Paralēli valstī ieviestajai šķiroto atkritumu apsaimniekošanas infrastruktūrai Zaļā josta rod veidus, kā vēl plašāku sabiedrības daļu iesaistīt atkritumu šķirošanā un atkritumu pārstrādes veicināšanā. Par vienu no efektīvākajiem veidiem atzīts darbs ar izglītības iestādēm, ar dažādām izglītojošām aktivitātēm un izklaides pasākumiem sekmējot jauniešu interesi par videi draudzīgu dzīvesveidu.
Paralēli iepakojuma un videi kaitīgu preču apsaimniekošanai, neatņemama Zaļā josta ikdienas sastāvdaļa ir sabiedrības vides izglītība. Un nozīmīga mērķgrupa ir bērni un jaunieši, kas ir atvērti jaunām zināšanām, labprāt apgūst jaunas iemaņas un visu skolā apgūto steidz pavēstīt mājiniekiem. Tāpēc uzņēmuma rīkotie otrreizējo izejvielu vākšanas konkursi mācību iestādēm ir viens no veidiem, kā ne tikai runāt un mācīt par pareizu rīcību ar atkritumiem, bet arī ir praktisks instruments, kā atkritumu šķirošanā atraktīvā veidā iesaistīt visu ģimeni.
“Šķiroto atkritumu savākšanas infrastruktūra ir pieejama visā Latvijā, tāpēc mūsdienās vairs nav objektīvu argumentu atkritumus nešķirot,” norāda Zaļā josta valdes priekšsēdētājs Jānis Lapsa. “Taču mūsu rīkotie konkursi skolēniem sniedz papildu iespēju savākt vēl vairāk vērtīgu otrreizējo izejvielu un šķūnīšos vai bēniņos gadiem krātos atkritumus pārvērst jaunos, otrreiz pārstrādātos izstrādājumos. Lai arī sabiedrības izpratne par atkritumu šķirošanas nepieciešamību ik gadu strauji aug, tomēr vēl joprojām iedzīvotājiem ir nepieciešams papildus stimuls izdarīt vides labā vēl vairāk,” atzīst J. Lapsa.
Šajā mācību gadā ar izglītības iestāžu audzēkņu aktīvu līdzdalību Zaļā josta pārstrādei nogādāja 1228,2 tonnas makulatūras un 34,4 tonnas izlietotu bateriju, kas pārstrādātas otrreizējās izejvielās un atgrieztas atkārtotā apritē.
“Nav iespējams apbalvot un personīgi apsveikt ikkatru cilvēku, kas pārstrādei nodevis vismaz vienu makulatūras saini, jo šāda apbalvošanas sistēma kropļo sabiedrības izpratni par nepieciešamību iesaistīties atkritumu apsaimniekošanā. Atkritumi jāšķiro nevis atlīdzības dēļ, bet gan ir jāizprot atkritumu apsaimniekošanas nozīme mūsu katra dzīvē,” skaidro J. Lapsa. Tāpēc uzņēmuma rīkotie otrreizējo izejvielu vākšanas konkursi balstās uz kampaņveida pieeju – katrs konkursu dalībnieks savā ziņā jau ir uzvarētājs, jo konkursu laikā aktīvi tiek iesaistīts vides izglītības aktivitātēs un noslēgumā prioritārā kārtā var apmeklēt Zaļā josta rīkoto vides festivālu Tīrai Latvijai!. Festivāla mērķis ir radīt īpašus svētkus, sagādājot prieku ikvienam konkursu dalībniekam, kas visa mācību gada garumā ar praktiskiem darbiem ir rūpējušies par Latvijas vides un dabas resursu saudzēšanu.
Sveicot 2016./2017. mācību gada otrreizējo izejvielu vākšanas konkursu dalībnieku ieguldījumu vides labā, festivāls Tīrai Latvijai! norisināsies šo piektdien, 26.maijā Tērvetes silos. Tas orientēts uz zaļa, ilgtspējīga, dabai un cilvēkam draudzīga dzīvesveida popularizēšanu, īpaši godinot un izceļot cilvēkus, kas ikdienā praksē ir snieguši būtisku ieguldījumu vides ilgtspējas kvalitātes uzlabošanā un atkritumu apsaimniekošanas attīstībā valstī.
