Ja salīdzinām jaunākā «DNB Latvijas barometra» pētījumu veikšanas laiku ar to laiku, kad notika balsojums par iestāšanos Eiropas Savienībā 2003.gada septembrī, jāteic, ka toreiz sabiedrības uzskati par nākotni bija salīdzinoši optimistiskāki - to, ka pēc 12 mēnešiem valsts ekonomiskā situācija būs uzlabojusies, atzīmēja 34% aptaujāto (2014.gada janvārī: 24%), bet ģimenes materiālā stāvokļa uzlabošanos prognozēja 26% aptaujāto (2014.gada janvārī: 22%).
Arī attieksme pret Eiropas Savienību, salīdzinot ar 2003.gada septembri, ir kļuvusi vēsāka: šogad «par» iestāšanos Eiropas Savienībā balsotu 38% Latvijas Republikas pilsoņu, bet «pret» - 37%.
Analizējot, kādēļ dalība ES tiek atbalstīta vai noliegta, «DNB Latvijas barometra» pētījuma datos vērojams, ka galvenie argumenti par labu ES saistīti ar iespēju brīvi ceļot (52%), strādāt (35%) un mācīties (28%), kā arī saņemt ES fondu atbalstu (39%). Jāpiebilst, ka 60% aptaujāto apgalvo, ka paši nav izmantojuši nevienu no minētajām iespējām (populārāko no tām – iespēju brīvi ceļot - izmantojuši 27% aptaujāto). Savukārt galvenie zaudējumi, kas radušies, Latvijai iestājoties ES, pēc iedzīvotāju domām, ir cilvēku aizplūšana no Latvijas (56%) un savas valūtas zaudēšana (50%).
Interesanti, ka 2001.gada novembrī, minot piecus galvenos iemeslus, kāpēc iedzīvotāji atbalstītu iestāšanos ES1, biežāk minētie argumenti bija cerība, ka tas nodrošinās Latvijas ekonomisko izaugsmi (46%) un vispārēju iekļaušanos Eiropā (37%), kā arī līdz ar iestāšanos paplašināsies izglītības un studiju iespējas (36%). Iespēju saņemt finansiālu atbalstu no ES toreiz minēja 35% aptaujāto, lielākas iespējas strādāt ārzemēs – 29%, bet plašākas tūrisma iespējas – 17%.
Savukārt Latvijas Republikas pilsoņi, kuri 2001.gada nogalē būtu balsojuši pret iestāšanos, starp galvenajiem zaudējumiem visbiežāk minēja draudus Latvijas lauksaimniecībai (49%), ES interešu uzspiešanu dalībvalstīm (38%) un neatkarības zaudēšanu (36%). Jāpiebilst, ka nacionālās valūtas zaudējumu par vienu no pieciem galvenajiem kritiskajiem faktoriem toreiz uzskatīja 16% eiroskeptiķu, bet masveidīga iedzīvotāju aizbraukšana nevienam īsti nenāca ne prātā – lielāks risks šķita imigrantu plūsma uz Latviju (14%) un bezdarba līmeņa pieaugums (18%).
Izvērtējot toreiz paustos pieņēmumus, 2014.gada sākumā draudus lauksaimniecībai kā pamatotus un sevi pierādījušus realitātē atzina 23% aptaujāto (par vienu no nepamatotākajiem – 6%), ES interešu uzspiešanu dalībvalstīm - 16% (par vienu no nepamatotākajiem – 3%), Latvijas neatkarības un suverenitātes zaudēšanu – 15% (par vienu no nepamatotākajiem – 9%).
1 SKDS (11.2001.) «Latvijas iedzīvotāju aptaujā par Eiropas Savienību iegūtie rezultāti»