Ekonomika

Lufthansa piesaiste airBaltic jāvērtē pozitīvi, bet Sodra gadījumā jautājumus rada augstā cena

LETA,19.02.2025

Jaunākais izdevums

Vācijas aviokompānijas "Lufthansa" piesaiste Latvijas nacionālajai aviokompānijai "airBaltic" ir jāvērtē ļoti pozitīvi, bet Zviedrijas "Sodra" meža zemju potenciālajā iegādē jautājumus rada tas, ka tiek piedāvāta augsta cena, intervijā sacīja uzņēmumu iegādes darījumu konsultāciju uzņēmuma "Oaklins M&A Baltics" partnere Valērija Lieģe.

Lūgta vērtēt pašlaik aktuālos darījumus, kuros ir vai var tikt iesaistīta valsts, Lieģe sacīja, ka pozitīvi ir jāvērtē tas, ka "airBaltic" kā stratēģisko investoru ir izdevies piesaistīt "Lufthansa".

"Protams, var vērtēt, vai 14 miljoni eiro ir daudz vai maz, bet tā arī nav nulle, lai piesaistītu tik nopietnu investoru kā "Lufthansa", nevis kādu nevienam īsti nezināmu investoru ar nesaprotamu naudas izcelsmi. Tādēļ es domāju, ka tas ir ļoti pozitīvi," sacīja Lieģe.

Viņa arī pauda viedokli, ka pašlaik, daudz kritizējot "airBaltic", nereti tiek aizmirsta lielā aina un tas, ka ikvienai valstij aviokompānija ir svarīga, jo tas nenozīmē tikai peļņu vai zaudējumus, bet arī to, cik ātri mēs varam uz kaut kurieni aizlidot, un cik ātri var atlidot pie mums.

"Piemēram, ļoti daudzi investori saka, ka viņus interesē uzņēmumi tikai tur, uz kurieni viņiem ir tiešie lidojumi un, lai nonāktu savā jaunajā uzņēmumā, nav jātērē vairāk par piecām stundām. Ja mums nebūtu "airBaltic", kas lido uz praktiski visām valstīm Eiropā un ne jau reizi nedēļā, tad Latvija investoriem būtu vēl neinteresantāka. Lidsabiedrība valstij nav tikai peļņas avots, tas ir arī pienesums ekonomikas kopējai attīstībai," norādīja Lieģe.

Savukārt jautāta par visai pretējiem viedokļiem jautājumā, vai valstij vajadzētu iegādāties Zviedrijas "Sodra" piederošās mežu zemes, kuras Zviedrijas īpašnieks vēlas pārdot, "Oaklins M&A Baltics" partnere sacīja, ka konkrētā piedāvājuma cena ir jāvērtē kā augsta.

"Vai tagad valstij vajag maksāt augstu cenu? Visdrīzāk "Sodra" par šādu cenu mežus pārdot neizdosies. Kas tad tādēļ notiks? "Sodra" gluži vienkārši turpinās būt šo mežu īpašnieks. Ja "Sodra" mežus par šo cenu izdosies pārdot, tad tiem būs kāds cits privātais īpašnieks. Nedomāju arī, ka "Sodra" mežus gribētu pārdot kādam sankcijām pakļautam vai visādi citādi aizdomīgam īpašniekam. Turklāt Latvijas valstij šādā gadījumā ir visas iespējas darījumu apturēt. Šādam darījuma būtu jēga, ja tiktu piedāvāta ļoti laba cena un būtu gaidāma ļoti laba atdeve. Taču, ja cena ir augsta, tad es šim darījumam neredzu racionālu pamatojumu," teica Lieģe.

Savukārt potenciālo darījumu ar sakaru uzņēmumu "Tet" un "Latvijas mobilā telefona" Zviedrijas līdzīpašnieku "Telia" Lieģe atteicās vērtēt, jo "Oaklins" ir piesaistīts kā Latvijas valdības konsultants.

Jau vēstīts, ka 29.janvārī tika panākta vienošanās, kas paredz "Lufthansa" grupas investīcijas "airBaltic" 14 miljonu eiro apmērā. Apmaiņā pret ieguldījumu "Lufthansa Group" saņems konvertējamu akciju, kas tai dos 10% līdzdalību. Vēlāk, pēc potenciālā "airBaltic" akciju sākotnējā publiskā piedāvājuma, šī konvertējamā akcija tiks konvertēta parastajās akcijās. Pēc akciju sākotnējā piedāvājuma "Lufthansa Group" līdzdalības lielumu noteiks potenciālā akciju tirgus cena. Darījums paredz arī to, ka "Lufthansa Group" pēc potenciālā akciju piedāvājuma piederēs ne mazāk kā 5% no "airBaltic" kapitāla.

Tāpat vēstīts, ka Zviedrijas lielākā mežu īpašnieku asociācija un mežrūpniecības grupa "Sodra" paziņojusi, ka plāno pārdot meža īpašumus un ar tiem saistīto uzņēmējdarbību Baltijas valstīs. Igaunijā un Latvijā "Sodra" pieder kopumā apmēram 153 000 hektāru zemes, no kuriem lielākā daļa - aptuveni 135 000 hektāri - atrodas Latvijā. Šie meži aizņem aptuveni 2% mūsu valsts teritorijas.

Komentāri

Pievienot komentāru
Ekonomika

Latvijā būtiski pieaudzis uzņēmumu pārņemšanas un apvienošanās darījumu skaits

LETA,17.02.2025

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pagājušajā gadā Latvijā oficiāli ir paziņots par 77 uzņēmumu pārņemšanas un apvienošanās darījumiem, kas ir par 35% vairāk nekā gadu iepriekš, intervijā sacīja uzņēmumu iegādes darījumu konsultāciju uzņēmuma "Oaklins M&A Baltics" partnere Valērija Lieģe.

Viņa arī uzsvēra, ka beidzot galveno lomu darījumos uzņemas nevis ārzemnieki, kas ienāk un kaut ko pērk, bet vietējie uzņēmēji.

"Oaklins M&A Baltics" apkopotie dati liecina, ka Igaunijā darījumu skaits tradicionāli ir lielākais Baltijā, bet nav vērā ņemama pieauguma - 2024.gadā bija 138 darījumi, kamēr 2023.gadā bija 132 darījumi. Savukārt Lietuvā bija pieaugums no 110 pārņemšanas un apvienošanās darījumiem 2023.gadā līdz 125 darījumiem pērn.

"Tādēļ lai gan Latvijā mums joprojām ir vismazāk darījumu Baltijā, mēs aizvien vairāk pietuvojamies kaimiņvalstīm," sacīja Lieģe.

Baltijā darījumu skaits ir pieaudzis visās valstīs un "Oaklins M&A Baltics" partnere to skaidroja ar to, ka Baltijas ekonomika aug straujāk nekā vidēji Eiropas Savienībā (ES). Ja 2022. un 2023.gads Baltijā bija daudz sliktāks nekā vidēji ES, tad 2024.gadā Baltijas ekonomika uzrādīja daudz labākus rezultātus. Arī 2025. un 2026.gada prognozes ir salīdzinoši labas.

Komentāri

Pievienot komentāru