Pirmie festivāla apmeklētāji gaidīti jau plkst.10:00 no rīta, kad uz atraktīvām vides izglītības spēlēm, paraugdemonstrējumiem un pašmāju ekoloģisko un videi draudzīgo produktu demonstrācijām aicinās vairāk nekā 30 vides organizācijas, uzņēmumi un zaļi domājošas institūcijas. Savukārt, plkst.12:00 ar svētku uzrunām tiks atklāta festivāla svinīgā programma, kurā klātesošos ar savām populārākajām dziesmām sveiks dziedātāji Lauris Reiniks un Elza Rozentāle. Festivāls norisinās līdz plkst.16:00, ieeja festivālā ir bez maksas.
Festivāla dienā tiks īpaši godināti un apbalvoti Zaļā josta rīkoto otrreizējo izejvielu vākšanas konkursu un citu organizēto vides aktivitāšu dalībnieki, kas mācību gada garumā vāca makulatūru un izlietotās baterijas, iepazina papīra pārstrādes mākslu, pašrocīgi darinot papīru no savāktās makulatūras, iestudēja vides priekšnesumus dejā un citos atraktīvos veidos līdzdarbojās vides jomā, palīdzot veidot tīru un sakoptu Latviju.
Plašāka informācija par festivāla Tīrai Latvijai! norisi, radošajām darbnīcām un iesaistītajām organizācijām atrodama Zaļā josta mājaslapā.
Festivāla norisei iespējams sekot līdzi arī Facebook lapā.
Vides festivāls Tīrai Latvijai!
Zaļā josta rīkotais festivāls Tīrai Latvijai! ir īpaši orientēts uz zaļa, ilgtspējīga, dabai un cilvēkam draudzīga dzīvesveida popularizēšanu, tāpēc tā ietvaros ikviena aktivitāte ir rūpīgi pārdomāta un vērsta uz šī mērķa piepildīšanu. Tādēļ visas dienas garumā paralēli pasākuma centrālajai daļai apmeklētājus gaidīs vairāki desmiti dažādu izziņas un radošo darbnīcu, paraugdemonstrējumu un sportisku aktivitāšu, kā arī norisināsies pašmāju ekoloģisko un videi draudzīgo produktu demonstrācijas.
Ar dažādu spēļu starpniecību pareizi šķirot atkritumus mācīs Zaļā josta un SIA Clean R. Zaļā josta stendā bērni varēs tikties arī ar Šķiromānu Zigi un kopā ar Ezīti Jostiņu pārbaudīt iemaņas PET pudeļu un citu atkritumu šķirošanas veiklībā. Bet SIA Clean R demonstrēs pašu jaunāko un ar modernām videi draudzīgām tehnoloģijām aprīkotu atkritumu savākšanas transportlīdzekli, kurā pasākuma apmeklētāji tiks aicināti iejusties atkritumu savācēja lomā. Turpat, speciāli veidotā izstādē varēs redzēt, no kā sastāv katra atkritumu frakcija un, ko varam iegūt no pārstrādātā.
