Aizvadīts vispelnošākais gads Latvijas uzņēmējdarbības mūslaiku vēsturē: ja pirms gada desmit uzņēmēji, kuriem piederošajām kapitāldaļām atbilda vislielākā gūtā peļņa, kopā bija sapelnījuši nepilnus 73 miljonus latu, tad tagad šī summa palielinājusies līdz 100 miljoniem latu.
To, ka gada laikā veiksmīgāko uzņēmēju gūtā peļņa ir būtiski palielinājusies, uzskatāmi parāda arī cits rādītājs: vēl pirms gada uzņēmējs, kuram piederošajām kompāniju kapitāldaļām atbilda 610 tūkstošu latu liela peļņas daļa, iekļuva lielākās peļņas guvēju pirmajā septiņdesmitpiecniekā (pirms diviem gadiem slieksnis bija tikai 410 tūkstoši latu). Tagad ar šādu peļņas rādītāju nav iespējams iekļūt pat pirmajā simtniekā – 610 tūkstoši latu dod tikai 129. vietu jaunajā, pēc Lursoft datiem sastādītajā Latvijas 100 visvairāk nopelnījušo uzņēmēju sarakstā.
Reizē ar peļņas rādītāju paaugstināšanos notikusi arī būtiska vispelnošāko nozaru maiņa: pirmajā desmitniekā tranzītuzņēmēji savas pozīcijas acīmredzami atdevuši nekustamo īpašumu jomas pārstāvjiem. Līdz ar to pelnošāko uzņēmēju pirmajā desmitniekā vairs nav atrodami «Ventspils grupējuma» savstarpējos konfliktos iesaistītais Oļegs Stepanovs un kādreizējais Ventspils naftas prezidents Igors Skoks, kā arī ar Ventspils mēra Aivara Lemberga uzņēmumu kapitāldaļām apdāvinātie bērni – Līga un Anrijs Lembergi.
Savukārt vietā nākuši trīs nekustamo īpašumu jomas uzņēmēji – reizē ar SIA Latio īpašnieku Edgaru Šīnu arī krietni mazāk pazīstamais Viktors Gusevs no SIA VG BeeherLatvia un labi zināmā uzņēmēja Gata Saknīša māte Agra Saknīte: viņi visi trīs pirms gada lielāko pelnītāju sarakstā vispār nebija atrodami, bet nu kopā nopelnījuši gandrīz 16,5 miljonus latu. Savas peļņas daļas rādītājus būtiski uzlabojis arī pirmajā desmitniekā iekļuvušais Liepājas metalurga lielākais akcionārs Sergejs Zaharjins.
Tomēr vēl aizvien būtiskāko vietu Latvijas lielāko pelnītāju vidū ieņem banku biznesa pārstāvji: saraksta pirmajā desmitniekā atrodami seši vēl atlikušo nacionālā kapitāla kredītiestāžu – Parex bankas, Aizkraukles bankas un arī Rietumu bankas akcionāri, kuru kopējā 2006. gada peļņas daļa ir bijusi apmēram 79,5 miljoni latu. Tas ir par 22,3 miljoniem latu vairāk nekā gadu iepriekš.
Tāpat vēl joprojām lielāko pelnītāju saraksts rāda ārkārtīgi lielu nozīmīgas uzņēmumu daļas peļņas rādītāju nepastāvību: šogad lielāko pelnītāju sarakstā ir 64 jaunpienācēji (gandrīz divas trešdaļas), savukārt 39 uzņēmēji, kuri pirms gada bija pelnošāko kapitāldaļu īpašnieku pirmajā septiņdesmitpiecniekā, šogad nav tikuši pat simtniekā. Pirms gada, kad tika publicēts 75 pelnošāko uzņēmēju saraksts, jaunpienācēju tajā bija 38 (tātad faktiski puse) un tikpat daudz saraksta dalībnieku no tā arī izkrita.
Joprojām novērojama arī vēl cita jau iepriekšējā saraksta uzrādīta īpatnība: ārkārtīgi lielu, apgrozījumam neatbilstošu peļņu uzrāda ārkārtīgi mazpazīstami uzņēmumi, savukārt virkne pēkšņi labu peļņu devušu uzņēmumu grūti izskaidrojamu iemeslu dēļ pēkšņi tiek pārdoti, liekot skaidri saprast, ka to nu jau bijušie īpašnieki pēc gada pelnošāko uzņēmēju sarakstu vismaz oficiāli atkal būs pametuši.
