Francijas apelācijas tiesa lietu par «Rietumu bankas» iesaisti naudas atmazgāšanā turpinās skatīt 2020.gada pavasarī, informēja bankā.
«Rietumu bankas» preses sekretāre Eleonora Gailiša sacīja, ka Francijas apelācijas tiesa, pēc «Rietumu bankas» lūguma, nodalījusi bankas un bankas bijušā valdes priekšsēdētāja Aleksandra Pankova lietas atsevišķās tiesvedībās, un atlikusi to izskatīšanu līdz 2020.gada pavasarim.
«Ar šādu lūgumu banka vērsās saistībā ar Francijas Augstākās tiesas lēmumu par soda aprēķina kārtību par līdzīgu pārkāpumu citā analoģiskā lietā, kas var būtiski ietekmēt lēmumu mūsu lietā, kā arī saistībā ar klajā nākušiem jauniem apstākļiem un faktiem, kas nebija pieejami pirmās instances tiesai,» skaidroja bankas pārstāve.
Gailiša arī uzsvēra, ka «Rietumu banka» pārkāpumus neatzīst. «Banka ir pilnībā pārliecināta par savu nevainīgumu. Mūsu pozīcija ir izklāstīta apelācijā, un mēs sniegsim tiesai apliecinošus to pārliecinošus argumentus. Mēs ticam, kas Francijas tiesu sistēma pieņems šajā lietā taisnīgu lēmumu,» viņa sacīja.
Vienlaikus Gailiša pauda, lai arī kādu lēmumu tiesa pieņemtu, tas neietekmēs «Rietumu bankas» turpmāko darbību - atbilstoši pieņemtajai praksei banka ir izveidojusi uzkrājumus potenciālā soda samaksai, un nepieciešamības gadījumā uzkrājumu apmērs tiks palielināts.
Savukārt, komentējot bankas lēmumu īsi pirms apelācijas tiesas no iepriekšējo gadu nesadalītās peļņas izmaksāt dividendes 130 miljonu eiro apmērā, Gailiša sacīja, ka, pieņemot lēmumu par dividenžu izmaksu no iepriekšējo gadu peļņas, banka ar pozitīviem rezultātiem veica apjomīgus stresa testus, kuri tostarp paredz arī maksimālā soda samaksas scenāriju Francijā skatāmās lietas ietvaros. «Stresa testi tika veikti stingri saskaņā ar regulatora - Finanšu un kapitāla tirgus komisijas - prasībām,» viņa piebilda.
Kā vēstīts, Francijas apelācijas tiesa šonedēļ skatīja «Rietumu bankas» naudas atmazgāšanas lietu.
2017.gada 6.jūlijā Parīzes tiesa izdeva pirmās instances spriedumu, kurā bija noteikts, ka «Rietumu banka» ir noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanā vainu pastiprinošos apstākļos. Tiesa uzlika bankai pienākumu samaksāt sodu 80 miljonu eiro apmērā (krimināllietas ietvaros) un solidāri ar pārējiem apsūdzētajiem samaksāt sodu 10 miljonu eiro apmērā un tiesas izdevumus 100 000 eiro apmērā. Papildus tam bankai tika dots rīkojums pārtraukt jebkuru bankas darbību Francijā uz pieciem gadiem.
Tāpat lietas ietvaros «Rietumu bankas» bijušajam prezidentam Aleksandram Pankovam piespriests četru gadu nosacīts cietumsods, bet bankas pārstāvniecības Francijā vadītājam Sergejam Ščukam piespriests viena gada nosacīts cietumsods. Galvenajam apsūdzētajam šajā lietā - kompānijas «France Offshore» kādreizējam vadītājam Nadavam Bensusānam - piespriests piecu gadu cietumsods, no tiem - trīs gadu reāls ieslodzījums, bet divi gadi nosacīti.
Savukārt 2017.gada 12.jūlijā banka iesniedza apelācijas sūdzību par pirmās instances spriedumu, kam sekoja prokurora apelācija saglabāt augstāko robežu soda naudām, kas noteiktas pirmās instances tiesas spriedumā.
Tāpat ziņots, ka «Rietumu banka» dividendēs no iepriekšējo gadu nesadalītās peļņas šogad otrajā ceturksnī izmaksājusi apmēram 130 miljonus eiro. Atbilstoši bankas publiskotajai informācijai «Rietumu bankas» iepriekšējo gadu nesadalītās peļņas apmērs šogad otrajā ceturksnī samazināts no 238,274 miljoniem eiro līdz 106,279 miljoniem eiro.
2017.gada 31.decembrī banka attiecīgajai tiesvedībai bija izveidojusi uzkrājumus 20 miljonu eiro apmērā, bet 2018.gada 31.decembrī uzkrājumu apmērs veidoja 34 miljonus eiro, kas, pēc bankas pārstāvju skaidrotā, ir labākā aplēstā izdevumu summa, kas būs nepieciešama saistību segšanai, ieskaitot soda naudu, kompensācijas, procesa izmaksas un sagaidāmās juristu izmaksas.
Pēc aktīvu apmēra «Rietumu banka» 2019.gada jūnija beigās bija piektā lielākā banka Latvijā. Bankas lielākie akciju īpašnieki ir SIA «Esterkin Family Investments» (33,12%), Maltas kompānija «Boswell (International) Consulting Limited» (33,11%), kā arī SIA «Suharenko Family Investments» (17,34%). «Esterkin Family Investments» vienīgais īpašnieks ir Leonids Esterkins, bet «Suharenko Family Investments» vienīgais īpašnieks ir Arkādijs Suharenko.