Par Latvijas dabas bagātības noslēpumu izzināšanu festivāla laikā īpaši gādās Latvijas Dabas muzeja pārstāvji, ar kuriem kopā varēs uzspēlēt mājdzīvnieku monopolu, pārbaudot un paplašinot zināšanas par mūsu četrkājainajiem draugiem, bet tiem, kam patīk doties mežā un pasēņot, tiks piedāvāta iespēja patrenēties ēdamo, indīgo un aizsargājamo sēņu pazīšanā. Savukārt Dabas aizsardzības pārvaldes dabas izglītības centrs Meža māja piedāvās īpašas dabas izglītības spēles, kas uzlabo zināšanas par dabas aizsardzību un ekosistēmu sniegtajiem pakalpojumiem. Neiztrūkstoši festivālā viesosies arī AS Latvijas valsts meži un Cūkmens, kas aicinās gādāt par dabas un apkārtējās vides sakoptību un vairākās meža stafetēs un darbnīcās kopā ar svētku dalībniekiem izzinās Latvijas mežu daudzveidību, koka nozīmi dabā un mūsu ikdienā, kā arī izglītos par pareizas meža kopšanas nozīmi un lomu kopējās ekosistēmas dabiskā ritējumā. Festivāla Dabas laboratorijā darbosies arī nodibinājums Latvijas dabas fonds un Latvijas Ornitoloģijas biedrība, kas demonstrēs jaunākās vides izziņas spēles, kas ļaus ikvienam ielūkoties putnu pasaules noslēpumainajās aizkulisēs un rosinās izpratni ne tikai putniem, bet arī dabas un vides aizsardzības problēmām kopumā un veidos cilvēku priekšstatu par dabas likumsakarībām. Zinošu speciālistu vadībā varēs izzināt putnu izcelšanās evolūciju, barošanās tīklu pļavā, putnu ligzdām un to vietām, kā arī darīt daudz citas izzinošas nodarbes. Tikmēr Pasaules Dabas fonda Panda pievērsīsi uzmanību uz kopējai dabas aizsardzībai, lai saglabātu ģenētisko, sugu un ekosistēmu daudzveidību, nodrošinātu atjaunojamo dabas resursu nenoplicinošu izmantošanu tagad un nākotnē, kā arī palīdzētu samazināt piesārņojumu un dabas resursu un enerģijas izšķērdīgu patēriņu.
Uzsverot vides izziņas un radošo potenciālu integrēšanu bērnu ikdienā un mācību procesā, pasākumā piedalīsies arī Latvijas Mazpulku organizācija, kas ir lielāka bērnu un jauniešu organizācija Latvijā, festivāla dalībniekiem atvērs Vides laboratoriju, kurā būs daudz eksperimentu un pārsteigumu, bet Labo padomu dārziņā varēs smelties videi draudzīga dzīvesveida gudrības, kā arī apgūt dažādas lauksaimnieciski radošas aktivitātes.
Tuvojoties vasarai, kad bērni un jaunieši vairāk uzturas ārā, dodas peldēties un piekopj citas āra aktivitātes, ir svarīgi atcerēties satiksmes drošības noteikumus, kā spēt nepieciešamības gadījumā sniegt pirmo palīdzību, zināt, kā izturēties ugunsgrēku gadījumos u.c. ārkārtas situācijās. Tādēļ festivāla ietvaros, gādājot par bērnu drošību gan ikdienā, gan vasaras brīvdienās, darbosies “Drošības sala”, kurā ar izglītojošām, izzinošām un radošām nodarbēm piedalīsies Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, Pašvaldības policija un AS Sadales tīkls. Šajā drošības salā varēs iepazīt minēto dienestu transporta līdzekļus, aprīkojumu, atraktīvā veidā apgūt pareizas rīcības iemaņas dažādās ārkārtas situācijās un veicināt izpratni par šo dienestu svarīgo lomu mūsu ikdienā.
Vides festivāla ietvaros būs arī īpaša Sirsnības un draudzības sala, kurā galvenā uzmanība tiks vērsta uz cilvēka un mūsu mazo draugu, dzīvnieku, mijiedarbību. Biedrība Dzīvnieku pansija Ulubele svētku dalībniekus iepazīstinās ar savu jauno projektu Cilvēcības skoliņa, stāstīs par brīvprātīgā darba iespējām un nozīmi, iepazīstinās ar patversmē mītošajiem dzīvniekiem, kā arī praksē demonstrēs “kaķa ceļu”. Ar īpaši sirsnīgām aktivitātēm svētkos viesosies arī “Labo un radošo darbu apvienība”, kas ikvienam interesentam piedāvās dažādas pakāpes atbildības testus par dzīvnieku labturību, dzīvnieku tēmu literatūrā, mūzikā, ikdienā. Tiks vadītas arī Atbildības stundas ar konkursiem. Varēs iepazīties ar Atbildības skolotāju Loti, izveidot savu Atbildīga cilvēka draudzības rokassprādzi un iepazīties ar unikālas mājas patversmes Ar sirdi delnā darbu, uzzināt, kā palīdzēt, piedalīties labdarības loterijā, kur visas lozes pilnas.
