Pašlaik publiski nav zināms, tieši cik teravatstundu (TWh) dabasgāzes kopumā Latvijas komersanti ir iegādājušies, lai nodrošinātos nākamajai apkures sezonai, informācijas trūkuma dēļ eksperti ziemu gaida ar bažām.
Lai nodrošinātu lietotājus ar nepieciešamo dabasgāzi, primāri plānots izmantot jau pieejamo infrastruktūru – Inčukalna pazemes gāzes krātuvi un Klaipēdas sašķidrinātās dabasgāzes (LNG) termināli, liecina Ekonomikas ministrijas (EM) sniegtā informācija. Lielas cerības tiek liktas arī uz Somijas un Igaunijas kopprojektu – peldošo LNG termināli, ko kaimiņi plāno nodot ekspluatācijā jau šā gada rudenī.
Tajā pašā laikā EM neizslēdz iespēju, ka līdz 2023. gada janvārim nepieciešamā gāze vajadzības gadījumā varētu tikt iegādāta arī no Krievijas.
Prasības izpildītas Inčukalna pazemes gāzes krātuvē šobrīd noglabātas 10,42 TWh dabasgāzes, Latvijā reģistrēto lietotāju krājumi veido aptuveni pusi no kopējā apjoma, skaidro Dace Baltābola, AS Conexus Baltic Grid (Conexus) Komunikācijas daļas vadītāja.
“Līdz ar to Latvija jau ir izpildījusi Eiropas Savienības (ES) Gāzes uzglabāšanas regulas prasības, kas paredz Latvijai pienākumu līdz novembrim uzpildīt gāzes krātuvi līdz 35% no valsts patēriņa. Pēdējo piecu gadu vidējais Latvijas patēriņš gadā ir bijis 12,74 TWh, kas nozīmē, ka 35% veido aptuveni 4,46 TWh, un šāds apjoms jau ir noglabāts krātuvē,” teic D. Baltābola. EM savukārt norāda, ka patiesais Latvijai pieejamais dabasgāzes apjoms šobrīd varētu būt pat lielāks nekā Inčukalnā noglabātais.
“Jāņem vērā, ka pašlaik jau ir noslēgti arī vairāki citi līgumi par piegādēm turpmākajos mēnešos, taču šī dabasgāze vēl nav iesūknēta krātuvē. Tāpat ziemā tiks turpinātas arī tiešās piegādes, proti – dabasgāze tiks uzreiz piegādāta galalietotājiem, nevis noglabāta krātuvē,” atzīmē Līga Rozentāle, EM Enerģijas tirgus un infrastruktūras departamenta direktore.
DB secinājumi gan liecina, ka Latvijai pieejamais gāzes krājumu apjoms bez komersantu iesaistes pašlaik nav noskaidrojams, jo liela daļa Latvijā reģistrēto komersantu apkalpo klientus arī citās valstīs, kas nozīmē, ka Inčukalnā noglabātā gāze var tikt paredzēta arī lietotājiem ārpus Latvijas. To netieši apstiprina arī EM teiktais. “Inčukalnā iesūknētā gāze pieder tirgotājiem, kas nozīmē, ka mēs šo gāzi varam savstarpēji pārdot. Ja Inčukalna pazemes gāzes krātuvē dabasgāzi iesūknējis Igaunijā reģistrēts komersants, tas nenozīmē, ka tā ir Igaunijas gāze. Tā ir tirgotāju gāze, kas var būt paredzēta arī Latvijas vajadzībām,” stāsta L. Rozentāle.
Visu rakstu lasiet 26.jūlija žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!