Somija piedzīvotu gāzes deficītu pat tad, ja Krievija pārtrauktu eksportu tikai uz vienu mēnesi, kamēr citas Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis bez Krievijas gāzes spētu iztikt trīs līdz deviņus mēnešus, liecina Ķelnes Universitātes Enerģijas ekonomikas institūta veiktais pētījums.
Krievijas gāzes eksporta embargo 2014./2015.gada ziemā uz vairāk nekā sešiem mēnešiem izraisītu piegāžu deficītu vairākās Eiropas valstīs, jo sevišķi Centrāleiropā un Austrumeiropā, vēsta pētījums.
Balstoties uz Eiropas cauruļvadu, uzglabāšanas termināļu un sašķidrinātās dabasgāzes infrastruktūras datorizētu simulāciju, pētījumā noteikts, kas notiktu, ja Krievija pārtrauktu gāzes piegādes uz vienu, trīs, sešiem vai deviņiem mēnešiem.
Tā kā Somijā nav uzglabāšanas termināļu un valsts gāzes piegādes pilnībā saņem no Krievijas, tā būtu pirmā valsts, kas saskartos ar piegāžu deficītu - līdz 10% pirmajā mēnesī un virs 50%, ja Krievija apturētu gāzes eksportu uz trīs mēnešiem.
Trīs mēnešu Krievijas embargo Polijai radītu 1,8 miljardu kubikmetru deficītu, bet Turcijai 3,8 miljardu kubikmetru deficītu.
Vācija, Austrija, Šveice, Grieķija, Balkānu valstis un Igaunija izjustu sešu mēnešu embargo sekas.
Savukārt, ja Krievija apturētu eksportu uz deviņiem mēnešiem, gāzes piegādes Vācijā, Itālijā un Francijā tiktu būtiski ietekmētas un kopumā Eiropa nevarētu saņemt 46 miljardus kubikmetrus gāzes.
Tikmēr valstis, kuru gāzes piegādes būtu drošībā pat pēc deviņu mēnešu Krievijas eksporta pārtraukuma, būtu tās, kurām ir savas gāzes rezerves, tostarp Dānija, Norvēģija, Nīderlande, Rumānija un Lielbritānija.
Tāpat drošībā būtu arī valstis, kas importē no kaimiņvalstīm vai kurām ir sašķidrinātās gāzes termināļi. Starp šīm valstīm pētījuma autori min arī Latviju, kā arī Beļģiju, Bulgāriju, Īriju, Lietuvu, Luksemburgu, Portugāli, Spāniju un Zviedriju.
Tomēr institūts norāda, ka ietekmēta tiktu arī Krievija, kas zaudētu 4-4,5 miljardus eiro ienākumus katrā embargo mēnesī.