Zilupes zirgaudzētava izceļas ar savu pārliecību, ka zirgam ir jānodrošina apstākļi maksimāli tuvu tā dabiskajai videi, tādēļ tās pārstāvji izglītos bērnus un jauniešus par zirgu turēšanu tiem attīstošos un draudzīgos apstākļos, ikdienas darbu ar zirgiem, kā arī būs skatāmi zirgaudzētavas zirgu paraugdemonstrējumi. Līdztekus svētkos ar plašiem demonstrējumiem piedalīsies arī Biedrība Latvijas Šķirnes trušu audzētāju asociācija, kas piedāvās iepazīt dažādu šķirņu trušus un piedalīties dažādās pūkaini radošās trušu darbnīcās.
Ik gadu Zaļā josta, rīkojot vides festivālu Tīrai Latvijai!, tam pievieno kādu virsuzdevumu vai tematisko ievirzi. Tā kā šajā gadā festivāls notiek ciešā sadarbībā ar fondu Latvijas lauksaimniecības attīstībai, tad to ietvaros vairākas aktivitātes būs cieši saistītas ar lauksaimniecības nozares daudzveidības un inovāciju izzināšanu atraktīvā un radošā veidā. Biedrība Latvijas Jauno zemnieku klubs un biedrība Latvijas zemnieku federācija svētku dalībniekus gaidīs ar jautrām un reizē izglītojošām spēlēm un rotaļām, kas ļaus dziļāk iepazīt dažādas lauksaimniecības jomas un iespējas. Valsts augu aizsardzības dienests gādās lai lieli un mazi varētu caur radošām un jautrām nodarbēm iepazīt un izzināt sēklas, atpazīt augiem kaitīgos un nekaitīgos kukaiņus; iepazīt kukaiņu mammas un viņu bērnus, kā arī pārbaudīt savas spējas augiem kaitīgo kukaiņu un slimību atpazīšanā karikatūrās.
Lai popularizētu nozares izglītības iespējas, svētkos neiztrūkstoši ar dažādām vides aktivitātēm piedalīsies arī Priekuļu tehnikums un Bulduru Dārzkopības vidusskola, kuras pasniedzēju vadībā varēs atraktīvā veidā atpazīsti augus, izzināt to pavairošanas daudzveidību un praksē pārbaudīt savas piķēšanas prasmes. Savukārt Latvijas Lauksaimniecības universitātes studenti ļaus iekāpt vides zinātnieka “kurpēs”, piedāvājot vides izpētes darbnīcas un iespējas pašiem izzināt CO2 pārvērtības dabā.
Ar īpašiem paraugdemonstrējumiem un nervus kutinošiem piedzīvojumiem lielus un mazus lolos Valsts tehniskās uzraudzības aģentūra, ciešā sadarbībā ar Latvijas Lauksaimniecības muzeju un Kārļa Ulmaņa piemiņas muzeju Pikšas. Pasākuma laikā bērniem un jauniešiem (līdz 16 gadu vecumam) tiks piedāvāta iespēja pārbaudīt savas prasmes traktortehnikas vadīšanā, zināšanas Ceļu satiksmes noteikumos, darba drošībā strādājot ar traktortehniku, iegūt jaunā traktorista apliecību un izzināt citas aizraujošas lietas.
Ar īpašām spēlēm, zinātniskām rotaļām, eksperimentiem un radošām aktivitātēm svētku apmeklētājus priecēs Latvijas valsts simtgades jauniešu rīcības komiteja un Latvijas mākslas akadēmijas studenti.
Par vides mākslas izziņu un burvību rūpēsies stikla pūšanas meistari no Ventspils IK Raena demonstrēs savas apbrīnojamās amata prasmes un palīdzēs ikvienam gribētājam izveidot sev mazu stikla mīļlietiņu. Bet prātu palauzīt kā liels, tā arī mazs varēs skolas spēļu darbnīcā Muzle un izzinot Zvaigzne ABC plašo literatūras klāstu.
