Nākamnedēļ Krievijas Federācijas Augstākās arbitrāžas tiesa uzklausīs prasību lietā, kurā kompānija Olympia no Parex bankas un Citadele bankas vēlas atgūt 21 miljonu dolāru, raksta Rapsinews.com.
Tiesa izskatīs Olympia iesniegumu pārskatīt lēmumu, lai atgūtu aptuveni 21 miljonu dolāru no Parex un Citadele bankas. Uzņēmums norāda, ka Parex banka ir pārkāpusi godīgas uzņēmējdarbības praksi, reorganizācijas laikā pārvietojot savus likvīdos aktīvus uz jaundibināto Citadele Banku, bet debitoru parādus un nelikvīdos aktīvus atstājot Parex bankā.
2011. gada janvārī bijušais Parex bankas īpašnieks Valērijs Kargins pārdeva savu parāda prasību pret Parex banku kompānijai Olympia, kura tā paša gada martā tika noraidīta. Tiesa savu lēmumu pamatoja ar to, ka prasību nav iespējams izskatīt Krievijā, jo Parex bankai šajā valstī nav nevienas vietējās meitaskompānijas, filiāles vai pārstāvniecības, raksta laikraksts Kommersant.
Prasība nonākusi Augstākajā arbitrāžas tiesā, kura uzskata, ka abas bankas Krievijā ir strādājušas nelegāli, vadot biznesu no biroja, kas darbojas viņu vārdā. Lai arī Krievijas klienti tika pārliecināti, ka Maskavas un Sanktpēterburgas biroji ir legāli, oficiāli tie piederēja trešajai pusei, respektīvi, Citadele Asset Management un Parex Asset Management. Šie biroji deva iespēju klientiem veikt darījumus, tieši nekontaktējoties ar galveno biroju Rīgā. Krievijas tiesas pārstāvji uzskata, ka šīs abas kompānijas tika izveidotas ar mērķi izvairīties no Krievijas banku uzraudzības likumiem.
Krievijas likumdošana nosaka, ka pārstāvniecība nav legāls uzņēmums un nevar veikt komerciālas darbības. Šis likums uz abām kompānijām neattiecās, jo tās nebija reģistrētas kā banku pārstāvniecības, un Krievijas centrālā banka tās nevarēja kontrolēt. Tāpat to darbībā nevarēja iejaukties citas regulējošās instances, piemēram, policija, jo netika saņemta neviena klientu sūdzība.
“Latvijas banka Krievijā bija ieviesusi ļoti sarežģītu shēmu,” norādījusi kāda Krievijas amatpersona.
Sākotnēji prasība tika noraidīta, tomēr 24.aprīlī tiesa to izskatīs.
Ja tiesas prezidijs nolems, ka Latvijas bankas ir strādājušas nelegāli, šim lēmumam būs politiskas sekas, norādījuši juristi. Tas ir veids, kā Krievija brīdina investorus, ka tiem ir jāseko līdzi Krievijas likumiem, jāievēro tie un jāmaksā nodokļi.