Šī gada pirmajā pusgadā strādāt ieradušies 1989 ārvalstu pilsoņi, kamēr pērn visa gada laikā - 2398 ārvalstu pilsoņi.
Tas vedina domāt, ka šogad Latvijā strādāt ieradušos ārvalstu pilsoņu skaits varētu dubultoties, Db atzina Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) priekšnieka vietniece Maira Roze.
Iebrauks vēl vairāk
Viņa pieļauj, ka, ja tiks akceptēti Iekšlietu ministrijas sagatavotie priekšlikumi birokrātisko šķēršļu mazināšanai trešo valstu darbaspēka piesaistes jomā, par ko Db jau rakstīja ( 23.08.2007.), darbaspēka imigrācijas pieauguma tendence varētu pastiprināties. «Īpaši lielu ietekmi varētu radīt valsts nodevu samazināšana, tomēr, cik lielā mērā, to pagaidām ir grūti prognozēt,» tā M. Roze. Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) apkopotā informācija liecina, ka šogad, līdzīgi kā pērn, populārākās valstis, kur uzņēmēji meklē trūkstošās darbarokas, ir Ukraina, Moldova un Uzbekistāna. PMLP dati ļauj secināt, ka Latvijā nodarbinātības nolūkos ierodas arī ES dalībvalstu, piemēram, Bulgārijas, Polijas un Lietuvas pilsoņi, tomēr no ES dalībvalstīm iebraukušā darbaspēka īpatsvars ir salīdzinoši neliels. Liepājā līdz šim brīdim apstiprināti 48 darba izsaukumi, Db informēja NVA Liepājas filiālē. Tomēr tas nenozīmē, ka visiem jau izsniegtas darba atļaujas, norādīja filiāles vadītāja Dace Baumane.
Dominē būvniecība
NVA apkopotā statistika par šīs iestādes apstiprinātajiem darba izsaukumiem liecina, ka visaktīvāk trešo valstu darbarokas piesaista būvniecības nozare - tieši šajā nozarē apstiprināti 67.1 % no kopumā NVA apstiprinātajiem darba izsaukumiem. 14.6 % no apstiprinātajiem darba izsaukumiem ir rūpniecības nozarē, vēl 6.3 % - viesnīcu nozarē. «Tēlaini izsakoties, pašlaik būvnieki ir atgriezušies 1917. gadā, kur valda proletariāta diktāts. Vietējie pieprasa arvien lielākas algas un iet strādāt privātmāju celtniecībā, kur varot nopelnīt 2000 Ls mēnesī. Tā pilsoniski es esmu pret lielu viesstrādnieku invāziju. Tajā pašā laikā no ekonomiskā viedokļa, viesstrādnieki ir nepieciešami,» tā Latvijas Būvnieku asociācijas vadītājs Viktors Puriņš. Viesnīcu un restorānu biznesa asociācijas izpilddirektore Santa Graikste: «Situācija gan nav ļoti kritiska, darbaspēka trūkums akūtāks kļūst tūrisma sezonā, kura tuvojas noslēgumam.» Viņa norāda, ka ik gadu tūrisma specialitāti apgūst diezgan daudz jauniešu, tomēr liela daļa izvēlas strādāt citā nozarē. «Būtu jāskatās, kā motivēt šos cilvēkus,» tā viņa. Pēc maizes cepšanas uzņēmuma a/s Lāči īpašnieka Normunda Skauģa domām, Latvijas valstij ir pienācis laiks izvērtēt, kā risināt darbaspēka trūkuma problēmu, jo patlaban darbaspēka deficīts ir liels un šā brīža demogrāfiskā situācija neliecina, ka stāvoklis varētu uzlaboties. Uzņēmējs norāda, ka patlaban iztiek ar vietējiem resursiem. Liepājā īpašs pieprasījums ir kravas automašīnu šofera profesijā - starptautiskajiem pārvadājumiem izsaukti 11 cilvēki. Tikpat darba atļaujas pieprasījusi a/s Liepājas metalurgs karstā metāla novācējiem - smagai roku darba profesijai. Db jau rakstīja, ka ��ī gada jūnijā darbu metalurģijas uzņēmumā sāka pirmie trīs viesstrādnieki no Moldovas, no kuriem viens pēc laika mira ar sirdskaiti. Pieprasīti Liepājā tikuši arī četri pavāri, taču īpašai specializācijai - ķīniešu virtuvei. Seši speciālisti noformēti uz laiku - ūdenssaimniecības projekta realizācijai.