Latvija ir salīdzinoši labākā situācijā nekā Igaunija vai Lietuva, jo jau ir zināmas dabasgāzes rezerves Inčukalna pazemes gāzes krātuvē. Tiesa, kuros tirgos šī gāze tiks realizēta, rādīs laiks, taču noteicošais faktors, visticamāk, būs cena.
To intervijā Dienas Biznesam stāsta ekonomikas ministre Ilze Indriksone.
Viņa norāda, ka ekspluatācijā ir nodots dabasgāzes savienojums starp Lietuvu un Poliju, kas ļauj zilo energoresursu iegādāties citviet Eiropā un to pārsūknēt uz Latviju. Ir arī gāzes savienojums starp Igauniju un Somiju, bet Latvijai paredzēto sašķidrināto gāzi pašlaik var saņemt, izmantojot Klaipēdas termināli un vēlā rudenī – arī Paldisku termināli.
Fragments no intervijas
Cik daudz dabasgāzes pašlaik ir Latvijā?
Šā gada 25. jūlijā Inčukalna pazemes gāzes krātuvē kopumā bija 11,12 TWh gāzes. (Latvija kopumā gadā patērē ap 12 TWh). Protams, ka tikai daļa no dabasgāzes, kas atrodas Inčukalnā, pieder tiem uzņēmumiem, kuri šo energoresursu tirgo Latvijā. Diemžēl informācija, kuram uzņēmumam un cik daudz dabasgāzes pieder Inčukalna pazemes noliktavā, ir komercnoslēpums. Varu teikt, ka Inčukalnā ir dabasgāzes valsts rezerves un energokompānijas Latvenergo pašu rezerve 2 TWh, kā arī 0,8 TWh no tām 2 TWh, kuras valdība uzdeva iegādāties Latvenergo.
Jāatgādina, ka Latvenergo dabasgāzi iegādājas, lai nodrošinātu elektroenerģijas ražošanu TEC 2 jau kopš tā brīža, kad Latvijā beidzās gāzes apgādes monopols. Inčukalnā dabasgāzes krājumi ir arī tirgotājiem, kuri šo produktu realizē Latvijā, bet, protams, Baltijā vienīgajā dabasgāzes krātuvē gāzi glabā arī tie, kuri šo resursu tirgo citās valstīs, visticamāk, gan Igaunijā, gan arī Lietuvā.
Kuros tirgos šī Inčukalnā glabātā gāze tiks realizēta, rādīs laiks, taču noteicošais faktors, visticamāk, būs cena. Pašlaik gāzes apgāde tiek saistīta ar sašķidrināto gāzi.
Pašlaik vienīgais sašķidrinātās gāzes terminālis ir Klaipēdā, kura jaudas līdz rudenim jau esot aizņemtas, savukārt Paldisku terminālis joprojām ir tapšanas stadijā un nav zināms, kad tas varētu sākt darboties!
Latvija ir salīdzinoši labākā situācijā nekā Igaunija vai Lietuva, jo mums jau ir zināmas dabasgāzes rezerves. Jāņem vērā, ka šogad ekspluatācijā ir nodots dabasgāzes savienojums starp Lietuvu un Poliju, kas ļauj zilo energoresursu iegādāties citviet Eiropā un to pārsūknēt uz Latviju, tāpat ir gāzes savienojums starp Igauniju un Somiju.
Visu rakstu lasiet 2.augusta žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!