Nodokļu maksātāju – juridisko personu – skaits gada laikā sarucis par 9179 jeb 4,2%, bet pēdējo divu gadu laikā jau par vairāk nekā 14 000.
Valsts ieņēmumu dienesta (VID) mājaslapā atrodamā statistika par nodokļu maksātāju – juridisko personu – skaitu rāda, ka 2019. gada. 1. janvārī tādi bija 208 593, savukārt 2018. gada 1. janvārī ievērojami vairāk - 217 772 un vēl vairāk – 222 643 – 2017. gada 1. janvārī. Lai arī teju vai visos VID klientu apkalpošanas centros ir kāds nodokļu maksātājs «pagaisis», tomēr visvairāk nodokļu maksātāju skaits samazinājies tieši Rīgas zonā. Proti, Rīgas klientu apkalpošanas centrā šā gada 1. janvārī bija 122 532 nodokļu maksātāji, bet pirms gada - 131 480 jeb par 8948 vairāk un 2017. gada 1. janvārī - 135 115. Šis aspekts, pēc dažu aptaujāto domām, arī izskaidrojot nodokļu maksātāju skaita sarukumu, jo tie bijuši tā dēvētās čaulas kompānijas, ar kurām bankas pārstājušas sadarboties, un arī tie uzņēmumi, no kuriem šīs čaulas pirkušas kādus pakalpojumus.
Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!
«Statistika ir tāda, kāda tā ir, bet būtiskākais būtu saprast, kas šādu ainu ir izraisījis,» norāda Latvijas Nodokļu konsultantu asociācijas valdes loceklis Ainis Dābols. Viņš uzskata, ka nodokļu maksātāju – juridisko personu – skaita kritums esot signāls par notiekošajiem procesiem. «Viss nostājas savās vietās, ja nodokļu maksātāju skaits sarūk ekonomiskās krīzes laikā, bet, pēc statistikas datiem, gan 2018.gadā, gan arī 2017. gadā ir noticis pretējais – IKP pieaudzis, tātad ir kāds viens vai vairāki citi iemesli, kas šādu situāciju izveidoja,» uzsver A. Dābols. Viņš steidz piemetināt, ka viens no nodokļu maksātāju skaita sarukuma iemesliem ir kopējais likvidēto uzņēmumu skaita pieaugums, kas pagājušajā un aizpagājušajā gadā ievērojami pārsniedzis jaundibināto kompāniju skaitu. «Vēl jau jāņem vērā, ka Latvijā reģistrēto uzņēmumu skaits ar ārvalstu kapitālu ir sarucis, un kopumā ar ārvalstu investoru ieguldījumiem ir, maigi izsakoties, dīvaina aina,» analizē A. Dābols. Viņš gan atgādina, ka kopējais samaksāto nodokļu apjoms valsts budžetā ik gadu ir pieaudzis, un tas nozīmējot – nodokļu maksātāju rindas pametuši tie, kuri valsts makā neko būtisku nav maksājuši. «Mazāk nekā 10 000 uzņēmumu Latvijā samaksājuši vairāk nekā 90% visu nodokļu ieņēmumu, un tas nozīmē, ka no teju 200 000 ir tādi, kuri maksā tikai minimālo nodokli 50 eiro apmērā, un nodokļu jomā no tiem liela pienesuma nav,» tā A. Dābols. Viņaprāt, tieši minētais iemesls liek izdarīt secinājumu, ka nodokļu maksātāju rindas pametuši mazie un sīkie uzņēmumi.
Tomēr nodokļu maksātāju skaita sarukumam tiek minēti arī citi iemesli, kur viens ir iedzīvotāju skaita sarukums, kā rezultātā pašmāju tirgū esot sarucis potenciālo klientu skaits, darbaspēka, kas būtu gatavs strādāt, trūkums un arī finanšu iestāžu skrupulozā klientu vērtēšana – sijāšana.
Visu rakstu Kūst nodokļu maksātāju skaits lasiet otrdienas, 15.janvāra laikrakstā Dienas Bizness! Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!