Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) sadarbībā ar ASV Federālo izmeklēšanas biroju (Federal Bureau of Investigation’s Counterproliferation Center – FIB) mērķa pārbaudē konstatējusi, ka Latvijas bankas – AS NORVIK BANKA un AS Rietumu Banka – nav ievērojušas regulējošo normatīvo aktu prasības noziedzīgi iegūtu līdzekļu un terorisma finansēšanas novēršanas (NILLTFN) jomā.
Pārkāpumi ir saistīti ar klientu izpēti, kas ietver arī darījumu uzraudzību un nepietiekamu informācijas iegūšanu par klientu norādītājiem patiesajiem labuma guvējiem un veiktajiem darījumiem, komentē FKTK. AS NORVIK BANKA laika posmā no 2013. līdz 2014. gadam un AS Rietumu Banka no 2009. līdz 2015. gadam atsevišķi klienti, izmantojot ārzonas teritorijās reģistrētus uzņēmumus un sarežģītas darījumu ķēdes, no saviem kontiem veica pārskaitījumus, lai apietu pret Ziemeļkoreju noteikto starptautisko sankciju prasības.
Jāatzīmē, ka FKTK konstatēja līdzīgus pārkāpumus sankciju apiešanā arī trīs citās Latvijas komercbankās, un šā gada jūnija beigās noslēdza administratīvos līgumus un vienojās par soda naudu samaksu.
FKTK papildus mērķa pārbaudei par minētajiem starptautisko sankciju apiešanas darījumiem AS NORVIK BANKA un AS Rietumu Banka, veica arī plānotas klātienes pārbaudes. Tās aptvēra plašāku banku iekšējas kontroles sistēmas darbību. FKTK plānotajā pārbaudē konstatēja, ka AS NORVIK BANKA un Rietumu Banka ir pieļāvušas pārkāpumus, jo tām nebija izveidota savas darbības riskiem atbilstoša iekšējās kontroles sistēma.
Abas lietā iesaistītās bankas sadarbojas ar FKTK un konstatētos trūkumus atzīst. FKTK ar minētajām bankām ir noslēgusi administratīvos līgumus, kas visefektīvāk ļauj nodrošināt neatliekamu pasākumu izpildi – bankas spētu rīkoties atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajai kārtībai. Noslēgtie līgumi paredz, ka bankas samaksā soda naudu par kopējo summu 2 891 271 eiro, kas jāieskaita valsts budžetā. Soda nauda aprēķināta, ņemot vērā gan atklātos pārkāpumus mērķa pārbaudēs, gan arī plānotajās klātienes pārbaudēs. Abas bankas ir arī apņēmušās pilnveidot NILLTFN iekšējās kontroles sistēmas un stiprināt to darbības efektivitāti, kā arī, nodrošināt neatkarīgu ārējo pārbaudi un veikt citus pasākumus.
Norvik Bankas komentārs:
«Atsaucoties uz publiski izskanējušo informāciju par atbilstības funkciju pārkāpšanas gadījumiem, kas saistīti ar atsevišķām Latvijas bankām, starp kurām minēta arī Norvik Banka, norādām, ka Norvik Banka pastāvīgi veic kontroles mehānismu pilnveidošanu, lai savlaicīgi identificētu un pārvaldītu iespējamos riskus, kā arī novērstu prettiesisku darbību.
Vienlaikus, Norvik Banka informē, ka tā veikusi FKTK uzlikās soda naudas atmaksu 1 324 667 EUR apmērā.
Norvik Bankas valdes priekšsēdētājs Olivers Bramvels norāda, ka banka, cieši sadarbojoties ar FKTK, ir pārskatījusi savu klientu portfeli, izstrādājusi ļoti konkrētu korektīvo pasākumu plānu un nākamo 18 mēnešu laikā ieguldīs vairāk nekā 2 milj. eiro ar mērķi - nodrošināt atbilstību visām normatīvajām un labākās prakses prasībām.
