Baltijas biznesa vidē būtiski pieaudzis apvienošanās un iegādes darījumu (mergers and acquisitions – M&A) skaits. Lai paplašinātu tirgu vai klientu loku, iegūtu jaunas tehnoloģijas vai kompetences, palielinātu uzņēmuma vērtību un efektivitāti, kā arī samazinātu konkurenci, aizvien vairāk uzņēmumi lēmuši par citu kompāniju apvienošanos un iegādi.
Advokātu biroja “Ellex” apkopotie dati liecina, ka pērn Baltijā kopumā reģistrēts 231 darījums 2,1 miljarda eiro vērtībā, kas ir ievērojams pieaugums salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu. Vairāk nekā pusi no šiem darījumiem īstenoja vietējās kompānijas. Izņēmums nav arī IT nozare, kur pēdējos gados notikušas vairāki apjomīgi apvienošanās un iegādes darījumi.
Lai gan globāli apvienošanās un iegādes darījumu tirgus nesasniedza tādus apjomus, kādus daudzi eksperti bija prognozējuši, rezultāti būtiski uzlabojās un darījumu kopējā vērtība pieauga par 12%, salīdzinot ar 2023. gadu, sasniedzot 3,4 triljonus ASV dolāru, liecina konsultāciju uzņēmuma “McKinsey & Company” šī gada februārī publicētais ziņojums. Lai gan augšupejošo tendenci var apdraudēt ģeopolitiskie riski, tiek prognozēts, ka M&A tirgi nākamo sešu līdz divpadsmit mēnešu laikā varētu turpināt piedzīvot ievērojamas pārmaiņas.Aizvadītājs gads iezīmēja būtisku apvienošanās un iegādes darījumu apjomu pieaugumu arī tehnoloģiju, mediju un telekomunikāciju sektorā – lielākā daļa no šiem darījumiem (75% pēc skaita un 59% pēc vērtības bija saistīti tieši ar tehnoloģijām, konkrētāk – ar programmatūras izstrādes uzņēmumiem).
Minētais pētījums liecina, ka tehnoloģiju apakšnozare arī 2025. gadā saglabās vadošo lomu gan darījumu skaita, gan vērtības ziņā, uzņēmumiem un investoriem koncentrējoties uz līderpozīciju nostiprināšanu tirgū, izaugsmes veicināšanu ar kapitālieguldījumu palīdzību, investīcijām mākslīgajā intelektā, kā arī pakalpojuma spektra paplašināšanu.
Vietējie tirgus spēlētāji veiksmīgi izmanto iespējas
Apvienošanās un iegādes darījumu skaita pieaugums vērojams ne tikai globāli, bet arī reģionāli. Iekšzemes darījumu skaita pieaugums liecina par Baltijas uzņēmumu nostiprināto finansiālo stāvokli un pieaugošo vietējā privātā kapitāla iesaisti. Lai gan globālās ģeopolitiskās nenoteiktības dēļ starptautiskie investori ir kļuvuši piesardzīgāki, vietējie tirgus spēlētāji ir veiksmīgi izmantojuši iespējas reģionālai izaugsmei un savu pozīciju nostiprināšanai Baltijā. Pieaugušā aktivitāte, mudina domāt – kādas priekšrocības sniedz apvienošanās un iegādes darījumi un vai no tā iegūst arī uzņēmumu klienti?
Esošie akcionāri paliek un turpina darbu
“Helmes” grupa šādu pieeju īsteno vairāku iemeslu dēļ. Iegādājoties un apvienojoties ar jau esošu uzņēmumu jeb papildinot grupu ar vēl vienu partneri, tiek stiprināts kompetenču loks un paplašināts pakalpojumu spektrs, vienlaikus nodrošinot globālu pieeju. 2022. gadā grupa iegādājās iegādājies 70% Lietuvas uzņēmuma “TeleSoftas” akciju, pērn - 75% Igaunijas programmatūras izstrādes kompānijas “Trinidad Wiseman” akciju, bet šogad - visas Igaunijas uzņēmuma “Infovara” akcijas. Būtiski, ka apvienošanās un iegādes darījumu ietvaros ne vienmēr nepieciešams iegādāties visus 100% akciju – bieži vien esošie akcionāri paliek un turpina darbu.
Operatīvi un elastīgi reaģēt uz tirgus svārstībām
Lai gan visi šie uzņēmumi apvienojas vienā grupā un tos vieno kopīgas vērtības, organizācijas kultūra un pieeja, katrs partneris saglabā autonomiju, piemēram, klientu un komandas izvēlē. Tādejādi neveidojas smagnēja korporatīva struktūra un kompānija var piesaistīt uzņēmīgus cilvēkus, kuri var un vēlas pieņemt lēmumus. Šādam modelim ir arī vairākas citas priekšrocības, piemēram, katrs partneris var operatīvi un elastīgi reaģēt uz nacionālā tirgus svārstībām, pielāgot atalgojuma līmeni u.tml. Vienlaikus, atbalsta funkcijas, piemēram, mārketings, personālvadība, juristi u.c. ir kopīgas visai grupai, kas ļauj optimizēt līdzekļus. Ieguvēji ir arī klienti, kuri sadarbībā ar šādām organizācijām, iegūst partnerus ar padziļinātu izpratni par katru tirgu, kā arī starptautisku pieredzi un ekspertīzi, t.sk. ļoti specifiskos jautājumos. Tā kā ar lielāku daļu klientu mūs vieno vismaz desmit gadus ilga sadarbība, secinām, ka šāds kompetenču apvienojums ir būtisks un tiek novērtēts.
Sadarbība, kas balstīta kopīgās vērtībās
Lai šāds modelis darbotos un būtu iespējams praksē īstenot pieeju “domā globāli, rīkojies lokāli”, kas ne vienmēr ir iespējams lielās, starptautiskās korporācijās, ir svarīgi, lai kompānija ir saliedēta, ar vienotām vērtībām, kultūru un filozofiju. Protams, katras valsts uzņēmums būs atšķirīgs, jo to pieprasa tirgus īpašības, tomēr kopumā vērtībām ir jābūt vienotām. To ir vērts paturēt prātā kā primāro aspektu, raugoties pēc jauniem partneriem. Arī šobrīd, kad aktīvi meklējam kādu uzņēmumu Latvijā, Polijā un Vācijā, kas varētu pievienoties grupai, analizējam organizāciju kultūras, lai atrastu kompāniju ar līdzīgiem uzskatiem. Klientiem tas nozīmē personalizētāku pieeju un ciešāku sadarbību ar partneriem, kuri labi pārzina vietējo tirgu un tā īpatnības, vienlaikus nodrošinot piekļuvi plašākam kompetenču lokam, inovatīviem risinājumiem un starptautiskai pieredzei.
Pieaugošā apvienošanās un iegādes darījumu aktivitāte gan IT sektorā, gan tirgū kopumā iezīmē pāreju uz jaunu biznesa realitāti, kur vietējie uzņēmumi kļūst arvien mērķtiecīgāki, stratēģiskāki un atvērtāki sadarbībai. M&A darījumi ļauj ne tikai paplašināt tirgus klātbūtni un iegūt jaunas kompetences, bet arī veidot ilgtspējīgākus un konkurētspējīgākus uzņēmumus, kas spēj elastīgi reaģēt uz mainīgajiem apstākļiem. Šī tendence veicina profesionālās ekosistēmas attīstību reģionā un nodrošina klientiem piekļuvi plašākam pakalpojumu un zināšanu klāstam ar starptautisku pievienoto vērtību.