Piedaloties Latvijas valsts prezidentam Egilam Levitam, Lietuvas valsts prezidentam Gitanas Nausēda (Gitanas Nausėda),Polijas valsts prezidentam Andžejam Dudam (Andrzej Duda), Eiropas enerģētikas komisārei Kadri Simson, kā arī Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Polijas augsta līmeņa amatpersonām svinīgi atklāts Polijas – Lietuvas gāzes starpsavienojums (GIPL).
"Šodien ir vēsturisks brīdis ne tikai Lietuvai un Polijai, bet arī visam Baltijas reģionam un tas ir vēl viens nozīmīgs ceļš gāzes piegāžu dažādošanai un energoapgādes drošībai. Tagad Latvija un visas Baltijas valstis varēs saņemt dabasgāzes piegādes ne tikai no Klaipēdas sašķidrinātās gāzes termināla, bet no jebkuras valsts un termināla Eiropā, tādējādi paužot mūsu stingro apņemšanos atteikties no Krievijas gāzes importa," GIPL atklāšanas pasākuma uzsvēra ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs.
Atklātā Jauniūnai gāzes kompresoru stacija ir 508 km garā GIPL gāzesvada gala punkts Lietuvas teritorijā un tā jauda ir 34,5 MW. Gāzesvads GIPL savienos Lietuvu, pārējās Baltijas valstis un Somiju ar Eiropas Savienības gāzes tirgu, dažādojot reģionam pieejamos dabasgāzes piegādes ceļus un tādējādi būtiski stiprinot energoapgādes drošumu.
"Polijas un Lietuvas gāzes starpsavienojuma darbības uzsākšana apliecina mūsu reģiona valstu solidaritāti un apņēmību risināt vissarežģītākos jautājumus, lai stiprinātu reģiona enerģētisko neatkarību. Kopīgā mērķa sasniegšanai – reģiona gāzes tirgus stiprināšanai un gāzes piegāžu drošībai mums vēl ir jāpabeidz arī citi reģionālie gāzes infrastruktūras projekti Lietuvā, Latvijā, Igaunijā, kā arī Somijā un Polijā," norādīja ekonomikas ministrs.
GIPL projekts tika uzsākts 2018. gada 11. maijā, kad Baltijas valstu un Polijas pārvades sistēmu operatori pabeidza līguma noslēgšanas procesu par Polijas-Lietuvas gāzes starpsavienojuma projekta pārrobežu izmaksu segšanu. Gāzes starpsavienojums darbu uzsāka 2022. gada 1. maijā, nodrošinot gāzes plūsmu abos – Polijas – Lietuvas – Polijas virzienos. GIPL integrēs Baltijas valstu un Somijas gāzes tirgus kopējā Eiropas Savienības gāzes tirgū, dažādojot piekļuvi alternatīviem gāzes piegādes avotiem un palielinās konkurenci reģionā. Vienlaikus, starpsavienojums palielinās gāzes piegādes drošību un uzticamību, jo tiek palielinātas piegādes jaudas, gan arī sniegs iespēju, nepieciešamības gadījumā, piemērot solidaritātes pasākumus starp dalībvalstīm.