Viena no būtiskākajām kafijas entuziasta prasmēm ir precīzi saprast, kas jums garšo, un zināt burvju kodus, lai to atklātu. Tas ir gandrīz kā būt daļai no visslepenākās kafijas biedrības! Tomēr žargonu daudzums kafijas pupiņu pasaulē var būt ļoti biedējošs. Šodien mēs esam sagatavojuši ceļvedi, kas palīdzēs izprast kafijas terminus, lai jūs vienmēr būtu pārliecināti par to, ko pērkat un gatavojat. Cik svarīgas ir kafijas dzirnaviņas? Kādas garšas piemīt kafijas pupiņām? Jautājumu ir daudz.
Kafijas pupiņu pamatprincipi
Laba kafijas dzirnaviņas mašīna nav iedomājama bez kafijas pupiņām. Sāksim ar pamatiem. Kafijas pupiņas ir cieti, grauzdēti graudiņi, no kuriem tiek gatavoti komplicēti kafijas dzērieni. Vispirms tiek samaltas kafijas pupiņas. Pārdošanā ir pieejamas jau apstrādātas iepriekš samaltas kafijas pupiņas, taču šajā procesā tās zaudē daļu no tām piemītošajām eļļām un svaiguma. Šķīstošās kafijas ražošanas process tiek veikts ilgstoši, lai varētu nodrošināt, ka tā uzreiz izšķīst ūdenī, tāpēc nav nepieciešama īpaša pagatavošana un ekstrahēšana – process, kurā karsts ūdens tiek ieliets kafijas biezumos, ļaujot tam pēc tam ievilkties. Tas ir ērts veids, kā ātri iegūt enerģijas lādiņu, taču tādā veidā iespējams zaudēt kafijas pupiņu oriģinālās garšas un aromātu, turklāt ar šķīstošo kafiju pagatavots dzēriens nebūs tik kvalitatīvs. Kafijas pupiņas ir kafijas auga sēklas, kas atrodas kafijas ķirša/augļa iekšpusē. Zaļās kafijas pupiņas ir neapgrauzdētas.
Iedziļinoties kafijas pupiņās
Arabika (Coffea arabica) un robusta (coffea canephora) ir divas populārākās kafijas šķirnes. Arabikas kafijas pupiņas tiek audzētas augstākos kalnos un tām raksturīga maiga, niansēta garša. Tām piemīt augsta kvalitāte un tās ir ļoti aromātiskas. Robustas pupiņas satur vairāk kofeīna, taču tās ir spēcīgākas un rūgtākas. Vienas izcelsmes kafijas pupiņas nāk no vienas ģeogrāfiskās lokācijas vai pat no vienas plantācijas/valsts. Parasti tām piemīt īpašas, unikālas garšas notis. Mikro ražas ir līdzīgas vienas izcelsmes kafijām, taču tās nāk no vienas saimniecības daļas. Maisījumi, kā jau saprotams, ir kafijas pupiņu maisījumi, kas apvieno īpašus garšas profilus vai līdzsvaro nianses, lai nodrošinātu vienmērīgumu un noteiktu garšas pieredzi. Ilgtspējīgu kafiju ražošanai izmanto videi un sabiedrībai draudzīgas metodes, tostarp godīgu tirdzniecību, bioloģisko saimniecību un atbildīgu iepirkšanu.
Kafijas pupiņu ražošana
Kafijas sēklas atdalās no ķiršiem apstrādes procesā – tas ir paņēmiens, kas tiek izmantots, lai atdalītu augļu slāņus. Biežāk izmantotās metodes ir mazgāšana (mitrā apstrāde), dabiskā (sausā apstrāde) un medus kafijas apstrādes process. Dažreiz kafijas pupiņas apstrādes laikā nedaudz fermentējas. Visas kafijas pupiņas (izņemot zaļo kafiju) tiek grauzdētas, lai izceltu to aromātu, krāsu un garšu. Apgrauzdēšana ir grauzdēšanas process, kas ietekmē pupiņu garšu un aromātu. Biežāk sastopamie grauzdēšanas līmeņi ir gaiši, vidēji, vidēji tumši un tumši. To daļēji nosaka pēc plaisām – grauzdēšanas laikā pupiņas rada sprādzienveidīgu troksni, līdzīgi kā popkorns. Pirmā plaisa parasti norāda uz vieglu un vidēju grauzdējumu, taču otrā plaisa – tumšāku grauzdējumu. Starp tiem ietilpst vidēji tumši grauzdējumi, kad pēc pirmā plaisāšanas posma uz pupiņas virsmas izdalās eļļa, bet otrā plaisāšana vēl nav pilnībā notikusi, un ir tumši franču grauzdējumi, kam raksturīgs pupiņu mirdzums, ko rada izdalījušās eļļas.
Kafijas garšu raksturojums
Garšas profils ir kumulatīva izpratne par baudīšanas pieredzi – iedomājieties riekstu, šokolādes, ziedu notis, kā arī pikantas nianses un citas garšas. Vīnam un kafijai ir daudz kopīgu aprakstošo terminoloģiju, taču ir viena atšķirība. Kafijai piemīt patīkams skābums, kas apzīmē garšas spilgtumu un "pikantumu". Atšķirībā no vīna, tas nav saistīts ar pH līmeni, bet gan kafijas "dzīvīgumu". Turklāt vērā tiek ņemta kafijas konsistence (kafijas svars un kafijas blīvums, kas nosakāms baudīšanas brīdī – no vieglas līdz pilnīgai) un garšas notis (izcilākās garšas īpašības, piemēram, ogu, karameļu, citrusaugļu notis, u.c.). Aromāts, protams, pieder pie smaržas profila. Šos iztēlotos garšas ceļojumus varat baudīt, piedaloties kafijas degustācijās, kas faktiski ir vīna degustācija, tikai tā vietā izmantojot kafiju – malkojiet kafiju, izmantojot karotīti, lai izjustu un paspilgtinātu garšu.