1.–2. (1.) Valērijs Kargins – 20,59 miljoni latu
Parexbankas valdes priekšsēdētāja peļņas daļa kredītiestādē gada laikā pieaugusi par gandrīz septiņiem miljoniem latu, tiesa, vismaz daļēji pateicoties vienreizējam darījumam – bankas nekustamo īpašumu pārdošanai Latio. Turklāt var uzskatīt, ka atbilstoši pēdējiem tiesas lēmumiem Valērija un Tatjanas Karginu laulības šķiršanas lietā tieši baņķierim pienākas visa peļņa no 42,89% viņam piederošo Parex bankas akciju.
1.–2. (2.) Viktors Krasovickis – 20,59 miljoni latu
Parexbankas otrā lielakcionāra peļņas daļa ir faktiski identiska – un tāpat palielinājusies par 59%.
3. (4.) Oļegs Fiļs – 11,79 miljoni latu
Vēl par pakāpienu uz augšu lielāko pelnītāju sarakstā pakāpies Aizkrauklesbankas 47% akciju īpašnieks – gadu iepriekš viņa peļņas daļa bija «tikai» 8,36 miljoni latu.
4. (5.) Ernests Bernis – 11,53 miljoni latu
Otra lielā Aizkrauklesbankas līdzīpašnieka 2006. gada peļņas daļa ir nedaudz, nedaudz mazāka tikai tāpēc, ka viņam personiski pieder «tikai» 45,99% akciju, bet vēl 1,03% oficiāli pieder Nikai Bernei.
5. (3.) Leonīds Esterkins – 9,81 miljons latu
Neraugoties uz peļņas daļas pieaugumu par gandrīz pusotru miljonu latu, Rietumubankas padomes priekšsēdētājs un 33,11% akciju īpašnieks sarakstā noslīdējis uz piekto pozīciju.
6. (J) Edgars Šīns – 7,35 miljoni latu
2006. gadā pilnā sparā mutuļojošā nekustamo īpašumu buma likumsakarīgs rezultāts – uzreiz lielo pelnītāju saraksta sestajā pozīcijā ielekušais uzņēmuma Latio vienīgais īpašnieks.
7. (J) Viktors Gusevs – 5,17 miljoni latu
Otrais nekustamo īpašumu jomas pārstāvis pirmajā desmitniekā – krietni mazākpazīstams 1961. gadā dzimis uzņēmējs, SIA VGBeheerLatvia īpašnieks.
8. (7.) Arkādijs Suharenko – 5,13 miljoni latu
Otrs lielais Rietumubankas akcionārs, kuru lielo pelnītāju sarakstā tāpat uz leju pastūmuši citi, veiksmīgāki baņķieri un nekustamo īpašumu jomas pārstāvji.
9. (13.) Sergejs Zaharjins – 4,64 miljoni latu
Uzņēmuma Liepājasmetalurgs lielākais akcionārs pelnītāju pirmajā desmitniekā iekļuvis, pateicoties metalurģijas uzņēmuma peļņas būtiskajam pieaugumam – gada laikā no 4,16 līdz 9,47 miljoniem latu.
10. (J) Agra Saknīte – 3,92 miljoni latu
Neapšaubāmi īpatnākā megapelnītāju pirmā desmitnieka pārstāvja – labi zināmā nekustamo īpašumu uzņēmēja Gata Saknīša māte, uz kuras vārda reģistrēta virkne «ģimenes» kompāniju un nekustamo īpašumu. Viena no šīm kompānijām – neraugoties uz iekļaušanu valsts budžeta lielāko parādnieku sarakstā – tad arī nodrošinājusi iespaidīgo peļņu.
11. (28.) Valdis Lejnieks – 3,49 miljoni latu
Būtiski uz augšu šajā sarakstā pakāpušais uzņēmējs ir viens no līdzīpašniekiem uzņēmumā A.C.B., kas pēdējos gados pazīstams ar veiksmi valsts ceļu būves konkursos.
12. (14.) Kirovs Lipmans – 3,41 miljons latu
Pazīstamā uzņēmēja pelnošākās kapitāldaļas neapšaubāmi ir akciju paketes gan Liepājasmetalurgā, gan arī farmācijas uzņēmumā Grindeks.
13. (J) Anna Afanasjeva – 3,13 miljoni latu
1972. gadā dzimusī mazpazīstamā uzņēmēja jau šķīrusies no kapitāldaļām SIA IpsoS (cik zināms, nekustamā īpašuma uzņēmums), kas viņai nodrošināja vietu šajā sarakstā.
14. (12.) Vitālijs Gotlibs – 2,83 miljoni latu
RD uzņēmumu grupas pirmajai personai ievērojamo peļņu nodrošinājusi līdzdalība Mira 1, RDElektroniks, Kord un citās grupas kompānijās.
