Pavisam nesen, 2011. gada 20. aprīlī stājās spēkā Darba aizsardzības jomas attīstības plāns 2011.-2013. gadam, kas izstrādāts, lai uzlabotu darba drošības apstākļus un samazinātu letālo nelaimes gadījumu skaitu Latvijā līdz Eiropas Savienības vidējiem rādītājiem.
Kaut gan pēdējos gados letālo nelaimes gadījumu skaits pakāpeniski samazinās, situācija vēl nebūt nav ideāla. Latvijā 2009. gadā uz 100 000 nodarbinātajiem tika reģistrēti 3.7 nelaimes gadījumi ar letālām sekām, kas ir aptuveni divas reizes vairāk nekā vidējais rādītājs Eiropas Savienības dalībvalstīs.
Plānā noteikti četri galvenie apakšmērķi:
1. darba aizsardzības politikas plānošanas pilnveidošana, kas nozīmē likumdevēju aktīvāku iesaisti situācijas uzlabošanā;
2. valsts kontroles un uzraudzības mehānisma kapacitātes un efektivitātes paaugstināšana;
3. «preventīvās kultūras» iedzīvināšana sabiedrībā un uzņēmumos, paaugstinot sabiedrības – īpaši darba devēju un darbinieku – zināšanu līmeni par darba aizsardzības jautājumiem;
4. ekonomisko stimulu un valsts atbalsta nodrošināšana darba devējiem, palīdzot un motivējot darba vides un darba apstākļu uzlabošanu uzņēmumos.
Līdzās iepriekšminētajiem mērķiem plānā ietverti tādi uzdevumi kā darba aizsardzības jautājumu integrēšana profesionālo izglītības iestāžu izglītības programmās, lai paaugstinātu darba aizsardzības zināšanas jauniešu vidū. Kā liecina jaunākie socioloģiskie pētījumi, tieši jaunie darbinieki pakļauti īpašam riskam darba vidē viņu pieredzes trūkuma dēļ, turklāt ar laiku, kļūstot par darba devējiem, viņi šo neinformētību un nezināšanu pārceļ augstākā līmenī un apdraud ne vien sevi, bet arī savus darbiniekus un kolēģus.
Plāns paredz arī arodslimību un citu specialitāšu ārstu zināšanu līmeņa paaugstināšanu arodslimību diagnosticēšanas jautājumos, kā arī jaunu prasību noteikšanu nodarbināto aizsardzībai pret elektrības radīto risku un citas aktivitātes darba drošības uzlabošanai darba vietā.
Latvijas Darba devēju konfederācija jau ilgāku laiku mērķtiecīgi strādā, lai paaugstinātu darba devēju izpratni par darba aizsardzības jautājumiem, kā arī ir izstrādājusi dažādus palīdzības mehānismus darba risku identificēšanai un novēršanai. Piemēram, divu gadu laikā aptuveni 1500 uzņēmumu visā Latvijā izmantojuši iespēju bez maksas novērtēt darba vides riskus un saņemt ekspertu ieteikumus to samazināšanai vai pilnīgai novēršanai, bet drīzumā līdzīgs atbalsts uzņēmumiem būs pieejams tiešsaistē, kur ikviens uzņēmuma vadītājs varēs bez maksas konstatēt, vai viņa darbinieki strādā drošā vidē vai arī kas jādara tās uzlabošanai.
Tāpat ikvienam uzņēmumam ir pieejamas bezmaksas konsultācijas piecos LDDK reģionālajos centros visā Latvijā, un šādu iespēju darba devēji gana aktīvi arī izmanto.
Tomēr skaidrs, ka darba drošība ir komplicēts jautājums, un, lai arī darba devēju rīcība ir izšķiroša, ne mazāk informētiem vajadzētu būt arī pašiem darbiniekiem, arodārstiem un citām iesaistītajām pusēm, tādēļ iepriekš minētā plāna pieņemšana, manuprāt, ir būtisks solis mērķtiecīgas situācijas uzlabošanas virzienā.