Norises uzņēmumu apvienošanās un iegādes (M&A) nozarē bieži vien norāda par kādiem agrīniem procesiem uzņēmējdarbībā un ekonomikā. Tā, investoru intereses intensitāte liecina par ticību izaugsmei nākotnē, ieguldījumi konkrētās nozarēs rāda, kur ir gaidāma straujākā attīstība. Daudzi veiksmīgi Latvijas uzņēmumi ilgu laiku ir bijuši ārvalstu investoru interešu objekts, bet dažu pēdējo gadu laikā ir parādījušies arī pirmie biznesa pircēji no Latvijas.
Galvenie iemesli – vairāki Latvijas uzņēmumi ir nobrieduši nākamajam attīstības solim, ir izaugusi jauna ambiciozu uzņēmēju paaudze, kā arī kovida pandēmijas perioda ietekme, kad biznesa pasaule strauji digitalizējās un tika nojauktas robežas, kas uzņēmējiem agrāk radīja grūtības un sarežģījumus.
Oaklins Latvijas komandas pieredzē pēdējo gadu laikā ir bijuši vairāki šādi darījumi. Piemēram, Latvijas uzņēmums Digital Mind (tagad – Digmatix), kas nodrošina procesu digitalizāciju organizācijām, 2023. gada nogalē iegādājās Polijas uzņēmumu EIP Dynamics. Darījuma mērķis – palielināt uzņēmuma pakalpojumu piegādes kapacitāti klientu apkalpošanai Baltijas un Centrāleiropas reģionā. Igaunijā izveidotais tiešsaistes spēļu uzņēmums TonyBet aizvadīto gadu laikā iegādājās uzņēmumu A Nossa Aposta Portugālē un uzņēmumu Eurobox Spānijā. Abi darījumi no paša sākuma līdz pat tā noslēgumam notika tikai attālināti, pircējam un pārdevējam tā arī klātienē ne reizi nesatiekoties. Savukārt Latvijas uzņēmēju dibinātais logu ražošanas uzņēmums Arbo Windows 2024. gada sākumā iegādājās lielāko koka logu ražotāju Lietuvā Arlanga Wood. Minētie ir tikai Oaklins klientu darījumi, bet, protams, ir vēl daudz citu, piemēram, Balticovo sekmīgā ekspansija Igaunijas un Lietuvas tirgos, kā arī Latvenergo un tā zīmola Elektrum izplešanās.
Arī šobrīd vairāki Oaklins klienti – Latvijas lauksaimniecības, digitālo tehnoloģiju, mazumtirdzniecības un finanšu sektora uzņēmumi – meklē iespējas iegādāties uzņēmumus, galvenokārt, Eiropas Savienības valstīs. Tāpēc var teikt, ka minētie noslēgto darījumu piemēri nav atsevišķi, nejauši gadījumi, bet tendence, kas ir parādījusies pēdējo trīs, četru gadu laikā. Un šai tendencei ir vismaz četri galvenie dzinējspēki.
Jauna ambiciozu uzņēmēju paaudze
Viens no galvenajiem faktoriem – Latvijas uzņēmēju ambīcijas augt lielākiem un attīstīties ārpus Latvijas un Baltijas tirgus. Bez šādas apņēmības diez vai ir vērts domāt par uzņēmumu iegādi ārvalstīs, jo strādājot tikai vietējā tirgū, šādam solim nebūtu lielas jēgas. Pirmais aspekts lielā mērā ir saistīts ar paaudžu nomaiņu biznesā, – 90. gados biznesu sākušie uzņēmēji ir vai nu atstājuši uzņēmējdarbību, vai nodevuši to citiem, un viņu bērni ir ambiciozi, izglītoti un nu jau arī pietiekami pieredzējuši, lai ar saviem uzņēmumiem ieietu starptautiskā apritē.
Trešais faktors ir Latvijas uzņēmumu briedums un finansiālā kapacitāte, jo uzņēmumu kontos pēdējo gadu laikā ir krājušies līdzekļi, kurus nu var izmantot ar ekspansiju saistītām investīcijām. Ceturtkārt, jāpiemin kovida pandēmijas radītais efekts, – daudzi uzņēmēji ir sapratuši, ka biznesa vadīšana lielā mērā var notikt attālināti, tāpēc ieguldot naudu biznesa paplašināšanā citā reģionā, to ir iespējams pārvaldīt neatrodoties uz vietas visu laiku pēc darījuma. Agrāko laiku pieredze, kad savu uzņēmumu pieskatīšanai bija nemitīgi jāceļo no vienas valsts uz citu, ir palikusi pagātnē.
Jābūt ilgtermiņa vīzijai
Uzņēmumu iegādes mērķi var būt gan jaunu tirgu apgūšana, gan ražošanas kapacitātes kāpināšana, pieeja jauniem klientiem, gan arī risku diversifikācija. Pirms spert šādu attīstības soli, ir jāpaveic daži nozīmīgi priekšdarbi. Vispirms, būtu jāatbild uz jautājumu, ko šis darījums ilgtermiņā dos biznesa attīstībai? Kādi varētu būt nākamie soļi? Otrs nozīmīgs jautājums, ir par darījuma finansēšanu. Jāapzinās, ka darījumus ārpus Baltijas valstīm vietējās bankas nefinansēs, tāpēc ir laikus jātiek skaidrībā ar finansējuma avotiem (šis ir viens no jautājumiem, kur atbalstu var sniegt finanšu konsultants). Nozīmīgs aspekts ir ārvalstu uzņēmēju attieksme pret potenciālajiem pircējiem no Baltijas valstīm, – ja Polijā, Čehijā, Slovākijā un citās Austrumeiropas valstīs mēs atšķirību neizjutīsim, tad attieksme, piemēram, no Vācijas, Spānijas vai Francijas uzņēmējiem varētu būt visai augstprātīga. Gluži vienkārši, tas nozīmē, ka mums jābūt labi sagatavotiem, lai pirmajā sarunā pārliecinātu sadarbības partnerus.
Mūsu pieredze rāda, ka bieži vien viss izšķiras tieši pirmajā sarunā, un konsultanta iesaiste palīdz gan tai sagatavoties, gan arī nonākt līdz potenciāli iegādājamo uzņēmumu garajam sarakstam, gūstot priekšstatu par katru no viņiem (Oaklins gadījumā, būtiska priekšrocība ir mūsu vietējā Oaklins konsultanta iesaiste konkrētajā valstī, kur atrodas šie mērķa uzņēmumi). Uzsākto sarunas ar uzņēmumiem, šis saraksts sarūk, koncentrējot uzmanību uz dažiem pievilcīgākajiem un biznesa pārdošanā ieinteresētiem uzņēmumiem. Dažkārt iecerētais darījums izpaliek, piemēram, neadekvātu cenas pieprasījumu dēļ. Mēs kā konsultants šādos gadījumos iesakām klientam atteikties no ieceres, jo skaidri redzam, ka tas nebūtu ekonomiski pamatoti. Savukārt sarunās, kad abas puses mēdz iekarst kādu pirkuma līguma nianšu vai cenas dēļ, mūsu loma ir būt vidutājam un panākt, lai saruna atgriežas racionālā gultnē.
Vērtējot 2024. gadu uzņēmumu apvienošanās un iegādes kontekstā, šis ir bijis darījumiem bagātīgs un aktīvs gads. Ir notikuši vairāki būtiski darījumu iegādes darījumi Latvijas tirgū, kā arī apjomīgi apvienošanās darījumi – piemēram, Printful un Printify. Prognozes un gaidas par 2025. gadu, ja vien nenotiks kādi pēkšņi satricinājumi, ir pozitīvas, jo vairāki apjomīgi darījumi pašlaik jau ir dažādās attīstības stadijās. Cerams, ka dzirdēsim arī par jauniem darījumiem, kad Latvijas uzņēmumi iegādājas kādu biznesu ārvalstīs, lai kļūtu par veiksmīgiem un globāliem spēlētājiem.