15. (J) Aldis Plaudis – 2,69 miljoni latu
Ilggadēja nekustamo īpašumu jomas uzņēmēja iekļūšanu šajā sarakstā nodrošinājusi līdzdalība nekustamā īpašuma projektā – SIA Rudolfs XII (nu jau kompānija tiek likvidēta).
16. (65.) Guntis Rāvis – 2,66 miljoni latu
Pateicoties celtniecības nozares uzplaukumam, krietni augstāk sarakstā atrodams būvuzņēmuma Skontobūve vadītājs un līdzīpašnieks (pirms gada viņa peļņas daļa bija tikai 720 tūkstoši latu).
17. (J) Dmitrijs Stadņuks – 2,56 miljoni latu
Lielo pelnītāju saraksta jaunpienācējam līdz 2007. gada martam piederēja 45% kapitāldaļu SIA Ipso S – jau pieminētajā mazpazīstamajā uzņēmumā, kas 2006. gadu beidzis ar 5,7 miljonu latu peļņu.
18.–19. (57.) Benita Sadauska – 2,55 miljoni latu
Par vairāk nekā 1,7 miljoniem latu gada laikā pieaugusi arī labi pazīstamās SIA Domenikss īpašnieces peļņas daļa.
18.–19. (24.) Vadims Telica – 2,55 miljoni latu
Oficiālā SentorFarm aptieku tīkla vienīgā īpašnieka peļņas daļa gada laikā palielinājusies par gandrīz 1,2 miljoniem latu.
20. (11.) Vitālijs Čmihovs – 2,51 miljons latu
Pateicoties kokapstrādes uzņēmuma Gaujaskoks darbības rezultātiem, tā vienīgā īpašnieka peļņas daļa gada laikā par vairāk nekā 250 tūkstošiem vēl palielinājusies, taču vispārējos lielās peļņas apstākļos vieta sarakstā šoreiz ir būtiski zemāka.
21. (23.) Jānis Dāvis – 2,43 miljoni latu
Kopā uzņēmējam atbilstoši Lursoft datu bāzes ziņām pieder kapitāldaļas vairāk nekā desmit kompānijās, taču lielo gada peļņu viņam nodrošinājusi līdzdalība nu jau pārdotajā AS Admirāļuklubs.
22.–23. (8.) Anrijs Lembergs – 2,38 miljoni latu
Ventspils mēra dēla gada peļņas daļu (tiesa, runa ir tikai par Latvijā reģistrētiem uzņēmumiem ar skaidri «saskatāmiem» labuma guvējiem) acīmredzami būtiski ietekmējis tā sauktais «Ventspils tranzīta karš» – tā sarukusi par aptuveni 600 tūkstošiem latu.
22.–23. (9.) Līga Lemberga – 2,38 miljoni latu
Tieši tas pats sakāms arī par Aivara Lemberga meitu, kuras tēva oficiāli atdāvināto īpašumu un kapitāldaļu apjoms ir faktiski identisks brāļa īpašumiem.
24. (16.) Nikolajs Kočujevskis – 2,28 miljoni latu
Ilggadējā Latvijas miljonāru saraksta dalībnieka būtiskākās peļņas devējas ir ievērojamās vairumtirdzniecības un loģistikas kompānijas Greis un Greis loģistika.
25. (18.) Mihails Gaņevs – 2,13 miljoni latu
Lielākais līdzīpašnieks Rīgas brīvostas stividorkompānijā Strek, kura gada laikā vēl uzlabojusi savus peļņas rādītājus.
26.–27. (J) Jānis Naglis – 2,09 miljoni latu
Lielo pelnītāju saraksta jaunpienācējam – bijušajam Privatizācijas aģentūras ģenerāldirektoram, uz kura vārda kopumā reģistrētas kapitāldaļas vairāk nekā divarpus desmitos dažādu kompāniju, lielāko peļņu nodrošinājusi līdzdalība SIA RetsInvestīcijas – vēja parku īpašniece 2006. gadu beigusi ar 2,65 miljonu peļņu, no kuras 51% pienācies tieši J. Naglim. Tiesa, nu jau viņš no savām kapitāldaļām šķīries par labu Andra Šķēles ģimenes uzņēmumam.
26.–27. (J) Andris Kļaviņš – 2,08 miljoni latu
Bijušā Latvijas kuģniecības prezidenta pamatuzņēmējdarbība, cik zināms, notiek ārpus Latvijas robežām, taču iekļūšanu lielo pelnītāju sarakstā viņam nodrošinājusi līdzdalība jau pieminētajā SIA Rudolfs XII (kopā ar nekustamo īpašumu uzņēmēju A. Plaudi).
28. (J) Ivars Millers – 2,07 miljoni latu
Kādreizējam Valsts prezidenta kancelejas vadītājam – otrajam SIA Skontobūve līdzīpašniekam saskaņā ar Lursoft datiem pieder kapitāldaļas vēl septiņās uzņēmējsabiedrībās.
29. (J) Nikolajs Baštovojs – 2,01 miljons latu
Saraksta jaunpienācējs ir netiešs akcionārs uzņēmumā Kālija parks, kura tālāko nākotni nopietni apdraudējis Ventspils tranzītuzņēmēju konflikts.
30. (15.) Jānis Kols – 1,99 miljoni latu
Būvuzņēmēja peļņas lauvas tiesu sastāda viņa vienpersoniskā īpašumā nu jau bijušās būvkompānijas Latvijasenergoceltnieks (LEC) pagājušā gada peļņa. Tiesa, viņam pieder kapitāldaļas vēl trīs uzņēmējsabiedrībās.
31. (53.) Iļja Segals – 1,97 miljoni latu
Otrs lielākais metalurģijas uzņēmuma Liepājas metalurgs akcionārs un kompānijas valdes loceklis.
32. (J) Arnis Riekstiņš – 1,89 miljoni latu
Lielo pelnītāju saraksta jaunpienācējs ir bezvadu interneta risinājumu kompānijas Mikrotīkls līdzīpašnieks.
33. (6.) Oļegs Stepanovs – 1,84 miljoni latu
Viens no uzņēmējiem, kura peļņas daļu vispamatīgāk ir skāris Ventspils tranzītuzņēmēju konflikts – gada laikā tā sarukusi par vairāk nekā pieciem miljoniem latu.
34. (J) Juris Kravalis – 1,74 miljoni latu
Uzņēmējs, kurš atkal atgriezies lielāko pelnītāju sarakstā, ir veselu piecu uzņēmumu īpašnieku vidū, taču nozīmīgākā starp tiem ir būvkompānija Abora.
35. (J) Jūlijs Krūmiņš – 1,72 miljoni latu
Latvijas 23. bagātākais cilvēks (atbilstoši korporatīvo finanšu kompānijas Laika Stars aprēķiniem) un veselu 12 kompāniju līdzīpašnieks nu iekļuvis arī lielāko pelnītāju sarakstā – protams, pateicoties Man–Tess uzņēmumu sekmēm.
36. (J) Andris Sihtors – 1,68 miljoni latu
Vēl viens lielāko pelnītāju saraksta jaunpienācējs ir Nelss koncerna lielākais īpašnieks.
37. (J) Sergejs Gridņevs – 1,66 miljoni latu
Lielākais līdzīpašnieks tiltu, satiksmes pārvadu, tuneļu un citu inženierbūvju uz autoceļiem un dzelzceļiem projektēšanas, celtniecības un rekonstrukcijas uzņēmumā Tilts.
38. (J) Andrejs Danengiršs – 1,62 miljoni latu
Šis lielāko pelnītāju saraksta jaunpienācējs ir daudzdzīvokļu māju projekta Solaris Imantā, Anniņmuižas bulvārī līdzīpašnieks un Krievijas nekustamo īpašumu kompānijas Dekra partneris.
39. (J) Aleksandrs Bašarins – 1,61 miljons latu
Kādreizējais Jūrmalas domes deputāts – aktīvs kūrortpilsētas nekustamo īpašumu biznesmenis, sešu kompāniju līdzīpašnieks (tiesa, daļa biznesa oficiāli nodota dēlam).
40. (J) Laimdota Šnīdere – 1,59 miljoni latu
Pēc ilgākām ķibelēm vietu lielo pelnītāju sarakstā pazīstamajai nekustamo īpašumu uzņēmējai nodrošinājusi līdzdalība SIA Pilsētmājuinstitūts Urban Art.
41. (J) Jurijs Sidorovs – 1,57 miljoni latu
Mazpazīstamajam saraksta jaunpienācējam pieder kapitāldaļas gandrīz desmitā uzņēmumu – tostarp Hāpsalasnams, Liepunams, Dailesnams, Braslasnams, Latnami u.c.
42.–44. (50.) Ivans Tiščenko – 1,41 miljons latu
Mazākzināmais Wess kompāniju grupas (pazīstamākais – automašīnu Toyota tirgotājuzņēmums) līdzīpašnieks.
42.–44. (52.) Aleksandrs Oskins – 1,41 miljons latu
Redzamākā persona Wess uzņēmumu grupā un akciju sabiedrības Wess padomes priekšsēdētājs.
