Viena no jebkura uzņēmuma veiksmes atslēgām ir laba komanda, un tās izveide parasti prasa gana daudz laika, pūļu un ieguldījumu. Tomēr, neskatoties uz vēlmi atrast pareizos cilvēkus un sastrādāties «ilgi un laimīgi», lielākā daļa darba devēju agri vai vēlu saskaras ar to, ka nākas kādu no rūpīgi meklētajiem cilvēkiem arī atlaist. Tādēļ ir vērts jau laikus zināt, kā tādās situācijās rīkoties.
Tipiskākie jautājumi, ko šai sakarībā uzdod darba devēji, saistīti ar iemesliem, uz kuru pamata darbinieku iespējams atbrīvot no darba, procedūru, kā tas korekti darāms un kā rīkoties, ja darbinieks «ar labu» nepiekrīt parakstīt uzteikumu, kā arī – kādos gadījumos darbinieku atlaist nevar un jāmeklē citi risinājumi.
Latvijas likumdošana darba devējam ļauj uzteikt darbiniekam darbu šādos gadījumos:
- ja darbinieks bez attaisnojoša iemesla pārkāpj uzņēmumā noteikto darba kārtību vai neievēro darba līguma nosacījumus;
- ja darbinieks, rīkojoties prettiesiski, zaudējis darba devēja uzticību;
- ja darbinieks, veicot darbu, rīkojies pretēji labiem tikumiem jeb neētiski (katrs konkrētais gadījums gan izvērtējams individuāli);
- ja darbinieks darbā ir alkohola, narkotisko vai toksisko vielu reibumā;
- ja darbinieks rupji pārkāpis darba aizsardzības noteikumus, tādējādi apdraudot citu personu drošību un veselību;
- ja darbiniekam nav pietiekamu profesionālo spēju darba veikšanai (piemēram, darbinieks neprofesionāli veic viņam uzticētos pienākumus vai pieļauj nopietnu kļūdu darba procesā, ko saskaņā ar iepriekš veikto profesionālo spēju izvērtējumu no viņa nevarēja gaidīt un paredzēt);
- Ja darbinieks nespēj veikt darbu veselības stāvokļa dēļ, ko apliecina ārsta atzinums, un darba devējam nav cita piemērota amata, kura pienākumu veikšanu darbiniekam uzticēt;
- Ja tiek atjaunots darbā iepriekšējais darbinieks (piemēram, saskaņā ar tiesas lēmumu tiek atjaunots darbā iepriekš netaisnīgi atlaists darbinieks);
- Ja tiek samazināts darbinieku skaits;
- Ja tiek likvidēts uzņēmums (darba devējs);
- ja darbiniekam ir slimības lapa ilgāk nekā sešus mēnešus pēc kārtas vai kopsummā viņam ir slimības lapa vienu gadu trīs gadu periodā.
Ja darba devējs uzskata, ka darbinieks atlaižams kāda cita svarīga iemesla dēļ, kurš šajā uzskaitījumā neietilpst, viņam ir tiesības vērsties ar prasību tiesā par darba tiesisko attiecību izbeigšanu.
Gadījumos, kuri ietilpst iepriekšminētajā uzskaitījumā, darba devējam ir pienākums rakstveidā paziņot darbiniekam, kādēļ viņš paredzējis šo darbinieku atbrīvot no darba. Svarīgi ņemt vērā arī Darba likumā noteiktos uzteikuma termiņus atkarībā no atlaišanas iemesla. Piemēram, uzteikuma termiņš darbinieku skaita samazinājuma gadījumā ir viens mēnesis, savukārt, ja darbinieks atrodas darbā alkohola reibumā, darbu var uzteikt nekavējoties.
Situācijā, kad darbinieks ir kādas arodbiedrības biedrs, darba devējam plānotā atlaišana papildus jāsaskaņo ar konkrēto organizāciju. Arodbiedrībai ne vēlāk kā septiņu dienu laikā jāinformē darba devējs par pieņemto lēmumu – ja noteiktajā laikā nav saņemta atbilde, uzskatāms, ka arodbiedrība piekritusi darbinieka atlaišanai. Savukārt, ja organizācija darbinieka atlaišanai nepiekrīt, darba devējs ir tiesīgs vērsties ar prasību tiesā par darba attiecību un darba līguma izbeigšanu. Arodbiedrības piekrišana nav nepieciešama gadījumos, kad darbinieks tiek atlaists pārbaudes laikā, ir bijis aizliegto vielu reibumā, amatā tiek atjaunots iepriekšējais darbinieks vai tiek likvidēts konkrētais uzņēmums.