Pasākumā būs padomāts arī par sportiskām nodarbēm un stafetēm svaigā gaisā. BM studio Zemgale un Latvijas Etnosporta asociācija rīkos oriģinālas un jautras stafetes, kur vienlaikus tiks pārbaudīta gan dalībnieku veiklība, gan zināšanas un iemaņas etniskajā lauksaimniecībā. Vienlaikus darbosies arī radošas fotolaboratorija Zaļie?! Lauksaimnieki?! Līdzās arī Tērvetes novada sporta halles meistaru laukumā bērniem un jauniešiem būs iespēja pārbaudīt veiklību, izturību un sportiskās prasmes šķēršļu joslas pārvarēšanā.
Ar īpaši plašu un saistošu programmu svētkos piedalīsies arī Jaunsardzes un informācijas centrs, kurā bērniem un jauniešiem būs iespēja pārbaudīt savu varēšanu un spējas pilsoniskās līdzdalības, spēka un citās aktivitātēs, piemēram, “NATO fonētiskais alfabēts”, darbības ar ieročiem, pārvietošanās ar roku signāliem u.c., kā arī apgūt dažādus izdzīvošanas un tūrisma elementus, mezglu siešanu, maskēšanos un daudzas citas aizraujošas prasmes.
Gardus pārsteigumus un darbnīcas svētku dalībniekiem būs sarūpējuši Pūres Šokolādes muzejs un Karameļu darbnīca. Tāpat ekoloģiskus našķus un praktiskās darbnīcas pasākumā piedāvās maizes ceptuve Lāči, saldējumu bez e-vielām un glutēna varēs baudīt Rīgas Saldējums un Rūjienas saldējums tirgotavās, savukārt KultKafe kafejnīca un Priedeskrogs piedāvās kompleksās pusdienas skolēniem par īpaši izdevīgu cenu.
Visas dienas garumā ikvienai izglītības iestādei, kas ir kampaņas Tīrai Latvijai! dalībniece, būs iespēja bez maksas apmeklēt Latvijas valsts mežu Dabas parku Tērvetē (no plkst. 10:00-19:00). Lai apmeklētu Dabas parku, izglītības iestādei būs jāuzrāda “brīvbiļete”, ko varēs iegūt festivāla laikā paviesojoties AS Latvijas valsts meži organizētajā Papīra skolā un iegūstot no Cūkmena zīmogu uz aizpildītas Papīra skolas lapas, kas būs pieejama uz vietas Papīra skolā. Papīra skolas 3 stacijās bērni varēs rast atbildes uz 3 jautājumiem: cik ātri aug papīrs, kur slēpjas papīra izejvielas un vai lietot papīru ir labi.
Līdztekus daudzajām festivāla aktivitātēm visas dienas garumā varēs apmeklēt arī paralēli notiekošo ikgadējo lauksaimniecības pasākums Traktordiena 2017 – viedā lauksaimniecība praksē, kas priecēs apmeklētājus ar bagātīgu lauksaimniecības tehnikas izstādi, sacensībām, semināriem, paraugdemonstrējumiem un citām jaukām izklaidēm lieliem un maziem.
Un protams, tā kā šis būs svinīgs un mīļu paldies vārdu piepildīts pasākums, neiztiksim bez balvām un pārsteigumiem no Zaļā josta un tās draugiem. Par īpašām dāvanām un pozitīviem pārsteigumiem gādās Rīgas Zooloģiskais dārzs, Līgatnes Dabas takas, AS BAO, Latvijas Dabas muzejs, AS Latvijas valsts meži, SIA ZetCom, Amigo, SIA Lāči, Šokolādes Muzejs Pūrē, SIA Lāči un Karameļu darbnīca.
Zaļā josta izsaka īpašu paldies fondam Latvijas lauksaimniecības attīstībai, Latvijas valsts mežu dabas parkam Tērvetē un Tērvetes novada pašvaldībai par atbalstu un ieguldījumu pasākuma rīkošanā.