42.–44. (J) Justs Nikolajs Karlsons – 1,41 miljons latu
Galvaspilsētas neapšaubāmi lielākais nekustamo īpašumu saimnieks – Bergu dzimtas īpašumu apsaimniekotājs un līdzīpašnieks lielo pelnītāju sarakstā nonācis galvenokārt tāpēc, ka nodokļu optimizācijas nolūkos sev kā fiziskajai personai piederošos nekustamos īpašumus nodevis pašam piederošām kompānijām.
45. (17.) Ģirts Kaimiņš – 1,36 miljoni latu
Iekārtu un eļļu tirdzniecības kompāniju Infleks un Inflekss saimnieks.
46. (J) Jānis Zuzāns – 1,34 miljoni latu
Pēc Jāņa Dāvja aiziešanas no skatuves – neapšaubāmi arī personiski pelnošākais azartspēļu biznesa pārstāvis, SIA Alfor (laimētavu Fēnikss īpašniece) netiešs līdzīpašnieks.
47.–48. (J) Vladimirs Siņeļņikovs – 1,29 miljoni latu
Lielo pelnītāju saraksta jaunpienācējs ir SIA Baltkraft (specializācija – iepakojums, 2006. gada apgrozījums – gandrīz 17 miljoni latu) vienīgais īpašnieks.
47.–48. (47.) Anna Lipmane – 1,29 miljoni latu
Kirova Lipmana dzīvesbiedrei vismaz oficiāli pieder ievērojama AS Grindeks akciju pakete, kas viņai jau otro gadu nodrošina stabilu vietu Latvijas pelnošāko uzņēmēju pirmajā piecdesmitniekā.
49. (J) Māris Alberts – 1,23 miljoni latu
Lielākais līdzīpašnieks būvniecības un būvtehnikas nomas un tirdzniecības uzņēmumu grupā Stats.
50. (J) Helmuts Balderis–Sildedzis – 1,19 miljoni latu
Arī kādreizējam hokejistam ievērojamo oficiālās peļņas daļu nodrošinājusi līdzdalība SIA RetsInvestīcijas (kopā viņam pieder kapitāldaļas četrās uzņēmējsabiedrībās).
51.–52. (34.) Iļja Basins – 1,17 miljoni latu
Deviņu kompāniju līdzīpašnieka galvenais peļņas avots ir SIA Olimps – ievērojams inženierpakalpojumu uzņēmums, kura klientu vidū ir Latvijas lielākās enerģētikas nozares kompānijas.
51.–52. (J) Aleksandrs Mjačins – 1,17 miljoni latu
Iepriekš šis uzņēmējs bija iekļuvis 2005. gada lielāko nekustamā īpašua darījumu veicēju vidū: 2003. gada augustā viņš bija iegādājies 4599 kvadrātmetrus zemes Jūrmalā, Turaidas ielā 15, par to oficiāli samaksājot 110 tūkstošus latu, bet 2005. gada augustā juristam Sandim Petrovičam pārdevis jau par 1,4 miljoniem latu. Savukārt pašlaik viņš ir līdzīpašnieks uzņēmumos Pingons, Jūrmalas celtniecība, Baltic Invest Group, Omega Baltic un Ezerkrasta zeme.
53. (40.) Uldis Mierkalns – 1,16 miljoni latu
Vienīgais īpašnieks meža nozares uzņēmumā Pata AB.
54.–55. (J) Dmitrijs Vlasiks – 1,12 miljoni latu
Saraksta jaunpienācējs ir līdzīpašnieks uzņēmumos DSV, Milina un Celtniecības inženier–tehnoloģiskais centrs Saite. Būtiskākais iekļūšanai gada lielāko pelnītāju vidū ir bijis pēdējais uzņēmums – tā 2006. gada apgrozījums bijis 5,6 miljoni latu, peļņa – 1,88 miljoni latu.
54.–55. (J) Uldis Asars – 1,12 miljoni latu
Otrs īpašnieks būvmateriālu tirdzniecības un kokmateriālu eksporta koncernā Nelss.
56.–57. (55.) Tatjana Omeļčenko – 1,11 miljoni latu
Lielāko pelnītāju vidū iekļuvusi arī otra lielākā stividorkompānijas Strek līdzīpašniece.
56.–57. (30.) Armands Grīnpūkals – 1,11 miljoni latu
Mazpazīstamais uzņēmējs lielāko pelnītāju vidū iekļuva jau pirms gada – pateicoties līdzdalībai vairākās kompānijās (un pirmkārt jau SIA Arriva), kurās viņa partneris ir NewCenturyHoldings pārstāvis Kārlis Cerbulis.