Gadījumos, kad darba devējs vēlas atlaist darbinieku kādu pārkāpumu dēļ, darbiniekam jāsniedz rakstisks paskaidrojums par notikušo. Turklāt šādos gadījumos darba devējam jāizvērtē pārkāpuma smagums, apstākļi, kādos tas izdarīts, darbinieka personiskās īpašības un līdzšinējais darbs. Tikai pēc tam darba devējs ir tiesīgs pieņemt lēmumu par darba attiecību izbeigšanu.
Praksē nereti sastopami gadījumi, kad darba devējs ievērojis visas likumā noteiktās procedūras, bet darbinieks atsakās parakstīt uzteikumu. Šādā gadījumā darba devējam ir tiesības, pieaicinot vismaz trīs citus uzņēmuma darbiniekus, sastādīt aktu, kurā tiek konstatēts, ka darbinieks ir iepazinies ar uzteikumu, bet atsakās to parakstīt. Šāds akts apliecina, ka darbinieks ir iepazinies ar uzteikumu un atbrīvojams no darba uzteikumā norādītajā datumā arī bez viņa piekrišanas.
Jāatceras gan, ka darba devējam ir aizliegts uzteikt darbu grūtniecei, sievietei pēcdzemdību periodā līdz vienam gadam un sievietei, kura baro bērnu ar krūti, izņemot gadījumu, kad darbiniece bez attaisnojoša iemesla pārkāpj uzņēmumā noteikto darba kārtību vai neievēro darba līgumā noteikto. Savukārt atlaist darbinieku – invalīdu darba devējs nevar, ja tiek samazināts darbinieku skaits, tiek atjaunots darbā iepriekšējais darbinieks vai darbiniekam - invalīdam ir slimības lapa ilgāk nekā sešus mēnešus pēc kārtas vai kopsummā vienu gadu trīs gadu periodā.
Darba devējam ir aizliegts atlaist jebkuru darbinieku laikā, kad darbinieks slimo (izņemot Darba likuma 101.panta pirmās daļas 11.punktā noteikto gadījumu), ir atvaļinājumā vai neveic darbu citu attaisnojošu iemeslu dēļ.
Lai tiesiski un juridiski korekti atlaistu darbinieku un izvairītos no konfliktiem, darba devējam ir ļoti svarīgi ievērot Darba likumā noteikto procedūru, pretējā gadījumā darbinieks var vērsties ar prasību tiesā. Savukārt, ja tiesa pieņem darbiniekam labvēlīgu spriedumu, darba devējam ir pienākums atjaunot darbinieku amatā, izmaksājot attiecīgu kompensāciju un sedzot arī tiesas izdevumus. Citiem vārdiem – nepārdomātas un sasteigtas rīcības sekas var būt gana nepatīkamas un traucēt biznesā arī turpmāk.
Uzņēmējus, kuriem radušās neskaidrības vai jautājumi šajā vai citos darba aizsardzības vai darba tiesību jautājumos, aicinu bez maksas konsultēties Latvijas Darba devēju konfederācijas Kurzemes reģiona konsultāciju centrā Rīgā, Baznīcas ielā 25-3, kā arī zvanot pa tālruņiem 67323633 un 20313155 vai sūtot savus jautājumus uz e-pastu [email protected].
Latvijas Darba devēju konfederācijas reģionālo konsultatīvo centru darbība tiek nodrošināta Eiropas Savienības Sociālā fonda projekta «Darba attiecību un darba drošības normatīvo aktu praktiska piemērošana nozarēs un uzņēmumos» 1. aktivitātes «Darba devēju konsultatīvo centru izveide plānošanas reģionos un informācijas sniegšana darba devējiem par darba tiesisko attiecību un darba aizsardzības normatīvo aktu praktisku piemērošanu» ietvaros.