Neskatoties uz agrāk paustajiem solījumiem atvieglot viesstrādnieku ievešanas procedūru, valdošās partijas kļūst arvien noraidošākas šajā jautājumā.
Lai gan viena no šī procesa atbalstītājām bija Tautas partija, tās ierindas biedra Andra Šķēles uzruna Spīdolas balvas pasniegšanas ceremonijā liecina par pretējo, un to pierāda arī nesenā jautājuma skatīšanas valdībā atlikšana.
Atliek koncepciju
Līdz šim šis process valdošajai koalīcijai bija kā karsts kartupelis, kas tika mētāts no rokas rokā, bet sagremot to neviens nav varējis. Novembra vidū valdībā bija plānots skatīt Migrācijas politikas nodarbinātības kontekstā koncepciju, kas tomēr nenotika, jo pirms lēmuma pieņemšanas nepieciešams panākt politisku vienošanos. Lai gan, atliekot koncepciju, ministriem solīja to atkārtoti skatīt jau decembra beigās, pašlaik valdošās partijas tālāk par solījumiem situāciju vērtēt un skatīties nav tikušas. Tikmēr statistika liecina - šogad Latvijā nodarbinātības nolūkos iebraukušo ārzemnieku skaits pārsitis visus iepriekšējo gadu rekordus, līdz 31. oktobrim sasniedzot 4037 cilvēkus, kas ir teju divreiz vairāk nekā 2006. gadā. Db jau iepriekš vēstīja, ka daudzi uzņēmēji un ekonomisti uzskata par nepieciešamību atvērt darba tirgu viesstrādniekiem. Latvijas darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore Elīna Egle ir pārliecināta, ka valstij ir resursi šā jautājuma risināšanai, taču trūkst mērķa un gribasspēka (Db, 07.11.). To pierādīja novembra sākumā kārtējo reizi atliktā Iekšlietu ministrijas izstrādātā koncepcija, kas atvieglotu darbaspēka ievešanas procedūru un izmaksas no trešajām valstīm. Tāpat Db jau ziņots par bulgāru viesstrādnieku pieredzi celtniecībā un zivju pārstrādē, kad daļa celtnieku norādīja uz zemāku algu izmaksu nekā vietējiem strādniekiem.
Nav lēts prieks
Viesstrādnieku ievešana nav lēts prieks, atzīst dārzeņu ražotāju z/s Ezerkauliņi komercdirektore un SIA Daugavkrasts valdes locekle Kristīne Brunovska. «Viesstrādnieku ievešana un visu procedūru nokārtošana ir ļoti smags un sarežģīts process. Esmu tam izgājusi cauri un zinu, piemēram, ka Lietuvā, Igaunijā vai Īrijā ievest viesstrādniekus ir ievērojami vienkāršāk. Mums izmaksas ir ap 700 Ls uz vienu cilvēku, nerēķinot uzņēmuma personāldaļas cilvēka darbu, kurš brauc uz Valsts nodarbinātības aģentūru, uz Valsts ieņēmumu dienestu pēc izziņām. Šo procesu jaunajai valdībai vajadzētu atvieglot, un tas palīdzētu ļoti daudziem uzņēmējiem», tā Kristīne Brunovska. Saimniecībā viesstrādnieki jau strādā no pagājušā gada, un šogad vērojams otrais vilnis, kad strādnieki, būdami apmierināti ar dzīvi un atalgojumu šeit, aicina draugus un radiniekus. «Otrais vilnis jau ir ar savu kvalitāti un garantiju, ka dabūjam ļoti motivētus un kvalificētus strādniekus. Esam apmierināti ar viņu darbu, piemēram, viens no viesstrādniekiem ir nominēts aptaujā kā labākais noliktavas strādnieks gan darbinieku, gan vadības vidū,» pieredzē dalās Ezerkauliņu komercdirektore. Patlaban no 150 strādājošajiem (ieskaitot loģistikas kompāniju) Ezerkauliņi nodarbina ap 10 viesstrādnieku un nākamgad to skaits varētu augt. Lai gan uzņēmums mēģina efektivizēt ražošanu, dilles un sīpolloki ir tās kultūras, ko visā pasaulē nevar mehanizēt, tāpēc uz jaunās sezonas sākumu plānots viesstrādnieku, skaitu audzēt uz vasaras darbiem. Konkrētu skaita pieaugumu K. Brunovska vēl nenosauca.
Gatavi atbildēt
To, ka vajadzētu atvieglot viesstrādnieku ievešanas procedūru un izmaksas, Db atzina vēl citi aptaujātie, tostarp zivrūpnieki, kur patlaban nodarbināti daudzi ārvalstnieki. Zivju pārstrādes SIA Karavela ražošanas direktors Andris Bite Db klāstīja, ka patlaban uzņēmumā tiek nodarbināti viesstrādnieki no Bulgārijas, uz kuru attiecas atvieglota strādnieku ievešanas procedūra, taču nākotnē uzņēmums vēlas orientēties uz tā saucamo trešo valstu pilsoņiem. Turklāt Karavelas ražošanas direktors teic, ka uzņēmums būtu gatavs finansiāli atbildēt, nodrošinot iebraukušo strādnieku aizgādāšanu uz mājām pēc darba līguma izbeigšanas, jo «saprot bažas par viesstrādnieku palikšanu uz pastāvīgu dzīvi Latvijā». Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs darba tirgus atvēršanu uzskata par absolūtu nepieciešamību (Db, 10.10.). Iekšlietu ministrs Ivars Godmanis iepriekš uzsvēra, ka nepieciešamos grozījumus likumdošanā valdība varētu pieņemt līdz gada beigām, taču pastāv politiski iemesli, kāpēc normatīvo aktu izstrāde kavējas.