58. (J) Jeļena Sagateljana – 1,09 miljoni latu
Lielākā īpašniece SIA Marno J, kas 2006. gadu beigusi ar nieka 529 tūkstošu latu apgrozījumu, toties 1,15 miljonu latu peļņu.
59. (J) Gundars Margēvičs – 1,08 miljoni latu
Lielāko pelnītāju sarakstā iekļuvis arī lielākais līdzīpašnieks Hyundai, Mitsubishi un Mazda automašīnu tirdzniecības kompānijās SkandiMotors, Skandiauto un AuraAuto.
60.–61. (10.) Igors Skoks – 1,07 miljoni latu
Arī bijušā Ventspilsnaftas prezidenta peļņas daļa Latvijā reģistrētās kompānijās, kurās viņa līdzdalība skaidri redzama, gada laikā samazinājusies vairāk nekā dubulti.
60.–61. (J) Juris Kursītis – 1,07 miljoni latu
Saraksta jaunpienācējs jau vairākus gadus kā lielākais līdzīpašnieks SIA Augstceltneholdingā (pazīstams arī ar zīmolu Kurši) atrodams arī Latvijas miljonāru sarakstā.
62. (J) Normunds Luste – 1,04 miljoni latu
Šī saraksta jaunpienācēja būtiskākais īpašums ir 30% kapitāldaļu būvuzņēmumā Binders, bet papildus tā viņam pieder arī kapitāldaļas uzņēmumos Evia, AM birojs un Ogresceltnieks.
63. (J) Alvis Tanbergs – 1,03 miljoni latu
Vēl viens Bindera (otri 30% kapitāldaļu) un SIA Evia līdzīpašnieks.
64. (J) Rolands Bārenis – 1,01 miljons latu
Saraksta jaunpienācējs ir ne tikai SIA Aeronavigācijas serviss. Mācību centrs, bet arī SIA Selkoms un SIA Skaldes krogs vienīgais īpašnieks.
65. (J) Gundars Skudriņš – 0,98 miljoni latu
Gandrīz miljonu sapelnījušais mežu nozares uzņēmējs visplašāko ievērību ieguvis ar savu personisko lidlauku.
66. (J) Gints Grosfogels – 0,97 miljoni latu
Nekustamo īpašumu apsaimniekošanas jomas pārstāvis, par kuru pēdējā laikā vairs nav dzirdamas viņam piederošo namu iedzīvotāju sūdzības.
67. (73.) Vitālijs Gavrilovs – 0,96 miljoni latu
Pēc alus darītavas Aldaris akciju pārdošanas uzņēmuma bijušā ģenerāldirektora pelnošākais īpašums ir akciju pakete farmācijas kompānijā Grindeks (2006. gada peļņas daļa – apmēram 707 tūkstoši latu), taču kopumā viņam pieder kapitāldaļas veselos astoņos uzņēmumos.
68.–69. (J) Normunds Teko – 0,92 miljoni latu
1967. gadā dzimušajam Limbažu puses uzņēmējam simtprocentīgi pieder kapitāldaļas SIA Superbebris.
68.–69. (J) Jānis Lancers – 0,92 miljoni latu
No trim pazīstamajam uzņēmējam piederošajām kompānijām pelnošākais, protams, ir būvuzņēmums PBLC (J. Lancera daļa – 50%).
70. (J) Jānis Andersons – 0,91 miljons latu
Mazpazīstamajam 1963. gadā dzimušajam uzņēmējam pieder gan kontrolpakete apavu tirdzniecības uzņēmumos EccoBaltija un EuroskorLatvijā, gan SIA Tērbatasinvestīcijas.
71. (J) Edgars Zvirbulis – 0,89 miljoni latu
Saraksta jaunpienācējs kopā ar 1978. gadā dzimušo Gati Zvirbuli pārvalda Liepājas ceļu būves un remonta kompāniju Ceļu, tiltu būvnieks.
72. (J) Andris Putāns – 0,88 miljoni latu
Viens no lielākā Latvijas uzņēmuma Elkogrupa līdzīpašniekiem, kam saskaņā ar Lursoft datiem pieder kapitāldaļas vēl desmit citās kompānijās.
73. (J) Andrejs Popovs – 0,87 miljoni latu
Saraksta jaunpienācējs – otrs tiltu un infrastruktūras būves uzņēmuma Tilts līdzīpašnieks.
74. (J) Māris Bensons – 0,85 miljoni latu
Lielo pelnītāju saraksta jaunpienācējs ir Hondas markas automašīnu tirgotājs, uzņēmuma Bensonsauto īpašnieks.
