Salīdzinoši nelielas eiro bāzes likmes izmaiņas sadārdzinātu kredītu maksājumus Latvijā.
Var spekulēt
Pēdējās dienās eiro cena ir sākusi rauties nedaudz augstāk, jo izveidojusies labvēlīga likme, lai spekulētu uz procentu likmju starpību. Vienas dienas latu procentu likmes turas 3 % līmenī, bet eiro procentu likmes - 4 % līmenī. Tādējādi iespējams aizņemties latus par 3 % un investēt eiro par 4 %.
Tāpēc pēdējās dienās novērojams spiediens eiro cenai uz augšu. Turklāt pastāv arī vēl tradicionālie faktori, kas ietekmē eiro cenas - un tie ir jauni kredīti, investīcijas, kā arī eksports.
Pēdējā laikā Latvijā vērojams kreditēšanās tempu kritums un tas ir bīstams faktors valūtu tirgum, jo, ja nepalielināsies kredītu pieauguma tempi, tad varētu ar laiku rasties spiediens valūtu tirgum, jo vecie kredīti, kas 80 % ir izsniegti eiro, tiek atmaksāti, pārdodot latus un pērkot eiro. Jau pagājušā gada beigās varēja pamanīt kreditēšanās tempu pieauguma kritumu, bet janvārī obligāto rezervju normai bija rekordliels lēciens, taču pēc tam februārī bija gandrīz tikpat rekordliels kritums. Tas saistīts ar gada beigām, kad atsevišķas bankas bija piesaistījušas resursus, lai uz gada beigām pamainītu bilances rādītājus, janvārī viņas no šiem resursiem atbrīvojās, tādēļ bija būtiskas izmaiņas obligāto rezervju normā.
Vakar bija jaunā obligāto rezervju perioda pirmā diena un šodien varēs uzzināt, kāda būs jaunā obligāto rezervju norma, un tā, visticamāk, būs zemāka nekā iepriekš, pieļauj A.Lāriņš. Rezervju norma samazinās tāpēc, ka krītas kreditēšanas tempi, gan arī tāpēc, ka Latvijas Banka ir mainījusi savu monetāro politiku. Tagad obligāto rezervju norma tiek pazemināta tiem resursiem, ko bankas piesaista ilgtermiņā, tas nozīmē, ka jātur mazāk rezerves par ilgtermiņā piesaistīto naudu. Tas, ka komercbanku kontos naudas daudzums tā lēkā, ir saistīts ar to, ka bankas nevar precīzi prognozēt to, cik naudas ienāks vai izies no tirgus kaut vai nodokļu maksājumu un dažādu kompāniju darbības dēļ.
Mēneša sākumā kredītiestādēm ir diezgan piesardzīga nostāja, bankas tur pietiekoši daudz resursu, bet mēneša beigās, kad redz, ka resursu ir pārāk daudz, viss tiek likts depozītā Latvijas Bankā.
Pagājušā gada kritiskākajos brīžos - aprīlī, maijā līdz pat 300 miljoniem latu dienā komercbankas aizņēmās no Latvijas Bankas.
Aizņemšanās šā gada sākumā bija 50-100 miljonu latu apmērā, taču līdz ar Latvijas Bankas politikas maiņu komercbankām nav vairs jāpiesaista resursi no Latvijas Bankas, jo tirgū ir latu pārpalikums. Par to liecina fakts, ka gandrīz līdz 400 miljoniem latu atsevišķos brīžos, īpaši obligāto rezervju perioda pēdējās dienās komercbankas izvieto Latvijas Bankā.
Ja iepriekš centrālā banka par šiem resursiem maksāja 2 %, tad tagad tā maksā 3 %, kas nozīmē, ka tirgū īstermiņa procentu likmes nebūs daudz zemākas par 3 %.
Likme vairāk nekritīs
Trīs mēnešu RIGIBOR likme kopš pagājušajā gadā sasniegtajiem 12.5?13 % ir pietuvojusies 6 % atzīmei, bet nav gaidāms, ka šī likme ies vēl zemāk, jo jāņem vērā, ka eiro un lata attiecības ir 2 % koridorā, turklāt vēl klāt ir riska prēmija, tāpēc latu procentu likmes 1.5?2 % virs eiro procentu likmēm turpinās svārstīties.
Nepieciešama klientu interese pēc kredītiem, lai nauda nestāvētu dīkā, jo, ņemot vērā, ka likmes turas zemā līmenī, valūtu koridors ir 2 % robežās, tāpat arī latu īstermiņa likmes turas zemā līmenī, parādās spekulatīvas intereses aizņemties latus, tos pārdot, pirkt eiro, un, ja latus cilvēki pārdod, tad lata vērtība samazinās, kā rezultātā tirgū zināmā mērā iestājas nestabilitāte.
Pagājušā gada beigās 10.9 miljardi latu kredītu rezidentiem bija izsniegti eiro, 1.8 miljardi latu - latos un 300 miljoni latu ? dolāros, liecina Finanšu un kapitāla tirgus komisijas apkopotie banku dati.
«Mēs esam ļoti atkarīgi no tā, kas notiek eirozonā, jo salīdzinoši nelielas procentu likmju izmaiņas tajā sadārdzina kredītu izmaksas Latvijā. Ja Eiropas Centrālā banka eiro likmes paceltu par 25 bāzes punktiem, tad Latvijas kredītņēmējiem dienā tas procentu maksājumos papildus izmaksātu 75 000 latu un gadā ? 27 miljonus latu,» aprēķinājis A.Lāriņš.
Runājot par kopējo Latvijas ekonomikas attīstību, Nordea Markets vecākais analītiķis Rodžers Vesmans (Rober Wessman) norādīja, ka Baltijas valstīm gaidāmi izaicinājuma pilni gadi ? Latvijas ekonomikas attīstības rādītāji ir strauji mainījuši virzienu.
Neskatoties uz apjomu, līdzšinējās ārvalstu investīcijas nav sekmējušas ražošanu un eksportu. Turklāt straujais kreditēšanas tempu sabremzējums liecina par iespējamo Latvijas izaugsmes pilnīgu apstāšanos, uzskata analītiķis.
Globālais ekonomiskais fons nenoliedzami sadārdzinās finanšu resursu cenu un, visticamāk, samazinās ārvalstu investīciju ieplūdi Latvijā, saka Nordea Latvija bankas vadītājs Valdis Siksnis.