Lietuvas Finanšu ministrija izstrādājusi likumprojektu, kas paredz daļai apdrošināšanas līgumu noteikt tā dēvēto aizsardzības nodevu 10% apmērā, ar kuru no nākamā gada jūlija plānots papildināt Valsts aizsardzības fondu.
Jaunā nodeva ir paredzēta Drošības iemaksu likumprojektā, ko ministrija ir iesniegusi saskaņošanai valsts iestādēs un uzņēmumos.
Pēc tam, kad būs saņemti secinājumi, likumprojekts tiks apspriests valdībā un, ja tas tiks apstiprināts, to virzīs uz parlamentu galīgā lēmuma pieņemšanai.
Drošības iemaksu ierosināts iekasēt no prēmijām par nedzīvības apdrošināšanas līgumiem, izņemot transportlīdzekļu īpašnieku obligātās civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas prēmijas, ko maksā iedzīvotāji. Jaunais nodoklis skars mājokļa apdrošināšanu, automašīnu apdrošināšanu un papildu veselības apdrošināšanu, ko iedzīvotājiem nodrošina darba devēji.
Tas attiektos uz apdrošināšanas līgumiem, kas noslēgti, grozīti vai atjaunoti pēc 2025.gada 1.jūlija.
Drošības iemaksas būtu jāmaksā Lietuvas un ārvalstu apdrošinātājiem, kas darbojas Lietuvā, kā arī trešo valstu apdrošinātāju filiālēm.
Drošības iemaksa būtu jāmaksā pēc attiecīgā gada kalendārā ceturkšņa beigām.
Finanšu ministrija atzīst, ka šīs drošības iemaksas ieviešana var palielināt apdrošināšanas pakalpojumu izmaksas un ietekmēt apdrošināšanas pakalpojumu pievilcību.
"Cenu pieauguma slogs var ietekmēt apdrošināšanas pakalpojumu tirgu Lietuvā, taču tam būs arī pozitīvs efekts, jo no drošības iemaksas iekasētie līdzekļi tiks izmantoti aizsardzības mērķiem, kas veicinās valsts drošību, un vienlaikus palielinās investoru uzticību," likumdošanas grozījumu paskaidrojuma rakstā norādīja Finanšu ministrija.
Finanšu ministra vietniece Vaida Česnulevičūte-Markevičiene jūlija sākumā sacīja, ka, piemēram, mājokļa apdrošināšanas līguma vidējās izmaksas ir aptuveni 91 eiro gadā, tādējādi 10% drošības iemaksas ieviešana palielinātu šāda līguma gada izmaksas par deviņiem eiro.
Kā teica viceministres teiktā, apdrošināšanas līgumu vidējās izmaksas dažādu iemeslu dēļ ir pastāvīgi pieaugušas, taču ir palielinājies arī to cilvēku skaits, kas apdrošinās. Pagājušajā gadā iekasētās prēmijas pieauga par gandrīz 20%, viņa norādīja.
Česnulevičūte-Markevičiene arī sacīja, ka 65% no jaunās nodevas segs uzņēmumi un 35% - iedzīvotāji.
Pašlaik Lietuvā darbojas 19 vietējās apdrošināšanas sabiedrības un Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) valstu apdrošināšanas sabiedrību filiāles. No tām 13 sniedz nedzīvības apdrošināšanas pakalpojumus.
Šīs sabiedrības 2023.gadā nedzīvības apdrošināšanas prēmijās iekasēja 1,096 miljardus eiro. Vairāk nekā pusi nedzīvības apdrošināšanas prēmiju samaksāja uzņēmumi, savukārt iedzīvotāji apdrošināšanas prēmijās samaksāja aptuveni 500 miljonus eiro, no kuriem 174 miljoni eiro bija par transportlīdzekļu īpašnieku obligāto civiltiesiskās atbildības apdrošināšanu.
Citu EEZ valstu apdrošināšanas sabiedrības, kas sniedz pakalpojumus Lietuvā, neveidojot filiāli šajā valstī, 2022.gadā iekasēja aptuveni 60 miljonus eiro nedzīvības apdrošināšanas prēmijās. Tiek ierosināts, ka arī šīs apdrošināšanas sabiedrības deklarē un maksā drošības iemaksas.
"Tas nodrošinātu, ka iemaksa tiek veikta neatkarīgi no apdrošināšanas sabiedrības izvēlētā uzņēmējdarbības modeļa, kā arī nodrošinātu vienlīdzīgus konkurences apstākļus visiem attiecīgo pakalpojumu sniedzējiem," norādīja Finanšu ministrijā.
Ministrijas sniegtā informācija liecina, ka tas neradītu slogu Lietuvas uzņēmumiem pašiem deklarēt un maksāt nodokli, ja apdrošināšanas līgumi tiek slēgti ar apdrošināšanas sabiedrībām no citām EEZ valstīm, kas sniedz pakalpojumus, neveicot uzņēmējdarbību Lietuvā.
"Turklāt tiktu novērsts risks, ka apdrošināšanas sabiedrības mēģinās pārskatīt savus uzņēmējdarbības modeļus, lai izvairītos no nodevas maksāšanas, vai ka apdrošinājuma ņēmēji meklēs iespējas slēgt līgumus ar apdrošinātājiem, kas nav nodevas maksātāji," piebilda ministrijā.
Ministrija norādīja, ka apdrošināšanas prēmiju nodoklis tiek piemērots lielākajā daļā Eiropas Savienības dalībvalstu, kur nodokļa likme ir no viena līdz 24%.