75.–77. (J) Gatis Zvirbulis – 0,83 miljoni latu
Otrs Liepājasceļu būves un remonta kompānijas Ceļu, tiltu būvnieks līdzīpašnieks.
75.–77. (J) Oļegs Kirijenkovs – 0,83 miljoni latu
Lielākajam pietiekami labi zināmās SIA Raita līdzīpašniekam pieder arī kapitāldaļu paketes vēl virknē uzņēmumu – tostarp LexInterior, Mēbeļu pasaule un Raita DS.
75.–77. (J) Konstantīns Naumovs – 0,83 miljoni latu
1961. gadā dzimušajam uzņēmējam pieder kapitāldaļas uzņēmumos Būvinvest Rīga, Komforts un gāze, BRTserviss, Riga’s Real Estate un Onikss MK.
78. (J) Gundars Vectirāns – 0,82 miljoni latu
Lielāko peļņu uzņēmējam, kuram kopumā pieder kapitāldaļas sešās kompānijās, nodrošina 30% kapitāldaļu Toyota automašīnu tirgotājā – SIA AmservMotors.
79.–81. (J) Ēriks Strods – 0,81 miljons latu
Vēl viens Elkogrupas līdzīpašnieks, kurš atgriezies Latvijas lielāko pelnītāju vidū.
79.–81. (64.) Jevgēnijs Kopilkovs – 0,81 miljons latu
Vienīgais īpašnieks SIA Latakko – oficiālajam Pirelli dīlerim un riepu centru Pirelli Key Point franšīzes tīkla oficiālajam izplatītājam.
79.–81. (J) Paulis Voicehovičs – 0,81 miljons latu
Šis lielo pelnītāju saraksta jaunpienācējs ir otrs lielais ceļu būves uzņēmuma A.C.B. akcionārs.
82. (J) Guntars Stabulnieks – 0,80 miljoni latu
1961. gadā dzimušais uzņēmējs ir sešu mazpazīstamu kompāniju – Opron, Kolonāte, Riepu bloki, Micro Turbo, General Managing Group un GMG fonds – līdzīpašnieks.
83. (19.) Genadijs Ševcovs – 0,78 miljoni latu
Vēl viens Ventspils tranzītuzņēmējs, kura „redzamā” peļņa gada laikā tāpat sarukusi uz pusi.
84. (60.) Marina Zenkina – 0,77 miljoni latu
Uzņēmējas peļņu nodrošina oficiāli viņas īpašumā esošā Ogres un Gulbenes pusē strādājošā kokapstrādes un kokmateriālu tirdzniecības kompānija Tezei–S.
85. (75.) Ieva Treija – 0,75 miljoni latu
Vienīgā īpašniece SIA Gemoss, kuras peļņas pamatā ir viesnīcu apgāde, žāvēto augļu, riekstu, konditorejas izejvielu u.c. imports.
86. (J) Gunārs Kārkliņš – 0,75 miljoni latu
Mazpazīstams Ogres puses uzņēmējs – veselu desmit caurmērā tikpat mazpazīstamu kompāniju līdzīpašnieks.
87. (J) Valentīns Vlasiks – 0,75 miljoni latu
Vēl viens Vlasiku ģimenes pārstāvis – un labi pelnošās SIA Celtniecības inženier–tehnoloģiskais centrs Saite līdzīpašnieks..
88. (J) Aleksandrs Minajevs – 0,74 miljoni latu
1969. gadā dzimušais saraksta jaunpienācējs ir mazpazīstamās SIA Kronus vienīgais īpašnieks.
89. (J) Nazils Djominovs – 0,74 miljoni latu
SIA Euro–Auto – Renault markas automašīnu tirgotāja – lielākais īpašnieks un vadītājs.
90. (J) Boriss Gluhmans – 0,73 miljoni latu
Daudznozaru uzņēmuma Reaton Ltd. lielākais īpašnieks un ilggadējs vadītājs.
91. (J) Raimonds Gerkens – 0,73 miljoni latu
Lielo pelnītāju sarakstā atgriezies uzņēmumu Gerkens un Co, Gerkens un partneri un Mēbeļu nams līdzīpašnieks.
92. (J) Jānis Ozoliņš – 0,73 miljoni latu
Kompāniju Auto Kada, Auto Kardāns un saistīto uzņēmumu īpašnieks.
93. (J) Boriss Kurovs – 0,73 miljoni latu
Rīgas starptautiskās ekonomikas un biznesa administrācijas augstskolas rektors, – augstskola 2006. gadu beigusi ar 728 tūkstošu latu peļņu un 3,14 miljonu latu apgrozījumu.