Norvik Banka realizējusi un turpina realizēt pasākumu kopumu atbilstoši 2016. gadā veiktajām izmaiņām Latvijas likumos un tiesību aktos, kas regulē nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un cīņu pret terorisma finansēšanu [AML] un pozitīvi ietekmē sistemātiskā riska samazināšanu klientu-nerezidentu un ar transakcijām saistītajos biznesa virzienos.
Norvik Banka izgājusi neatkarīgo AML auditu, ko veica ASV uzņēmums Navigant Consulting Inc. Pārbaudes rezultāti tika saņemti 2016.gada augustā – Banka saņēmusi augstu novērtējumu tās AML kultūras, darbinieku apmācības un kompetences un iekšējā audita jomās. Navigant Consulting Inc savā ziņojumā atzinusi, ka valde veic pienācīgu uzraudzību pār bankas NILLTFN programmu, piedalās īstenošanas pasākumos, uzrauga procesu izpildi un nodrošina kompleksas NILLTFN programmas ilgtspējīgu attīstību.
Banka veikusi sistemātisku darbu, lai pārtrauktu sadarbību ar paaugstināta riska klientiem, kā arī veic visus iespējamus pasākumus atbilstības funkciju stiprināšanai, atbilstoši augstākajiem starptautiskajiem standartiem. Šā gada nogalē banka izies atkārtotu AML auditu.
Vienlaikus, 2013. gada nogalē notikusī bankas Padomes un Valdes sastāva maiņa bijis viens no faktoriem, kas stiprinājis procedūras un politiku, kas vērsta uz atbilstības funkciju pilnveidošanu, ievērojot augstākos starptautiskos standartus.»
Rietumu Bankas komentārs:
«Rietumu Banka un Finanšu un kapitāla tirgus komisija parakstīja vienošanos par ierosinātās administratīvās lietas izbeigšanu, kas tika uzsākta, pamatojoties uz pilnās pārbaudes rezultātiem un arī informāciju, kuru Finanšu un kapitāla tirgus komisijas saņēma no starptautiskās sadarbības partneriem.
Pārbaudes rezultāti parādīja, ka Rietumu Banka tāpat kā vēl dažas Latvijas bankas, bija izmantota darījumos, kuriem var piemist starptautisko sankciju pret Ziemeļkoreju apiešanas pazīmes.
Norādītās operācijas nebija tieša sankciju režīma neievērošana, jo netika veiktas, iesaistoties personām, kas bija iekļautas sankciju sarakstos. Saistībā ar to bankai nebija iespējas atklāt to nelikumīgo būtību bez papildus informācijas, pie kuras bankai nebija pieejas.
Pārbaude uzrādīja, ka, izpildot norādītās operācijas, banka neveica apzinātas darbības saistītas ar sankciju apiešanu, banka apliecina, ka nebija saistīta ar šo darījumu organizēšanu un nebija ieinteresēta to izpildē. Turklāt banka izbeidza attiecības ar šiem klientiem.
Neskatoties uz konstatēto trūkumu netiešo raksturu, Rietumu Banka kā viena no sistēmiski nozīmīgākajām bankām, apzinoties starptautisko sankciju ievērošanas augsto prioritāti, uzņemoties atbildību par visas finanšu nozares reputāciju, un ņemot vērā ilggadējo pozitīvo sadarbību ar Finanšu un kapitāla tirgus komisiju uzskatīja par lietderīgu izmantot likumā noteikto iespēju noslēgt administratīvo līgumu. Saskaņā ar līgumu banka novirzīs tai uzlikto sodu 1 566 604 EUR Latvijas valsts budžetā, un apņēmās veikt papildu ieguldījumus iekšējās kontroles sistēmas pilnveidošanā.
Konstruktīva dialoga ar Finanšu un kapitāla tirgus komisiju ietvaros banka izstrādāja un saskaņoja ilgtermiņa papildu pasākumu plānu, kas vērsti uz turpmāku iekšējās kontroles sistēmas pilnveidošanu – ar mērķi paaugstināt šīs sistēmas efektivitāti un uzturēšanu atbilstoši visaugstākajiem starptautiskajiem standartiem, kas tiek izvirzīti bankai kā OECD dalībvalsts bankai.»