(Papildināta ar 4. rindkopu)
Pretrunīgi vērtētais Baltkrievijas Parex Leasing pārdošanas darījums, kas 2010. gadā sašūpoja tā laika ekonomikas ministra krēslu, esot noslēdzies labāk nekā plānots. Nekādu iebildumu nav arī Privatizācijas aģentūrai.
2010. gada pirmajā pusē sašutumu sabiedrībā un Parex bankas (tagad Reverta un banka Citadele) mazākuma akcionāros izraisīja informācija, ka Baltkrievijā ar peļņu strādājošā Parex Leasing pārdota par 100 USD Rietumu bankai. Iepriekš
Parex bankas mazākuma akcionāru - Amber Trust, DCF Fund un Firebird - vārdā advokāts Viktors Tihonovs Db.lv informēja, ka nodarīto zaudējumu apjoms bankai un tās akcionāriem mērāms vismaz 1,58 miljonu USD jeb 850 tūkstošu latu apjomā, jo kompānijas vērtība bijusi ap 1,5 miljoniem USD. Tika paustas aizdomas, ka darījums noticis nevis Parex bankas interesēs, bet Rietumu bankas un ar to saistītu personu interesēs. Šaubas radīja darījuma nenoteiktība, proti, 100 USD bija viens maksājums, bet pārējos maksājums bija paredzēts saņemt tikai līdz 2012. gada 10. februārim, izmantojot pietiekami sarežģītu formulu. Saistībā ar šo darījumu toreizējam ekonomikas ministram Artim Kamparam tika pārmesta valsts interesēm neatbilstoša rīcība ar Parex bankas aktīviem.
Tomēr šajos nepilnos divos gados no kopumā deviņiem miljoniem USD atgūti 8,5 miljoni USD Parex bankas klientu naudas, kas ir vairāk nekā cerētie 6,8 miljoni USD, Db.lv atzina bankas Citadele valdes loceklis Valters Ābele. Pēc viņa teiktā, ja tiktu paturēta Baltkrievijas līzinga kompānija, tad bankai tiktu radīti aptuveni piecu miljonu USD zaudējumi.
Neoficiāli tiek lēsts, ka Rietumu banka šobrīd nav sajūsmā par pirkumu. Tikmēr Rietumu bankas viceprezidents korporatīvo finanšu jautājumos Renāts Lokomets norāda: «Mēs, tāpat kā visi pārējie kreditori, esam apmierināti ar Baltkrievijas uzņēmuma Parex Leasing darbību. Jau no paša sākuma mēs uzskatījām par neracionālu situāciju, kad vienas valsts tirgū mums pieder divas līdzīga profila kompānijas, tāpēc šobrīd Baltkrievijā līzinga pakalpojumus sniedz mūsu galvenais partneris šajā valstī WestLeasing.»
Revertas un Citadeles valsts daļu turētājas Privatizācijas aģentūras (PA) pārstāvis Guntis Kārliņš Db.lv informēja, ka PA kā akcionārs, ņemot vērā tā rīcībā esošo informāciju un faktus, uzskata, ka Parex bankas vadība ir pieņēmusi tirgus situācijai un restrukturizācijas plāna noteikumiem atbilstošus lēmumus.
Viņš atgādināja, ka Ministru kabineta un Eiropas Komisijas apstiprinātais Parex bankas restrukturizācijas plāns paredz līzinga kompāniju NVS valstīs darbības izbeigšanu līdz 2013. gada 31. decembrim, tās pārdodot vai likvidējot. Plāns neatļauj papildus līdzekļu ieguldīšanu līzinga kompāniju saimnieciskās darbības attīstīšanā un uzturēšanā.