Līgumus ar SIA "Depozīta iepakojuma operators" (DIO) par izlietotā depozīta iepakojuma pieņemšanu nav noslēguši četri komersanti par piecām pieņemšanas vietām, pavēstīja Valsts vides dienestā (VVD).Konkrētus komersantus VVD gan nenorādīja.
Vienlaikus VVD informēja, ka dienests līdz šim ir izdevis 29 izpildrīkojumus, piemērojot sodus kopumā 26 600 eiro apmērā kā piespiedu līdzekli, lai panāktu lēmuma par līgumu slēgšanu ar depozīta sistēmas operatoru un izlietotā iepakojuma pieņemšanu izpildi.
No minētajiem 29 gadījumiem 14 izpildrīkojumi par piemēroto soda naudu ir nosūtīti arī tiesu izpildītājiem, lai piedzītu nenomaksāto sodu.
Līdz šim piecos gadījumos soda nauda nav bijusi pilnībā apmaksāta, summai, kas nav apmaksāta, veidojot 3510 eiro, norādīja VVD.
Tostarp VVD minēja, ka SIA "Ranvus", kas ir tirdzniecības veikalu tīkla "Beta" pārvaldītājs, dienests līdz šim ir izdevis trīs izpildrīkojumus par piespiedu naudu, piemērojot soda naudu kopumā 17 000 eiro apmērā, un kompānija pilnā apmērā ir apmaksājusi tai piemēroto sodu.
Tāpat, atsaucoties uz DIO sniegto informāciju, VVD norādīja, ka veikalu tīkla "Beta" pārvaldītājs ir noslēdzis līgumu par izlietotā iepakojuma depozīta pieņemšanu un izveidojusi vairākas kopīgas pieņemšanas vietas ar citiem tirgotājiem.
Savukārt DIO aģentūra LETA noskaidroja, ka Iepakojuma likums un tam pakārtotie Ministru kabineta noteikumi ļauj vairākiem depozīta iepakojuma pārdevējiem veidot kopīgu depozīta iepakojuma pieņemšanas vietu, ja tā atrodas līdz 500 metru attālumā no pārdevēju tirdzniecības vietām, kā arī atsevišķos gadījumos ir iespējams saskaņot lielāku attālumu ar VVD un pašvaldību.
DIO pārstāvji piebilda, ka veikalu tīkla "Beta" pārvaldītājs ir noslēdzis līgumu par kopīgas depozīta iepakojuma pieņemšanas vietas izveidi 23 tirdzniecības vietās. Savukārt piecās tirdzniecības vietās ir spēkā līgums par manuālo pieņemšanu.
Jau ziņots, ka DIO pagājušajā gadā, kad Latvijā sāka darboties depozīta sistēma, strādāja ar 18,474 miljonu eiro apgrozījumu un 4,086 miljonu eiro peļņu.
Kompānija reģistrēta 2020.gadā, un tās pamatkapitāls ir 124 500 eiro. Kompānijas īpašnieki ir SIA "Alus un dzērienu iepakojuma savienība" (18,07%), SIA "Coca-Cola HBC Latvia" (18,07%), SIA "Cido grupa" (12,05%), AS "Cēsu alus" (12,05%), AS "PET Baltija" (12,05%), AS "Aldaris" (12,05%), Latvijas Mazumtirgotāju biedrība (9,64%) un Latvijas Alus darītāju savienība (6,02%).
Tāpat vēstīts, ka Latvijā 2022.gada 1.februārī darbību sāka depozīta sistēma dzērienu iepakojumiem. VVD konkursā dzērienu iepakojumu depozīta sistēmu uz septiņiem gadiem nolēma uzticēt DIO.
Līdz šā gada 1.janvārim depozīta sistēmā varēja nodot stikla, PET un metāla bezalkoholisko, visu veidu alus un citu alkoholisko (zem 6%) dzērienu iepakojumus. Savukārt kopš 2023.gada depozīta sistēmā var nodot arī sīrupa un alkoholisko kokteiļu, kas veidoti uz spirta bāzes (ar alkohola saturu līdz 15%), stikla, plastmasas (PET) un skārdeņu iepakojumus, kā arī visu veidu alkoholiskos dzērienus PET pudelēs vai skārdenēs, kas ir marķēti ar Latvijas depozīta zīmi.