Pēdējo mēnešu laikā naudas kaltuvēs un tirgotavās ievērojami pieaudzis pieprasījums pēc zelta, raksta laikraksts Dienas bizness.
Valstīs, kur darbojas koncerns TAVID/TAVEX, investori pēdējā laikā ir ļoti aktīvi, salīdzinot ar iepriekšējiem mēnešiem, stāsta uzņēmuma finanšu direktore Evita Grundberga. Pēdējās dienās koncerns pārdod 20-40 kilogramu zelta dienā.
Krīzes laikā aktīvāki
Stabilas ekonomiskās situācijas apstākļos cilvēki ir aktīvi no septembra līdz aprīlim, bet vasarā - atvaļinājumu laikā - pārdošanas apjomi tomēr nedaudz samazinās. Aktīvi mēneši šogad uzņēmumam bijuši janvāris, februāris un marts, kad koncernā mēnesī tika pārdots vidēji 200 kilogrami zelta. Otrajā ceturksnī, salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, bija vērojams pārdošanas apjomu kritums, taču trešajā ceturksnī interese no investoru puses palielinājās un pārdošanas apjoms, salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, bija par 15 % lielāks. Pagājušā gada attiecīgajā periodā TAVID/TAVEX pārdeva 1.4 tonnas zelta, savukārt šogad uz pašreizējo brīdi iepriekšējā gada apjomi jau ir pārsniegti un zelta pārdotais daudzums ir 1.5 tonnas. Oktobrī jau ir pārdoti 287 kilogrami zelta. Pašlaik pasaulē ir vērojams fiziskā zelta deficīts, līdz ar to arī cenas ir krietni paaugstinājušās, skaidro uzņēmuma pārstāve. Zelta monētu un stieņu ražotājiem ir garas pasūtītāju rindas. Dažus produktus, tādus kā Dienvidāfrikas zelta monēta Krugerrand TAVID/TAVEX koncernam ir diezgan problemātiski atrast tirgū.
Desmitdaļa – zeltā
Zelts ir alternatīva investīcija un 10 % no investīciju portfeļa kopējā apjoma ir jāglabā zeltā. Daži investīciju konsultanti nepiedāvā zeltu kā investīcijas veidu. Šāda situācija ir izveidojusies, jo investīciju konsultanti saņem noteiktu peļņu no dažāda tipa fondiem, bet ne no zelta pārdošanas.?Šībrīža situācijā, kad investori zaudē savus ieguldījumus tirgos, akciju ieguldījumos nauda vienkārši sadeg, daudzi sāk lūkoties uz zeltu, jo nestabilos laika periodos zelts bija, ir un paliks stabilākā investīcija, norāda eksperti. ?Interese pēc zelta monētām ir tik liela, ka lielākajai daļai naudas kaltuvju, ieskaitot Austrijas naudas kaltuvi, kura kaļ vienu no pasaulē vispieprasītākajām zelta monētām ? Vīnes filharmonija, prasa piepūli apmierināt lielo pieprasījumu pēc monētām. ?Vīnes filharmonijas monētu tirdzniecības apjomi kopš pagājušā gada ir palielinājušies par 230 %, raksta BBC. Septembrī vien kaltuve pārdevusi 100 000 unces zelta monētās ? normālā laikā šādu daudzumu monētu varētu pārdot trīs vai četru mēnešu laikā. ?Kaltuves mārketinga direktore Kerija Tatersalla norādījusi, ka cilvēki tiecas pēc drošības. «Mēs patlaban lielā mērā redzam panisku pirkšanu. Cilvēki zaudē pārliecību par ekonomiku.»?«Zelts ir kā termometrs finanšu tirgiem, un es teiktu, ka patlaban mums ir drudzis,» saka Austrijas Erste Bank analītiķis Roberts Stēfels.?