94. (J) Andrejs Vasiļjevs – 0,73 miljoni latu
Mazākzināmais R. Gerkena kompanjons, kuram visās „Gerkena kompānijās” pieder faktiski tāds pats kapitāldaļu apjoms.
95. (J) Oļegs Turovčiks – 0,73 miljoni latu
Mazpazīstamajam uzņēmējam daļēji piederošā SIA I un MC iekļuva Db veidotajā lielāko nekustamo īpašumu darījumu sarakstā, 23 tūkstošus kvadrātmetru zemes Rīgā, Prūšu ielā 2003. gada janvārī iegādājoties par 215 tūkstošiem latu, bet pārdodot jau par 3,26 miljoniem latu. Papildus tam O. Turovčikam pieder kapitāldaļas vēl četrās tikpat mazpazīstamās kompānijās.
96. (J) Kaspars Viškints – 0,73 miljoni latu
Pelnītāju sarakstā atgriezies vēl viens AS Elko grupa līdzīpašnieks.
97. (J) Edvīns Tankelsons – 0,72 miljoni latu
Trešais ceļu būves uzņēmuma A.C.B. akcionārs un vēl divu kompāniju līdzīpašnieks.
98. (J) Egons Mednis – 0,72 miljoni latu
Ceturtais Elko grupas (un astoņu citu kompāniju) līdzīpašnieks.
99. (J) Igors Izraiļsons – 0,72 miljoni latu
Vēl viens mazpazīstams saraksta jaunpienācējs – kompāniju Uzņēmējs un Nobels līdzīpašnieks.
100. (J) Māris Vilcāns – 0,72 miljoni latu
Biroja iekārtu, foto un datortehnikas tirdzniecības uzņēmuma IB Serviss īpašnieks.
Nākamie lielie pelnītāji
Eduards Kiseļovs – 0,71 miljons latu
Vitauts Teličens – 0,71 miljons latu
Armands Garkāns – 0,71 miljons latu
Marika Upeniece – 0,70 miljoni latu
Valentīna Mjačina – 0,70 miljoni latu
Andris Kreislers – 0,68 miljoni latu
Santa Anča – 0,67 miljoni latu
Māris Radželis – 0,67 miljoni latu
Andrejs Svirčenkovs – 0,67 miljoni latu
Jurijs Šapurovs – 0,67 miljoni latu
Leonīds Čerņaks – 0,67 miljoni latu
Vilnis Sprukts – 0,67 miljoni latu
Raivo Remess – 0,66 miljoni latu
Pēteris Spredzis – 0,66 miljoni latu
Tamāra Mihaileviča – 0,65 miljoni latu
Aivars Strauss – 0,64 miljoni latu
Sergejs Ahmetovs – 0,64 miljoni latu
Ivars Rudzītis – 0,64 miljoni latu
Māris Gailis – 0,64 miljoni latu
Mihails Uļmans – 0,63 miljoni latu
Anna Kalviņa – 0,63 miljoni latu
Ludmila Kalviņa – 0,63 miljoni latu
Juris Vītols – 0,63 miljoni latu
Nikolajs Sirotkins – 0,63 miljoni latu
Andrejs Kologrejevs – 0,63 miljoni latu
Vladimirs Derkačs – 0,62 miljoni latu
Andrejs Vasiļjevs – 0,62 miljoni latu
Uldis Dzenis – 0,62 miljoni latu
Jānis Uzars – 0,61 miljons latu
Aleksandrs Krjačeks – 0,60 miljoni latu
Kā veidots 100 pelnošāko uzņēmēju saraksts
Jaunais Latvijas 100 visvairāk nopelnījušo uzņēmēju saraksts izveidots, balstoties uz Uzņēmumu reģistrā iesniegtajiem kompāniju gada pārskatiem, bet bankām – uz pašu kredītiestāžu publiskotajiem gada pārskatiem.
Būtiski ir ņemt vērā, ka šis saraksts parāda nevis uzņēmēju kā fizisko personu saņemtos ienākumus no viņu īpašumā esošajām kapitāldaļām (dividendes), bet 2006. gada peļņas un zaudējumu (tos summējot) daļu proporcionāli viņu īpašumā esošo kapitāldaļu daudzumam atbilstoši uzņēmumu dalībnieku un akcionāru reģistriem šā gada sākumā.
Sarakstā ir ņemtas vērā tikai tās kapitāldaļas, kas uzņēmējiem Latvijā reģistrētās kompānijās pieder tieši, kā fiziskām personām, – pieņēmumi par ārzonas kompānijām, aiz kurām varētu „stāvēt” konkrētas personas, šajā sarakstā ņemti vērā. Savukārt attiecībā uz akciju sabiedr