Pagatavošanas laiks
Pupiņu maluma līmenis (maluma lielums) ietekmē pagatavošanas metodi, tāpat kā pupiņu un ūdens attiecība pagatavošanas laikā. Pēc kafijas samalšanas kafijas dzirnaviņās jūs varēsiet pagatavot kafijas dzērienu. Ja izmantojat espresso kafijas automātu, maltā kafija jānoblietē (vienmērīgi jāiespiež) filtrā. French press kafijas pagatavotājā tiek izmantots virzulis, kas atrodas traukā, lai atdalītu biezumus. Pārlejamā metode ir manuāla un precīza kafijas pagatavošana, kur jūs pievienojat ūdeni. Filtra kafijas pagatavošanai tiek izmantots automāts, kurā karsts ūdens lēni pil caur maltu kafiju – šī metode visbiežāk tiek izmantota birojos. Cold brew pagatavošanas metode nozīmē to, ka kafija ilgstoši un lēni tiek mērcēta aukstā ūdenī, vismaz 12–24 stundas, lai iegūtu maigu, nedaudz skābenu kafiju ar augstu kofeīna saturu.
Kā ar kafijas dzirnaviņām?
Kafijas dzirnaviņas ir viens no svarīgākajiem rīkiem izcilas kafijas pagatavošanai, jo tās tieši ietekmē pagatavotās kafijas garšu, aromātu un kopējo kvalitāti. Kafijas pupiņas sāk zaudēt savu svaigumu un aromātu neilgi pēc malšanas, tāpēc, lai iegūtu vislabākos rezultātus, ir svarīgi tās samalt tieši pirms pagatavošanas. Kafijas dzirnaviņu veidam un maluma lielumam ir izšķiroša nozīme, lai pielāgotu kafiju izvēlētajai pagatavošanas metodei. Lai gan kafijas dzirnaviņas ar asmeņiem ir pieejamas par draudzīgu cenu, tās bieži vien rada nevienmērīgu malumu, kas var izraisīt nevienmērīgu ekstrakciju un mazāk līdzsvarotu garšu. Turpretī kafijas dzirnaviņas ar dzirnakmeņiem nodrošina precizitāti un konsekvenci, tāpēc tā ir iecienīta izvēle kafijas entuziastu vidū. Ar tiem iespējams kontrolēt maluma lielumu, sākot no rupja maluma French press pagatavotājam vai cold brew kafijai un beidzot ar smalku malumu espresso automātiem. Maluma lielums būtiski ietekmē pagatavošanas procesu, piemēram, smalkāks malums palielina virsmas laukumu un ekstrakcijas ātrumu, savukārt rupjāks malums to palēnina. Šī dažādība nodrošina to, ka katra pagatavošanas metode var radīt pilnībā unikālas garšas un izdalīt eļļas no kafijas pupiņām. Tomēr nevienmērīgs malums var izraisīt pārmērīgu ekstrakciju (rūgtas garšas) vai nepietiekamu ekstrakciju (skābas garšas), tādējādi samazinot kafijas kvalitāti. Izvēloties augstas kvalitātes dzirnaviņas un iemācoties, kā tās pielāgot savām kafijas pagatavošanas vēlmēm ir atslēga uz to, lai pilnībā atklātu izvēlēto kafijas pupiņu dziļumu un īpašības. Neatkarīgi no tā, vai vēlaties baudīt spēcīgu espresso, maigu pārlejamo kafiju vai maigu cold brew dzērienu, pareizi izvēlētas kafijas dzirnaviņas nodrošinās visaugstākās kvalitātes kafiju.
Kafijas anatomija
Kafiju var baudīt ar pienu, ko bieži vien apzīmē ar franču vārdu au lait, vai melnu (bez piena). Krema ir krēmīga karameļveida putu kārtiņa, kas veidojas uz izcilas espresso kafijas virspuses, un ko veido pupiņās esošā eļļa un emulģēta kafija. Daži kafijas veidi nav cieši saistīti ar izmantotajām kafijas pupiņām, bet gan ar to, kā jūs pagatavojat kafiju. Koncentrēta kafija, kas pagatavota, izmantojot augstu spiedienu, kur karsts ūdens tiek izspiests caur smalki maltu kafiju, tiek saukts par espresso. Tas ir spēcīgs, blīvs un bagātīgs dzēriens, ko rotā krema kārtiņa. Espresso, karsēts piens un piena putas vienādā daudzumā veido cappuccino. Latte ir ļoti līdzīga, taču tā sastāv no vairāk piena nekā putām, turklāt tai nav tik skaidri redzami slāņi kā cappuccino. Americano nav parasta kafija, bet gan atšķaidīts espresso, kas izskatās kā parasta kafija.
Tāpēc, zinot par kafijas garšām, izcelsmi, kafijas dzirnaviņām un malšanas līmeņiem, jums būs daudz vieglāk izvēlēties. Pateicoties šiem terminiem un zināšanām, jūs varēsiet orientēties kafijas veikalu piedāvājumā, apspriest savas iecienītākās kafijas un uzlabot savu vispārējo kafijas baudīšanas pieredzi kā īsts profesionālis. Lai izdodas!