Banku pārstāvji atzīst, ka klientus, ņemot vērā sankcijas Krievijai, ASV prasības un pēdējos gados ieviestu likumdošanu, analizē daudz skrupulozāk
Taču tādā veidā, vilšus vai nevilšus, sanāk izrevidēt arī klientus, kas tautsaimniecībai nes ieguvumus.
Arī vietējie
Transporta un uzglabāšanas nozare Latvijas ekonomikā veido būtisku lomu – tās īpatsvars kopējā IKP ir vairāk nekā 2 miljardi eiro jeb 9% no kopējās Latvijas pievienotās vērtības, un nozarē strādā 76 tūkstoši darbinieku jeb aptuveni 9% Latvijā strādājošo iedzīvotāju. Tomēr darbību aizvien vairāk apgrūtina slēgtie konti bankās, un, ņemot vērā kredītiestāžu pārstāvju pausto nostāju, šāda tendence, visdrīzāk, turpināsies. Banku pārstāvji stāsta, ka patlaban kredītiestādes steidzas pārrevidēt savu klientu bāzi un izsijāt riskantākos, aizdomīgākos klientus, taču tādējādi nākas ciest arī sektoriem, kas veido būtisku pienesumu ekonomikai.
«Negaidot jauno normatīvo aktu spēkā stāšanos, banku sektora pašattīrīšanās process aktīvi turpinās, jo tajā ir ieinteresētas pašas bankas. Svarīgākais virsuzdevums ir izvairīšanās no riskanto klientu un apšaubāmas izcelsmes naudas klātbūtnes un šādu darījumu izskaušana, un šis darbs tagad notiek intensīvi un ne tikai saistībā ar tā saucamajiem čaulas veidojumiem,» skaidro Finanšu un kapitāla tirgus komisijas komunikācijas daļas vadītāja Ieva Upleja. Pēc viņas teiktā, var gadīties tā, ka, veicot tieši šo čaulas veidojumu sijāšanu, sanāk, ka tagad banku jau daudz stingrākajam AML sietam cauri vairs neizkļūst uzņēmumi vai veidojumi, kas vairāk ir saistīti ar kādu konkrētu valsti, ekonomisko zonu vai pat biznesa veidu. Tādas sekas šim procesam var būt, bet katrā bankā tas ir citādi, skaidro FKTK pārstāve, piebilstot, ka katra Latvijas banka, kas pastiprināti vērtē savu klientu riska profilu, patstāvīgi pieņem lēmumus par turpmākas sadarbības iespējamību ar kādu klientu. «Tāpat arī saistībā ar Latvijas uzņēmumiem nevar runāt vien par «čaulas veidojumu revīziju», jo tas ir tikai viens no veidiem, kā mazināt apšaubāmus darījumus. Arī Latvijā reģistrēta sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) un tās darījumi var atbilst riskanta klienta profilam vai tās darbībā varbūt pat var saskatīt čaulas veidojuma pazīmes, līdz ar to arī iekšzemes klientu portfelī, visticamāk, būs zināmas korekcijas,» skaidro FKTK pārstāve.
Visu rakstu Klientu sijāšana var bremzēt izaugsmi lasiet 4. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness.