AS "Latvijas gāze" koncerna neto apgrozījums deviņos mēnešos bija 580,268 miljoni eiro, kas ir 2,1 reizi lielāks nekā attiecīgajā periodā pērn, bet koncerna neto peļņa sasniedza 96,578 miljonus eiro pretēji zaudējumiem gadu iepriekš, teikts uzņēmuma paziņojumā biržai "Nasdaq Riga".
Kompānijā informē, ka "Latvijas gāzes" koncerns 2022.gada deviņos mēnešos sasniedzis vēsturiski labākos finanšu rezultātus. Pirmā ceturkšņa finanšu rezultāti ir bijuši galvenais iemesls vēsturiski labākajiem deviņu mēnešu finanšu rezultātiem.
Deviņos mēnešos šogad "Latvijas gāze" klientiem Latvijā un ārvalstīs pārdeva 5,975 gigavatstundas (GWh) dabasgāzes. Salīdzinājumā ar attiecīgo 2021.gada periodu pārdošanas apjoms ir par 43,6% mazāks.
Pārdošanas apjomu samazinājums saistīts ar to, ka tirgus dalībnieki izvēlas neiegādāties Krievijas izcelsmes gāzi jau pirms 2023.gada 1.janvāra, kad stāsies spēkā aizliegums dabasgāzes piegādēm no Krievijas, kā arī klienti ir pārskatījuši dabasgāzes izmantošanas jaudas augsto dabasgāzes cenu dēļ.
Šo pašu iemeslu dēļ "Latvijas Gāze" prognozē zemākus pārdošanas apjomus 2022.gadā, salīdzinot ar 2021.gadu.
Mājsaimniecību segments 2022.gada pirmajā pusgadā radīja zaudējumus. Neskatoties uz to, ka 2022.gada 1.jūlijā mājsaimniecību tarifs tika paaugstināts nākamajam tarifu periodam, dabasgāzes iepirkuma cena trešajā ceturksnī bija ievērojami augstāka nekā tarifā noteiktā pārdošanas cena, kā rezultātā mājsaimniecību klientu segments turpināja radīt zaudējumus. Saglabājoties augstajām dabasgāzes cenām, "Latvijas gāze" paredz, ka mājsaimniecību segments varētu radīt zaudējumus arī 2022.gada ceturtajā ceturksnī.
Lai koncernam neradītu zaudējumus augstas nenoteiktības apstākļos dabasgāzes tirgū, "Latvijas gāze" turpina disciplinētu tirdzniecības pieeju, neuzņemoties papildu riskus un saistības, tai skaitā netiek slēgti jauni darījumi ar atvasinātajiem finanšu instrumentiem augsto cenu svārstību dēļ.
2021.gada deviņos mēnešos "Latvijas gāze" strādāja ar 281,223 miljonu eiro apgrozījumu un 167,471 miljona eiro apgrozījumu.
"Latvijas gāzes" lielākie akcionāri ir Krievijas "Gazprom" (34%), fonds "Marguerite Gas II.S.a.r.l." (28,97%), Vācijas kompānija "Uniper Ruhrgas International GmbH" (18,26%) un SIA "Itera Latvija (16%).
Tāpat vēstīts, ka AS "Latvijas gāze" ir nodrošinājusi dabasgāzes krājumus saviem klientiem līdz 2023.gada vidum, norādīja "Latvijas gāzes" valdes priekšsēdētājs Aigars Kalvītis.Viņš pauda, ka "mājsaimniecības var būt drošas, ka šajā ziemā dabasgāze ir pietiekamā daudzumā".
Uzņēmumā arī norādīja, ka konkrētu dabasgāzes krājumu daudzumu "Latvijas gāze" nevar atklāt, jo tā ir komercinformācija.
Jau ziņots, ka iepriekš ar valdības lēmumu "Latvijas gāzei" tika uzlikts pienākums līdz 30.septembrim Inčukalna pazemes gāzes krātuvē uzglabāt 1,15 teravatstundas (TWh) dabasgāzes, kas ir gāzes apmērs saistīto lietotāju apgādei apkures sezonā. Savukārt no 1.oktobra līdz 2023.gada 30.aprīlim uz katra mēneša pirmo datumu krātuvē jābūt vismaz tādam dabasgāzes apmēram, kas atbilst starpībai starp 1,15 TWh un saistītajiem lietotājiem faktiski piegādāto apmēru no 2022.gada 1.oktobra līdz iepriekšējā mēneša pēdējam datumam. Publiskajam tirgotājam nav tiesību šos krājumus nodot citiem sistēmas lietotājiem.
Vienlaikus 1.septembrī "Latvijas gāze" ziņoja, ka tai piederošais gāzes krājumu apmērs Inčukalnā ir 0,2946 teravatstundas (TWh), norādot, ka tai nepietiek dabasgāzes mājsaimniecību nodrošināšanai, un tā nespēj izpildīt Enerģētikas likumā noteikto par konkrētām rezervēm, kam 31.augustā bija jāsasniedz 1,15 TWh.
"Latvijas gāze" toreiz arī informēja, ka kompānija kā publiskais tirgotājs turpina darbu pie risinājumiem par saistīto lietotāju nodrošināšanu ar gāzapgādi 2022./2023.gada apkures sezonai.
EM iepriekš izplatīja paziņojumu, kurā teikts, ka uz "Latvijas gāzes" vārda Inčukalna gāzes krātuvē tiek glabāta dabasgāze lielākā apmērā nekā nepieciešams mājsaimniecību nodrošināšanai.
Arī vienotais dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operators AS "Conexus Baltic Grid" ("Conexus") apliecināja, ka "Latvijas gāzes" dabasgāzes krājumu apmērs ir lielāks, nekā to pieprasa Ministru kabinetā pieņemtie noteikumi par enerģijas lietotāju apgādi agrīnās brīdināšanas un trauksmes līmeņa izsludināšanas laikā.
Savukārt Kalvītis 31.augustā, Latvijas Televīzijas raidījumā "Kas notiek Latvijā?" norādīja, ka minētā dabasgāze pieder citiem komersantiem, kas uzdeva "Latvijas gāzei" iegādāties dabasgāzi jau pavasarī, lai glabātu Inčukalna pazemes gāzes krātuvē.
"Latvijas gāzes" lielākie akcionāri ir Krievijas "Gazprom" (34%), fonds "Marguerite Gas II.S.a.r.l." (28,97%), Vācijas kompānija "Uniper Ruhrgas International GmbH" (18,26%) un SIA "Itera Latvija (16%). 2022.gada septembra beigās Vācijas valdība parakstīja vienošanos par grūtībās nonākušā enerģētikas giganta "Uniper" nacionalizāciju.