savienības un NVS valstīs un tas uztver sevi kā tiltu starp Austrumiem un Rietumiem, jo daudzi klienti darbojas Latvijā, Baltijas valstīs, Rietumeiropā, Krievijā un citās NVS valstīs. Koncernam ir saprotama gan Rietumeiropas, gan Austrumeiropas biznesa vide. Cieši kontakti ar klientiem tiek uzturēti, izmantojot plašu pārstāvniecību tīklu.
Pērn rezultātus deva iepriekšējo gadu centieni palielināt bankas komisijas ienākumus, un tie sasniedza 42% no kopējiem bankas pamatdarbības ienākumiem.
Pērn koncerns pārstrukturēja vērtspapīru brokeru darbību, un padomes un valdes ziņojumā tiek pausta cerība, ka tas dos lielu ieguldījumu grupas izaugsmei nākotnē.
Ziņojumā arī norādīts, ka sasniegts mērķis noturēt izdevumu un ienākumu attiecību, kas būtu zem 40%. 2013.gadā šis rādītājs bija 37,4%. Arī turpmāk koncerna mērķis ir turpināt uzturēt šo attiecību zem 40%.
Pērn salīdzinājumā ar 2012.gadu koncerna aktīvi auguši par 24,7%. Banka ievēro konservatīvu pieeju aktīvu sadalījumam. Aptuveni 55% no koncerna aktīviem ir ieguldīti likviditātes pārvaldīšanas portfeļos. Savukārt 85% no tiem ir ieguldīti īstermiņa naudas tirgū, galvenokārt Eiropas bankās. Izvietoto naudas līdzekļu termiņš ir robežās no vienas līdz septiņām dienām. Atlikušie 15% tiek ieguldīti nodrošinātos instrumentos lielās un stabilās finanšu iestādēs un īstermiņa parādzīmju portfeļos. Nodrošinātie instrumenti ir atpakaļpirkšanas līgumi vai līdzīgi instrumenti ar termiņu no viena līdz sešiem mēnešiem. Parādzīmju portfelis galvenokārt ir ieguldīts komercsabiedrību parāda vērtspapīros ar investīciju pakāpi un termiņu līdz 18 mēnešiem. Ņemot vērā pašreizējā tirgus zemās īstermiņa vērtspapīru procentu likmes, banka pēc esošo parādzīmju termiņa beigām mazāk atjauno šo portfeli. Šī tendence turpināsies, kamēr procentu likmes uzlabosies. 2014.gadā banka plāno palielināt nodrošināto atpakaļpirkšanas līgumu un līdzīgu instrumentu ienesīguma apjoma pieaugumu, lai daļēji kompensētu ieņēmumu samazināšanos no sarūkošā parādzīmju portfeļa.
Vadības ziņojumā teikts, ka koncerns ievēro konservatīvu kreditēšanas politiku, koncentrējot savus spēkus uz klientu prasībām īpaši pielāgotu produktu izveidi. Kredīti un debitoru parādi veido aptuveni 38% no kopējiem aktīviem. Kopš 2010.gada šis rādītājs nav pārsniedzis 45%, un banka neplāno šī rādītāja pieaugumu tuvākajā nākotnē. Lielākā daļa kredītu ir ar nodrošinājumu, un 2013.gada beigās vidējā aizdevuma un ķīlas vērtības attiecība pret kopējo kredītportfeļa neto vērtību bija 68%. Komerckredītu portfelis veido aptuveni 85% no kopējā kredītu apjoma ar vidējo efektīvo procentu likmi 6,7%. Lielāko kreditēto nozaru vidū ir finanšu pakalpojumi, nekustamā īpašuma pārvaldīšana, transports un komunikācijas Latvijā, Krievijā un Baltkrievijā. Otrā lielākā kredītu kategorija ir maržinālie kredīti klientiem pret likvīdu vērtspapīru ķīlu, kas veido aptuveni 15% no kopējā kredītportfeļa. Šo kredītu vidējā procentu likme bija 3,6%.
2013.gadā koncerna finansējuma avoti nemainījās, jo tas finansē darbību ar klientu norēķinu kontiem un noguldījumiem, un akcionāru kapitālu.
Vadības ziņojumā norādīts, ka pērn vidējais termiņnoguldījumu termiņš bija 3,4 gadi ar vidējo efektīvo procentu likmi 2,6%. Subordinēto noguldījumu vidējā efektīvā procentu likme bija 5,7%. 2014.gadā banka plāno emitēt jaunas parādzīmes, kas tiks kotētas NASDAQ OMX Rīgas fondu biržā, daļēji aizstājot klientu termiņnoguldījumus.
Pagājušā gada beigās 33,11% bankas akciju piederēja Boswell (International) Consulting Limited, 33,12% - Leonīdam Esterkinam, 17,34% - Arkādijam Suharenko, bet 16,43% - citiem.