Pirms trim gadiem pārņemtās Parex bankas nosaukumu vēl arvien nesošā tā dēvētā sliktā banka no nākamā gada zaudēs bankas statusu un turpmāk darbosies kā komercsabiedrība.
To, informējot par valdības slēgtajā sēdē otrdien pieņemtajiem lēmumiem attiecībā uz Parex banku, norādīja Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Juris Pūce un Privatizācijas aģentūras pārstāvis Vladimirs Loginovs.
Amatpersonas uzsver, ka jau kopš Parex bankas sadalīšanas labajā jeb Citadele bankā un sliktajā jeb Parex bankā, pēdējā nodarbojas tikai ar sliktajā bankā nonākušo aktīvu pārvaldību, cenšoties atgūt pēc iespējas lielākus līdzekļus. Atteikšanās no bankas statusa ļaušot Parex ietaupīt vērā ņemamas summas.
Atbilstoši bāzes scenārijam, Parex bankas mērķis ir atgūt līdzekļus vismaz tādā apmērā, lai nosegtu Valsts kases noguldījuma atlikušo daļu, kas ir 440 milj. Ls.
Tomēr Ekonomikas ministrijas un Privatizācijas aģentūras pārstāvji visnotaļ atturīgi komentē to, vai šo scenāriju izdosies īstenot, norādot, ka Parex bankas aktīvus veido tikai tā dēvētie sliktie aktīvi – kredīti, kuru atgūšanas iespējamība ir apšaubāma un tamlīdzīgi.
Parex bankas valdes priekšsēdētājs Kristofers Gviljams norāda: «Pieņemtais lēmums par Parex bankas statusa maiņu ir pārdomāts un likumsakarīgs solis, kas pozitīvi ietekmēs mūsu tālāko darbību un sekmēs restrukturizācijas plāna izpildi. Viens no ierobežojumiem bankas statusa maiņai bija bankas 164 miljonu latu saistības pret sindicētajiem aizdevējiem, kuras banka bez papildus valsts atbalsta nokārtoja šā gada maijā. Savukārt klasiskos banku pakalpojumus Parex banka nesniedz jau kopš 2010. gada 1. augusta, tādējādi esošais bankas statuss neatspoguļo reālos Parex bankas darbības virzienus un jomas, kuros strādājam - kredītu restrukturizācija, parādu piedziņa un pārņemto nekustamo īpašumu pārvaldīšana.
Bankas pārveide par aktīvu pārvaldes uzņēmumu, kam nav nepieciešama kredītiestādes licence, mums ļaus samazināt arī administratīvos izdevumus, kas saistīti ar kredītiestādes licences uzturēšanu. Tāpat ievērojamus cilvēku un laika resursus prasa kredītiestāžu darbību regulējošo saistību izpilde, saskaņā ar kurām tiek veikts apjomīgs darbs dokumentu un regulāru atskaišu sagatavošanai. Būtiski, ka atbilstošs uzņēmuma statuss palīdzēs precīzi pozicionēt uzņēmumu tā mērķauditorijās, kā arī sniegs saprotamu vēstījumu mūsu sadarbības partneriem un klientiem.»